Subota, 27. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

35 C°

DAN OPĆINE JASENICE

[FOTO] Vulić: Svi oni koji su ginuli za našu domovinu, nisu ginuli za podjele

Autor: Iva Bucić

19.01.2024. 15:31
[FOTO] Vulić: Svi oni koji su ginuli za našu domovinu, nisu ginuli za podjele

Foto: Mislav Klanac



Ususret obilježavanju 31. obljetnica vojno-redarstvene akcije Maslenica, svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen je Dan općine Jasenice. Nakon rezimea uspjeha u protekloj godini, općinski načelnik Stipe Vulić i predsjednica Općinskog vijeća Anamarija Maruna dodijelili su posmrtna priznanja osmorici palih branitelja za promicanje i očuvanje vrednota Domovinskog rata te jedno priznanje za postignuće na području zaštite okoliša.


Od podizanja hrvatska zastave na Masleničkom mostu prošla je 31 godina. Akcije Maslenica, koja se obilježava 22. siječnja, značila je ponovno spajanja sjevera i juga Hrvatske, a za prognanike iz okolnih mjesta značila je povratak kući.


Predsjednica Općinskog vijeća Anamarija Maruna otvorila je Svečanu sjednicu istaknuvši da je akcija Maslenica označila prekretnicu u Domovinskom ratu. Prisjetila se civila koji su u Mekim Docima skončali 18. prosinca 1991. godine, te sedmero mještana koji su ubijeni 26. siječnja 1993. u Zatonu Obrovačkom.




– Prisjećanje na to razdoblje budi snažne osjećaje kod naših mještana. Akcija Maslenica podigla je moral braniteljima i narodu. Nije to samo vojni trijumf, nego primjer neslomljivog ljudskog duha. Primjer je hrabrosti, požrtvovnosti i nepokolebljivost odlučnosti naših branitelja i svih onih koji su se borili za slobodu. Svi naši branitelji i dragovoljci zadužili su nas učinivši ovaj komad zemlje temeljem naše domovine, kazala je Maruna.



Važno zajedništvo


Maruna se osvrnula na proteklu godinu u kojoj je Općina Jasenice izglasala najveći proračun u svojoj povijesti.


– Iza nas je intenzivna godina, godina koja je revidirana od strane raznih inspekcija. No, veseli činjenica da su im u konačnici zaključci isti, da radimo transparentno i u skladu sa zakonima RH, istakla je predsjednica Općinskog vijeća.


Načelnik Vulić istaknuo je da je zaposlenici u općinskoj upravi, Turističkoj zajednici, DVD-u i Dječjem vrtiću Ljubičica rade s entuzijazmom koji se rijetko gdje može pronaći.


– Otkako smo preuzeli upravljanje općinom, prolazili smo dobre i loše trenutke. S obzirom na trenutnu situaciju u Hrvatskoj, na probleme s radnom snagom i iseljavanjem, veći fokus moramo staviti na kvalitetne ljude, koji su spremni napraviti dodatnu vrijednost u svojoj Hrvatskoj.


U protivnom sve projekte koji se realiziraju diljem zemlje neće uživati i koristiti oni koji bi trebali. Krajnje je vrijeme da prestanemo biti društvo podjela. Različita mišljenja nužna su za demokraciju, ali cilj bi nam trebao biti bolja Hrvatska i očuvanje našeg identiteta. Svi oni koji su ginuli za našu domovinu, nisu ginuli za podjele, kazao je Vulić.



Pozitivan prirodan prirast


Osim najambicioznijeg proračuna u povijesti općine, Vulić je istaknuo i pozitivan prirodan prirast, koji se u općini bilježi po drugu godinu zaredom.


– 2022. našli smo se na osmom mjestu po prirodnom prirastu u Hrvatskoj, a u županiji smo bili jedna od dvije jedinice lokalne samouprave koje su imale pozitivan prirast. Za 2023. čekamo konačne brojke, ali 22 novo rođenih Jaseničana ulijeva nadu da će biti pozitivne, istaknuo je Vulić.


Uz specijalnu policiju, četiri zime i pet ljeta na Velebitu provela je Planinska satnija Starigrad-Seline i 7. domobranska pukovnija. Brigadir Danijel Kotlar, zapovjednik 7. domobranske pukovnije Zadar i 113. brigade, prisjetio se operativnih detalja akcije Maslenica, koju je opisao kao lokalnu i općehrvatsku akciju koja je i braniteljima i narodu vratila nadu.


– Dio Zadarske županije je bio okupiran, tisuće prognanika bilo je u Zadru, bez struje i vode. Velikosrpski agresori tih su dana počinili velike zločine nad civilima koji su ostali u okupiranom području, rušili su se objekti i bilo je neizdrživo. Ključne strateške točke u oslobađanju trebale su biti Maslenički most i Zračna luka Zemunik, kako bi se povezao sjever i jug Hrvatske, opisao je Kotlar razdoblje prije 22. siječnja.



Krvave bitke tajne akcije


Akcija Maslenica izvedena je u tajnosti, a izviđanja i pripreme započeli su u prosincu. U jednom od izviđanja poginula su dva branitelja, a devetero je osoba ranjeno.


– Branitelji krenuli s 3960 ljudi, a nasuprot je bilo 4400 četnika. U napadu omjer mora biti tri naprema jedan, nas je prema tome trebalo biti 14 tisuća. Nismo bili dorasli u opremljenosti, međutim odlučnost i kvalitetno planiranje rezultirali su time da su u prva četiri dana svi strateški ciljevi bili odrađeni.


Oslobođene su dvije ključne točke i prijatelj je odbačen od Zadra, koji više nije bio u optičkoj vidljivosti neprijatelja, kazao je Kotlar.


U prva četiri dana akcije poginulo je 27 hrvatskih branitelja. Usporedbe radi, tijekom čitave 1995. godine poginula su 24 branitelja iz Zadarske županije. U samo jednom danu, 1. veljače 1993. godine, poginulo je više od 30 hrvatskih branitelja.


– Najžešće bitke trajale su dva mjeseca, a 22. siječnja obilježili su žestoki topnički pješački napadi, a toga dana poginulo je šest pripadnika Zrakoplovne baze Zemunik u Škabrnji. To su bile brutalne, krvave bitke s kojima se smo bili prvi puta suočeni s takvim intenzitetom, kazao je Kotlar.



Ponos i sjećanje


Istaknuo je da je u ta dva mjeseca poginulo 127 branitelja.Tijekom 1991. godine u Zadarskoj županiji poginulo je 112 branitelja, 1992. njih 75, 1993. godine ukupno 227, 1994. poginulo je 28 branitelja, a 1995. njih 24.


– Vratili smo vjeru hrvatskom narodu da smo sposobni i da je oslobađanje Hrvatske pitanje trena. Moramo biti ponosni na operaciju Maslenicu, sjećati se poginulih, jer dok god ih se sjećamo, oni su s nama. Dok smo mi tu, oni ne smiju pasti u zaborav, zaključio je Kotlar.


Osim predstavnika branitelja i članova obitelji poginulih hrvatskih branitelja, svečanoj sjednici prisustvovali su saborski zastupnik i saborski izaslanik Rade Šimičević, zadarski dožupan i izaslanik Vlade Šime Vicković, izaslanik potpredsjednika Vlade Marko Ratković, potpredsjednik Županijske skupštine Zadarske županije Željko Šoša, načelnik Općine Kloštar Podravski Siniša Pavlović, zapovjednik Vatrogasne zajednice Zadarske županije Matej Rudić, načelnik PP Benkovac – Obrovac Mario Brzoja, načelnik PU ličko-senjske Zoran Zdunić, te bivši načelnik Jasenica Martin Baričević.



Zahvala braniteljima


Zadarski dožupan i Vladin izaslanik Šime Vicković istaknuo je da se Jasenice iz godine u godinu razvija. Naglasio je dobru suradnju Županije sa svim jedinicama lokalne samouprave te naveo aktivnosti na području općine Jasenice u kojima je Zadarska županija dala svoj doprinos, poput subvencioniranja smještaja u domovima i pomoći u kući za žitelje treće životne dobi.


Saborski zastupnik Rade Šimičević zahvalio je hrvatskim braniteljima i naglasio da je ova sveta zemlja natopljena krvlju hrvatskih branitelja te da se ne smije dopustiti da drugi pišu i iskrivljuju hrvatsku povijest.


– Živimo u globalnoj krizi, od pandemije do ratova, no Vlada s Plenkovićem na čelu čini sve da se krize obuzdaju, kazao je Šimičević.


Načelnik Vulić i predsjednica OV potom su dodijelili priznanja Ivanu Matiću za cjelokupno postignuće na području zaštite okoliša, a za promicanje i očuvanje vrednota Domovinskog rata, odnosno za cjelokupno postignuće u Domovinskom ratu posthumno su odlikovani Dragan Šarlija, Jure Božić, Ivan Rončević, Ante Šarić Bare, Ivica Knežević, Frane Knežević i Borko Šarlija. U njihova imena, odlikovanja su primili njihovi najmiliji.


Foto


Dan Općine Jasenice


avatar

Snimio: Mislav Klanac


19.01.2024. 15:32




























Galerija

Foto: Mislav Klanac