Foto: Arhiva ZL
U anonimnom dopisu koji je u redakciju Zadarskog lista stigao iz Osnovne škole Stjepana Radića Bibinje upozorava se na neregularnosti u izboru nove ravnateljice – jedna od kandidatkinja navodno je zaposlila vlastitu kumu da bi na Učiteljskom vijeću, u kojem sjede svi učitelji, stručni suradnici i ravnatelj, osigurala dovoljnu potporu u izboru za mjesto ravnateljice.
U svemu, navodno, spomenuta kandidatkinja ima potporu aktualne v. d. ravnateljice, koja je do svibnja bila zaposlena kao pedagoginja. Osim njenog bivšeg i sadašnjeg radnog mjesta, borba se vodi i za radno mjesto tajnika, koje će se također uskoro osloboditi zbog odlaska u mirovinu.
No, »buduća ravnateljica«, kako stoji u dopisu, obećala je već zaposlenje nove tajnice, a riječ je o sestri jedne druge zaposlenice – sve kako bi dobila potrebne glasove »za toliko željeno mjesto ravnateljice«.
– Buduća ravnateljica Marina Lisica Torbarina zaposlila je svoju kumu na mjesto pedagoga kako bi na Učiteljskom vijeću osigurala glas više za sebe. Osim što je ovakvo kadroviranje nedopustivo, jer u našoj školi imamo već pedagoge, ovo zaposlenje napravljeno je u potpunoj tajnosti, a nova pedagoginja je ujedno i supruga ravnatelja jedne županijske ustanove, stoji u dopisu.
Županija upoznata
Pročelnik Upravnog odjel za obrazovanje, kulturu i šport Zadarske županije, Ivan Šimunić, potvrdio je da je Zadarska županija kao osnivač škole dobila obavijest o možebitnim nezakonitostima u radu Osnovne škole u Bibinjama te da su o tome obavijestili Prosvjetnu inspekciju.
– Za zakonitost rada škole ovlašten je ravnatelj, a osnivač nema zakonske osnove raditi poslove Prosvjetne inspekcije. O svim navodima moći će se očitovati inspekcija, ističe Šimunić.
Pročelnik pri tom ističe da Županija ne zna tko je trenutno u Bibinjama zaposlen kao pedagog, niti je takvo što dužna znati.
– Nemamo službenih informacija niti o zapošljavanju niti o osobi koja je zaposlena. Škola nije dužna obavijestiti osnivača koja je osoba zaposlena na kojem mjestu. U našim osnovnim školama radi preko 1.300 zaposlenika, a u srednjim školama radi preko 1.000 zaposlenika i svaka škola vodi za sebe evidenciju zaposlenika, objašnjava Šimunić.
Naime, iako prema Zakonu o odgoju i obrazovanju o zasnivanju i prestanku radnog odnosa odlučuje ravnatelj uz prethodnu suglasnost školskog odbora, u slučaju kada je zbog obavljanja poslova koji ne trpe odgodu potrebno zaposliti osobu na vrijeme do 60 dana, ravnatelj ima pravo takvu odluku donijeti samostalno.
OŠ Bibinje od 15. svibnja ove godine vodi vršiteljica dužnosti ravnateljice Silvana Stipić, nakon što je njezina prethodnica Mirka Sikirić iznenada na vlastiti zahtjev razriješena dužnosti ravnateljice.
No, s obzirom na to da v. d. ravnateljice Silvana Stipić po sili zakona mora koncem kolovoza otići u mirovinu, 26. travnja raspisan je natječaj za ravnatelja/icu, no Školski odbor niti mjesec dana kasnije poništava natječaj, iako su zaprimili prijave dviju kandidatkinja – profesorice engleskog jezika i književnosti Marine Lisice, i profesorice hrvatskog jezika i književnosti Marijane Kandić.
Dvije kandidatkinje
Niti mjesec dana nakon raspisivanja, natječaj je poništen zbog pogreške u proceduri koja se dogodila na glasovanju Vijeća roditelja o budućoj ravnateljici. Kako je vidljivo iz zapisnika sa 16. sjednice Školskog odbora održane 20. svibnja, član Školskog odbora Šime Sikirić dobio je pritužbu da glasovanje na Vijeću roditelja nije bilo regularno.
Naknadno je utvrđeno da je na popisu članova koji su glasali osoba koja je bila član Vijeća roditelja u prošlom sazivu i koja nije trebala biti nazočna sjednici ni glasovati. Kako se navodi u zapisniku, došlo je do greške u ažuriranju popisa članova Vijeća roditelja u koje je naknadno izabran drugi član, a nije uvršten na popis niti mu je uručen poziv za sjednicu.
Na kraju je novi natječaj za ravnatelja/icu raspisan 29. svibnja, a na natječaj su se ponovo javile iste dvije kandidatkinje – Marijana Kandić i Marina Lisica. Školski odbor na sjednici održanoj 13. lipnja otvorio je, razmotrio i bodovao prijave kandidatkinja, pri čemu je ustanovljeno da i jedna i druga imaju jednak broj bodova. Nakon što je Školski odbor rangirao kandidatkinje, o njima su glasovali na Roditeljskom i Učiteljskom vijeću. Novu će ravnateljicu, na koncu, uz suglasnost ministra imenovati Školski odbor.
Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, školom upravlja Školski odbor. Tijelo ima sedam članova, čiji mandat traje četiri godine. Neke od najvažnijih njihovih ovlasti uključuju imenovanje i razrješenje ravnatelja, davanje suglasnosti za zasnivanje radnog odnosa u školskoj ustanovi te donošenje statuta.
U Školskom odboru OŠ Stjepana Radića sjede Đani Zwelf kao predstavnik radnika škole, Silvija Sikirić i Jasminka Adžić Sikirić kao predstavnice Učiteljskog vijeća, Lucija Kero Šimac kao predstavnica Vijeća roditelja, te Šime Sikirić, Šime Lonić i Krešimir Lonić kao predstavnici osnivača, odnosno Zadarske županije.
Upit o stanju u bibinjskoj školi poslali smo na adresu v. d. ravnateljice Silvane Stipić, no do zaključenja broja nismo dobili odgovor.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja