Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

zemljišta u debeljaku

Općina Sukošan reagirala na prozivke da nije zaštitila svoje interese

Autor: Goran Šimunov

22.01.2024. 11:42
Općina Sukošan reagirala na prozivke da nije zaštitila svoje interese

Foto: Luka Jeličić/ARHIVA ZL



Nakon što je na sjednici Županijske skupštine vijećnica Akcije mladih Petra Žitko prošle godine otvorila priču oko protupropisne prodaje obiteljskih kuća na području općine Sukošan koje su građene na zemljištu koje je ova Općina prodavala na javnom natječaju za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji, te je ovaj slučaj prijavila i DORH-u, ovaj projekt ponovno se našao na dnevnom redu sjednice Općinskog vijeća Sukošana.


Naime, Općina je s kupcima ovog zemljišta sklopila 47 kupoprodajnih ugovora u kojima se između ostalog određuje kako zemljište ne smiju prodavati ili darovati 10 godina, dok u roku od tri godine moraju ishoditi dokumentaciju, a nakon pet godina započeti s gradnjom, no u Novom naselju Debeljak dosad je izgrađeno manje od 20 kuća.


Jedan od povoda vijećnici Žitko za istupanje na sjednici Skupštine bio je oglas kojim je jedan od kupaca ovog zemljišta, kćer županijskog vijećnika HDZ-a Nikice Čalušića, objavila prodaju vile izgrađene na tom zemljištu, po cijeni od 750 tisuća eura, što je gotovo petsto puta veći iznos od onog za koji je zemljište kupljeno. Vilu je oglasila za prodaju još u prvoj polovici prošle godine, iako je u njezinu slučaju to smjela najranije učiniti 10. veljače 2024.


Prodaja nekretnina




Na zadnjoj sjednici Općinskog vijeća izglasana je Odluka o odobrenju zaključenja aneksa kupoprodajnim ugovorima za mlade obitelji, tj. produljenje rokova iz kupoprodajnih ugovora koji ističu 2024. i to do 31. prosinca 2026. godine za ishođenje dozvole za gradnju te početak izgradnje stambenog objekta, dok do 31. prosinca 2033. imaju zabranu otuđenja kupljene nekretnine.


S kupcima koji ne žele zaključiti anekse kupoprodajnom ugovoru on će se raskinuti te će ih se obvezati da kupljeno građevinsko zemljište vrate u vlasništvo Općine Sukošan, uz povrat uplaćenog iznosa kupoprodajne cijene.


– Većina kupaca općinskog zemljišta koji su se tada javili na natječaj te je s njima sklopljen kupoprodajni ugovor nema ništa protiv sklapanja aneksa, no nekima to ipak ne odgovara. Za Općinu je ta priča završena, kratko nam je kazao načelnik Ante Martinac.


Jedini vijećnik koalicije SDP, AM, HSS, Centar u Općinskom vijeću, Marino Brkić, predložio je amandman na ovaj prijedlog načelnika Martinca, ali su HDZ-ovi vijećnici koji u Vijeću imaju apsolutnu većinu ovaj amandman odbili.


– Neki amandmani se prihvaćaju, a neki se ne prihvaćaju. Onako kako se Općina u odnosu prema kupcima zemljišta zaštitila je dovoljno, tvrdi Martinac.


Vijećnik Brkić je amandmanom htio obvezati kupce zemljišta da izgrađenu obiteljsku kuću ne mogu davati u najam prije isteka roka zabrane otuđenja 31. prosinca 2033. Htio je i da se kupca i članove njegove uže obitelji obveže da prijave prebivalište na adresi novoizgrađene obiteljske kuće u roku od tri mjeseca od ishođenja uporabne dozvole sve do isteka roka od zabrane otuđenja 31. prosinca 2033.


U obrazloženju amandmana vijećnik Brkić je naveo kako su neki kupci na kupljenim terenima izgradili vile za odmor, a ne obiteljske kuće, zbog čega bi se dodavanjem ovih članaka u aneks kupoprodajnim ugovorima ispunila svrha natječaja.


Brisane zabilježbe


Njegova kolegica, županijska vijećnica Petra Žitko podsjetila je, pak, kako je cilj ovog natječaja trebao biti poticanje povratka, ostanka i zadržavanja mladih na području općine Sukošan, što bi na kraju pridonijelo njenom demografskom razvoju.


– Ovaj natječaj je trebao biti vjetar u leđa svim mladima do 40 godina koji nisu sa svojim primanjima bili konkurentni da si priušte ‘obično’ prijeko potrebno zemljište za izgradnju vlastitog doma. Odgovor na pitanje što bi se dogodilo s terenima, da mi vijećnici Akcije mladih nismo reagirali, jako dobro znamo.


Neki vlasnici kupljenih terena za stambeno zbrinjavanja žive u Njemačkoj, Australiji…, pa ne znam kako se tim ljudima pomoglo osim tako da im se omogućilo da nakon isteka 10 godine zabrane otuđenja građevinska zemljišta prodaju po današnjoj tržišnoj cijeni koja je 15 puta veća od one po kojoj su ga kupili.


Svoja nova saznanja, pa tako i ona kako su brisane zabilježbe prije isteka roka zabrane otuđenja, kao i to da se Općina Sukošan pri zabilježbama zabrane otuđenja poziva na Zakon o otocima, prijavila sam nadležnim institucijama, poručuje vijećnica Žitko.


Načelnik Sukošana je, pak, u obrazloženju prijedloga aneksa ove odluke naveo kako je od svih tadašnjih kupaca zemljišta zatražio pisano očitovanje o razlozima zbog kojih nisu postupili sukladno odredbama kupoprodajnog ugovora odnosno zbog čega nisu započeli izgradnju stambenog objekta na građevinskom zemljištu koje im je Općina prodala.


– Svi kupci dostavili su očitovanja, a naveli su kako su ih u izgradnji kuća spriječile teške obiteljske i zdravstvene prilike, teška materijalna situacija, epidemija COVID 19, nepostojanje osnovne komunalne infrastrukture i dr. Sve osobe su navele da žele izgraditi stambeni objekt na kupljenom zemljištu i mole produljenje rokova iz ugovora. Odlučeno je pružiti im još jednu šansu za rješavanje njihova stambenog pitanja, a time i ostanak u općini Sukošan, pojasnio je načelnik Martinac.