Utorak, 3. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

SPOMEN-PLOČA

Ivan Budan istinski bukovački junak: U Lisičiću zauvijek će stajati podsjetnik na njegovu hrabrost

Autor: Đurđa Baljak

13.09.2024. 09:05
Ivan Budan istinski bukovački junak: U Lisičiću zauvijek će stajati podsjetnik na njegovu hrabrost

Foto: MISLAV KLANAC



Ivan Budan, rođen 1. siječnja 1962. godine u Lisičiću kod Benkovca, sin Marije i Marka, bukovački je junak čija je sudbina postala simbol hrabrosti i žrtve. Kao dragovoljac Domovinskog rata, pridružio se 1. »A« brigadi ZNG-a u svibnju 1991., a kasnije u kolovozu iste godine, postao član 66. bojne VP-a. S velikom predanošću služio je domovini sve do 7. rujna 1991. godine, kada je nestao u Rosuljama na području Hrvatske Kostajnice, dok je hrabro služio u Zaštitnom bataljunu s drugim oružanim sastavima MUP-a RH i ZNG-a. Njegova hrabrost nije zaboravljena, spomen-ploča u njegovu čast postavljena je ispred crkve Male Gospe u njegovom rodnom Lisičiću, zahvaljujući njegovim suborcima iz PJP Pionirskog grada Zagreb i UHDDR-a Benkovac.


Nestao u Rosuljama


– Ivan Budan bio je veliki domoljub s neizmjernom ljubavi prema Hrvatskoj. Još od 1990. godine pridružio se Ministarstvu obrane i oružanim snagama, gdje je služio u MUP-u, najprije u Zagrebu u posebnoj jedinici policije »Pionirski grad«, a kasnije i u elitnoj jedinici »Tigrovi« s kojom je išao na terenske akcije u Hrvatsku Kostajnicu. Nažalost, tijekom velikog napada nestao je bez traga i od tada njegova sudbina ostaje nepoznata. Stoga smo odlučili podići spomenik našem nestalom suborcu, jer zaslužuje naše poštovanje i sjećanje, istaknuo je Nedjeljko Genda, predsjednik UHDDR-a Benkovac.


Darko Katuša, predsjednik Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade »Tigrova« i Ivanov suborac, u svom govoru je ispravio podatke o njegovom nestanku, istaknuvši kako nije nestao 12. rujna, kako piše na spomeniku, već 7. rujna 1991. godine kada se Ivanu nakon zasjede u Rosuljama gubi svaki trag.




Gradonačelnik Benkovca, Tomislav Bulić, obratio se prisutnima prisjećajući se Ivana, kojeg je poznavao jer su radili zajedno.


– Ive je bio pošten, radišan, čvrst kao velebitska stijena, odlučan i nepokolebljiv. Hvala mu za sve što je učinio za slobodu Hrvatske. Iako ne znamo gdje mu počivaju kosti, vjerujem da ćemo jednog dana moći obaviti kršćanski obred koji je zaslužio, izjavio je Bulić, dok je gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan, zahvalio okupljenima u ime svojih sugrađana te istaknuo važnost sjećanja na sve one koji su dali živote za slobodu.


Stihovi i priče


Na otkrivanju spomenika prisustvovao je i državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja Darko Nekić, koji je istaknuo kako intenzivno radi na pitanju pronalaska nestalih, napomenuvši važnost i simboliku podizanja spomenika junacima kao što je Budan jer služe kao podsjetnik budućim generacijama da je sloboda krvavo izborena.


Uz brojne druge, bio je prisutan i kninski pjesnik Ante Nadomir Radić Šutra čiji će stihovi uklesani na spomenik zauvijek podsjećati na njegovu hrabrost – »Bukovački junak Ivan Budan letio je Istrom kroz Dubrave, za slobodu Lijepe Naše, Budan zaspa s Unom, na putu do Save«; ispisano je na spomeniku uz riječi »Brate, di god si znaj, s nama si!«.


Kao njegova nećakinja, rođena nakon tih tragičnih događaja, nisam imala priliku upoznati svog ujaka. Kroz priče i tugu mog pokojnog djeda i bake, majke i ostale obitelji duboko sam osjećala njegovu prisutnost. Odrasla s njihovim sjećanjima i sada, s odmakom vremena, razumijem težinu riječi koje im je izgovorio prije odlaska, dok su ga preklinjali da ne ide – »Idem, ako treba, dat ću i svoj život za domovinu i slobodu!«, što govori dovoljno za sebe o njegovoj veličini, nepokolebljivosti i hrabrosti.