Četvrtak, 12. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

zečevo postaje poluotok

Čitatelj: Devastira se morski prolaz kod Zečeva! Općina Vrsi: Pripremamo sanaciju prilaza Prizda

Autor: Nina Vigan

06.09.2024. 13:43
Čitatelj: Devastira se morski prolaz kod Zečeva! Općina Vrsi: Pripremamo sanaciju prilaza Prizda

Foto: Snimio čitatelj



Nedavno je jedan mještanin općine Vrsi kontaktirao medije i osvijestio javnost o stanju tjesnaca Prizda koji otok Zečevo prirodno dijeli od kopna, zabrinut o devastaciji morskog prolaza koji godinama polako nestaje. Inače, otok Zečevo dug je 1,5 km, površine je 50 hektara, a sam prolaz je širok 10 metara i dubok oko 1 metar.


Otok administrativno pripada Općini Vrsi, a zavjetna crkvica Gospe od Zečeva koja se nalazi na otoku, Župi Nin. S obzirom na predaju o ukazanju Gospe na otočiću, svake godine, 5. svibnja i 5. kolovoza na otok hodočaste vjernici iz svih krajeva.


Nekad se hodočastilo brodicama, ili, pak, pješke pa je zadnjih godina praksa da se otok približi hodočasnicima nasipanjem prolaza, tj. postavljanjem pontonskog mosta koji se kasnije treba ukloniti.




Kako nam je kazao jedan mještanin, očito se ne uklanja u potpunosti jer s godinama otok polako postaje poluotok, a vidljivi su i betonski blokovi u moru kao dokaz tome. Iz tog razloga, kontaktirali smo Općinu Vrsi u čijoj je otočić nadležnosti.


Luka Perinić načelnik Općine Vrsi kazao nam je kako se trenutno priprema dokumentacija za sanaciju nasutog prolaza.


– Prolaz je nasut, skoro da se može proći i automobilom na otočić. Razlog ovom je višegodišnje nasipanje za hodočašće, svake godine za vrijeme Dana zahvalnosti, odnosno hodočašća na otok doda se kamen ili dva da se lakše prođe pa se praktički zatrpao.


Svakako, mi smo već kontaktirali nadležni inspektorat i Lučku kapetaniju, dokumentacijski započeli proces sanacije prolaza. Planiramo ubrzo i krenuti u sanaciju, točnije čišćenje prolaza kako bismo ga doveli u prvobitno stanje.


Ovaj prolaz je od iznimne važnosti i za naše ribare, s obzirom na to da im je to bio siguran i lakši put za nevremena.


Tu su uvijek lako mogli mali kaići i gumenjaci prolaziti, a sad je to, nažalost, nemoguće, kazao je Perinić dodavši da su komunalni redari već u komunikaciji s kolegama u Gradu Ninu, sve s ciljem pronalaska rješenja ovog problema.


– U što skorije vrijeme nadamo se vratiti ovaj prolaz u plovno stanje. Što se tiče hodočašća, nekad je tradicija bila da se kaićima iz Nina pristajalo na otok, a sad svatko hoće praktički do crkve autom. Svakako, ovakvo nasipavanje prolaza nije rješenje i Općina će pronaći bolji način kako bi hodočasnici stigli do crkve, bez nasipavanja prolaza.


Postoje nova, modernija rješenja koja bi mogla poslužiti samo za taj dan hodočašća, a koja bi se odmah mogla ukloniti, bez daljnje ili ponovljene devastacije tog pojasa, istaknuo je Perinić.