Foto: NP Paklenica
Usred Nacionalnog parka Paklenica, među brojnim atrakcijama poput Posjetiteljskog centra, Lugarnice, poučne staze, pakleničkog mlina i etno-kuće Marasović, skriva se Manita peć – idealno odredište za bijeg od ljetnih vrućina u tajanstveno krško podzemlje. Kao jedina špilja u parku koja je uređena za turističke posjete, Manita peć oduševljava posjetitelje još od davne 1937. godine, kada su započeli prvi posjeti nakon uređenja staze.
Smještena na 570 metara nadmorske visine, do špilje vodi staza koja zahtijeva oko sat i pol laganog hoda od parkirališta u Velikoj Paklenici.
Posjet špilji moguć je samo u određenim terminima, ovisno o godišnjem dobu. Trenutno, u nadolazećem rujnu, špilja je otvorena svaki dan od deset do trinaest sati, što znači da posjetitelji moraju pažljivo isplanirati svoje vrijeme kako bi iskusili čari ovog jedinstvenog podzemnog svijeta.
Prilikom ulaska u Nacionalni park treba imati na umu da se naplaćuje ulaz. Prema cjeniku, jednodnevna ulaznica za odrasle je deset eura, za djecu do osamnaest godina pet eura, dok je za planinare s planinarskim iskaznicama, studente i osobe starije od šezdeset i pet godina cijena sedam eura.
Obilazak špilje traje oko pola sata i moguć je isključivo u pratnji stručnog vodiča, koji osigurava sigurnost posjeta i educira posjetitelje. Ulaznice se kupuju izravno ispred ulaza u špilju, a naplata se vrši isključivo gotovinom. Psi, nažalost, nisu dopušteni unutar špilje zbog zaštite ekosustava.
Prilikom dolaska do špilje, nakon relativno strmog uspona, posjetitelji ulaze u prostor gdje temperatura iznosi oko devet stupnjeva, što je konstantno tijekom cijele godine. Stoga valja ponijeti nešto topliju odjeću, osobito u toplijem dijelu godine, kako bi se izbjegao temperaturni šok.
Unutrašnjost ove krške ljepotice obiluje špiljskim ukrasima, stalagmitima, stalaktitima i sigastim stupovima te špiljskim kamenicama ili kaskadama. Neki su špiljski ukrasi, zbog svog specifičnog izgleda, dobili i posebna imena. Tako možete vidjeti »kacigu«, »orgulje« ili, pak, »vješticu«. Dvorane su poprilično visoke, pa se posjetitelji nerijetko iznenade veličinom ove špilje.
S obzirom na to da je Manita peć bogata podzemnom faunom, pa tako tamo obitavaju različite vrste šišmiša te pedeset i dvije vrste beskralješnjaka, od kojih je dvadeset pravih špiljskih životinja prilagođenih ekstremnom životu u podzemnom krškom okolišu. Budući da su špilju istraživali brojni europski biospeleolozi, to je rezultiralo otkrićem i nekih novih vrsta, poput lažištipavca (Chthonius radjai) i račića (Bogidiella sketi).
Više o svemu tome možete saznati od stručnog vodiča, stoga ne propustite priliku istražiti ovaj krški fenomen i uroniti u svijet podzemlja gdje caruju tišina i tamne grandiozne visoke dvorane ispunjene neobičnim oblicima koji bude maštu.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja