ponedjeljak, 14. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

Ravnatelj Opće bolnice Zadar

ŽELJKO ČULINA: Puštanje u rad linearnog akceleratora povijesni je dan za zadarsku bolnicu

26.02.2025. 08:55
ŽELJKO ČULINA: Puštanje u rad linearnog akceleratora povijesni je dan za zadarsku bolnicu

Foto: L. JELIČIĆ



Hrvatski dan liječnika, koji se obilježava 26. veljače, proslavit će i nešto manje od 300 liječnika zaposlenih u Općoj bolnici Zadar, a ravnatelj Željko Čulina tim se povodom osvrnuo na neke od najvećih iskoraka u dijagnostici i liječenju, koji su u zadarskoj bolnici učinjeni u posljednjem desetljeću.




– Po prvi puta smo izveli 3D kranioplastiku, operaciju kojom je pacijentu ugrađen nadomjestak kosti lubanje isprintan 3D printerom. Poslije dugih 15 godina pokrenut je i program rekonstrukcije dojke nakon operacije zloćudnog tumora. Onkološke bolesnice u Zadru, kao prve u Hrvatskoj, dobile su i »hladne kape«, ostvareni su veliki napredci u kirurškim djelatnostima ginekologije, urologije, neurokirurgije, ali i psihijatrije te dijagnostičkih postupaka i procedura. Naša torakalna kirurgija nezaustavljivo grabi prema naprijed, izveli su tisućitu operaciju zloćudnog tumora pluća minimalno invazivnom tehnikom i stalno prate modernu kirurgiju. Nezahvalno je uopće nabrajati dalje kad uistinu svi odjeli prate modernu medicinu i sustavno usavršavaju zdravstvenu skrb, ističe doktor Čulina.


Povijesni trenutak


Moderna medicinska oprema pri tom predstavlja preduvjet i za poboljšanje zdravstvene usluge i za nova stručna dostignuća liječnika, a otkako je doktor Čulina 2016. godine preuzeo dužnost ravnatelja, Opća bolnica Zadar nabavila je preko 20 milijuna eura medicinske opreme. Treba, tako, spomenuti nabavu MR uređaja, SpecCT-a, dvije angio sale, CT-a, endoskopskog duodenoskopa, operacijskih mikroskopa, digitalnog mamografa, sedam RTG uređaja, dvadesetak ultrazvuka, deset endoskopskih stupova, dvije operacijske sale su kompletno opremljene…


– Skorim puštanjem u rad linearnog akceleratora zaokružit ćemo liječenje onkoloških bolesnika, a Zadar i Zadarska županija tada će, po prvi put, dobiti stacionarni dio specijaliziran za onkološke bolesnike. Prvi pacijenti bi se trebali podvrgnuti zračenju u ožujku, nadomak smo tom povijesnom trenutku koji će označiti prekretnicu u liječenju onkoloških bolesnika u Zadru, Zadarskoj županiji, ali i županijama koje nam gravitiraju. U tijeku su završna »end to end« mjerenja, osoblje je u finišu svoje edukacije i sada iščekujemo primopredaju uređaja. Ako i taj korak prođe u najboljem redu te linearni akcelerator i službeno bude vlasništvo Opće bolnice Zadar, odradili smo sve potrebno za prihvat pacijenata. Ovo je, bez sumnje, ponovit ću, povijesni trenutak za našu ustanovu i onkološke pacijente i ovim putem zahvaljujem svima koji su dali svoj doprinos u ovoj izrazito kompleksnoj priči, ističe ravnatelj OB Zadar, koji je treći mandat dobio u rujnu prošle godine.




Devet godina koje je proveo na čelu OB Zadar teško je sažeti u svega nekoliko redaka jer se ustanova u međuvremenu promijenila u svim segmentima. Prostorno, bolnica se proširila s 36.000 na 56.000 metara četvornih, zahvaljujući novim objektima poput Poliklinike i Zgrade dnevnih bolnica, a broj zaposlenih u zdravstvenim i nezdravstvenim službama porastao je za 275, s 1224 na 1499, čime je bolnica postala najveći poslodavac u Zadarskoj županiji. U tom su razdoblju uvedeni su i brojni novi dijagnostičko-terapijski postupci, ali i nove djelatnosti.


Financijski uspjeh


– Naša najveća građevinska investicija, Poliklinika Opće bolnice Zadar, već je otvorila svoja vrata, a zgrada Dnevnih bolnica, koja je gotovo u cijelosti opremljena, također nam je na ponos. Kao prvi stanar tamo je početkom 2024. godine uselio Odjel za infektologiju, tamo se konačno »smjestio« i Odjel za pulmologiju, ostavljajući tako Odjelu pedijatrije na raspolaganje »pulmološki« dio zgrade u kojoj je godinama bio podstanar… Prionuli smo i rješavanju zbrinjavanja infektivnog otpada, sami proizvodimo značajan dio električne energije za naše potrebe, a mnogi projekti su u fazi realizacije ili su planirani, kazuje ravnatelj Čulina.




U financijskom smislu, 2024. godina označila je prekretnicu – bolnica je ostvarila višak od 86.631 euro i 31. prosinca po prvi put u 20 godina nije imala evidentirane dospjele obveze, za razliku od 7,5 milijuna eura duga u 2016. godini.


– Prilagođavamo se novim uvjetima na tržištu roba i usluga, ujedno nastavljajući pružati kvalitetnu javnozdravstvenu zaštitu i to se vidi na rezultatima. Ono što je bitno napomenuti da bolnica redovno premašuje svoje ugovorene obveze s HZZO-om te smo tako tijekom 2024. godine odradili više od ugovorenog posla u vrijednosti 4.855.612 eura, govori ravnatelj Čulina.


U posljednje vrijeme u zadarskoj bolnici zaživjeli su i novi komercijalni projekti, primjerice Centar za preventivnu medicinu, u sklopu kojeg se obavljaju djelatnosti preventivnih sistematskih pregleda i sistematskih pregleda za branitelje. Tijekom 2024. godine obavljeno je čak 1037 sistematskih pregleda branitelja, a u državnom su proračunu osigurana sredstva za provedbu ovog programa i u 2025.godini. Tu su još i Nutricionističko savjetovalište, a prije više od godinu dana s radom je započeo i Centar za estetsku dermatologiju.


Fluktuacija kadrova


– Naši djelatnici u Centrima rade izvan svog radnog vremena, tako da sve ovo ne utječe na svakodnevni posao. Ovo je za bolnicu dodatan prihod koji se dalje ulaže u poboljšanje uvjeta za smještaj i liječenje naših pacijenata. Namjera je u budućnosti, a sve ovisno o slobodnim kapacitetima, i širiti program na turističku dijalizu, estetsku kirurgiju i slično. Cjelokupan prihod od ovih djelatnosti, nakon što se odbiju zavisni troškovi, vraća se u zdravstveni sustav u vidu nabavke sofisticirane opreme ili povećanje kvalitete i dostupnosti zdravstvene zaštite koju pruža naša ustanova, tumači doktor Čulina.


U Europskoj uniji u ovom trenu nedostaje 1,2 milijuna liječnika, medicinskih sestara i primalja, a taj problem već godinama muči i hrvatski zdravstveni sustav, no to se prvenstveno odnosi na ruralne sredine i otoke s obzirom na to da je većina medicinskog kadra koncentrirana u urbanim sredinama. U zadarskoj bolnici, kako uočava ravnatelj Čulina, fluktuacija kadrova jest prisutna; netko odlazi – a ponajprije je tu riječ, kako objašnjava, o privatnim razlozima, dok s druge strane dolaze drugi.


– Svi liječnici koji dođu u Opću bolnicu Zadar imaju priliku profesionalno rasti i razvijati se, naši specijalizanti naš su zalog za budućnost, a uz sve navedeno vrijedi istaknuti i grad Zadar i Zadarsku županiju kao područje iznimno ugodno za život, posebice onaj obiteljski. Mi smo atraktivni poslodavac liječnicima ne samo iz drugih hrvatskih bolnica, već i iz susjednih nam zemalja, tumači ravnatelj Čulina, pa napominje da je zadarska bolnica krajem 2024. godine imala 191 liječnika specijalista, 73 specijalizanta te 562 medicinske sestre, a svi oni zaposleni su na neodređeno radno vrijeme.


Ako te podatke usporedimo s onima iz prosinca 2016. godine, broj liječnika specijalista porastao je za 23, specijalizanata za devet, a medicinskih sestara za 44. Više je i ostalih, prijeko potrebnih zdravstvenih djelatnika, poput laboranata, fizičara, logopeda i inženjera, zaposleno ih je 30 više nego 2016. godine. Kada bismo dodali i one zaposlene na određeno radno vrijeme, brojka bi bila i veća.


– Opća bolnica Zadar poželjna je sredina za rad, a to ove brojke i dokazuju. Kao ravnatelj, sa svojim suradnicima, uvijek sam se trudio osigurati djelatnicima, a u ovom slučaju me pitate za liječnike, kompletnu podršku od one administrativne, pa sve do nabavke visoko sofisticirane medicinske opreme koju prate i edukacije, kako bi naši liječnici dobili priliku za nova dostignuća, kako bi mogli pratiti današnju modernu medicinu i stečena znanja i iskustva implementirati u svom radu u Općoj bolnici Zadar, kazuje ravnatelj Čulina pa naglašava da oni liječnici koji se žele razvijati u okviru znanosti i obrazovanja sudjeluju u edukaciji budućih kadrova.


Linearni akcelerator će uskoro primiti prve pacijente


Izazovan cilj


Bolnica, naime, ima registriranu znanstveno-nastavnu djelatnost i predstavlja nastavnu bazu za studente Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Studija sestrinstva Sveučilišta u Zadru, ali i studente drugih visokih učilišta.


Još davno, prije početka prvog mandata, doktor Željko Čulina postavio je pred sebe izazovan cilj – zacrtao je da će OB Zadar dobiti status kliničke bolnice. To bi, kako ističe, bila još jedna potvrda znanstvenog i stručnog rada.


– To bi omogućilo educiranje specijalizanata i iz drugih bolnica, nova zapošljavanja te pristup novoj tehnologiji i terapiji. Taj put nije lagan, daleko je od jednostavnog i niz predradnji nužno je odraditi kako bismo mogli reći – uspjeli smo. Bolnica je prethodno morala biti nastavni centar Medicinskog fakulteta, a naša suradnja s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Splitu značila je ogroman korak ka našem prvom cilju, stjecanju statusa Klinike za internu medicinu, ističe ravnatelj Čulina pa objašnjava da je u studenom 2022. godine Fakultetsko vijeće Medicinskog fakulteta u Splitu imenovalo Povjerenstvo za znanstveno-nastavni rad u postupku ocjenjivanja uvjeta za dodjelu ovog naziva. Ono podnosi mišljenje kako su ispunjeni svi uvjeti te je tada Ministarstvo zdravstva od Opće bolnice Zadar zatražilo valjane odluke za zaposlenike koji su izabrani u znanstveno, znanstveno-nastavno, odnosno suradničko zvanje na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu.


– Kada su i one dostavljene bilo je i službeno; imamo Kliniku za internu medicinu, imamo temelj za sve daljnje korake kako bismo i ostali Odjeli, ponajprije Služba za kirurgiju na čelu s izv. prof. dr. sc. Ivanom Bačićem ostvarili status Klinike i tako nas doveli do krajnjeg cilja – stjecanja statusa Kliničke bolnice Zadar. Liječnicima bi to predstavljalo značajan napredak u njihovom profesionalnom ostvarenju, dok se pacijentima pružanje zdravstvene usluge podiže na još veću razinu. Dakle, svi su na boljitku, sumira doktor Čulina.



Sadržaj nastao u suradnji s Općom bolnicom Zadar


Značajni EU projekti


Zahvaljujući uspješnom povlačenju sredstava iz EU fondova, Opća bolnica Zadar započela je svoju zelenu tranziciju, infrastrukturnu preobrazbu i modernizaciju medicinske opreme, a investicijski ciklus nastavlja se i dalje, pa ravnatelj Čulina ističe da su krenuli u realizaciju projekta izgradnje Centra za simulacije, inovacije i naprednu dijagnostiku koji će dodatno unaprijediti učinkovitost bolničke zdravstvene skrbi i za kojeg su prošli tjedan dobili Odluku o pravomoćnosti građevinske dozvole.


– Centar će se graditi na mjestu zgrade »Stare interne«, a u njemu je planirano smještanje i opremanje Odjela za patologiju, citologiju i sudsku medicinu, Odjela bolničke ljekarne, Odjela za transfuzijsku medicinu i Centra za edukaciju i simulacije u okviru znanstvene jedinice Opće bolnice Zadar, tumači ravnatelj pa naglašava da upravo pripremaju i natječaj za izradu projektne dokumentacije za izgradnju budućeg Centralnog operacijskog bloka, što je najveći pojedinačni projekt u povijesti bolnice, financijski znatno »teži« čak i od projekta Poliklinike!


– U zgradi će se smjestiti Odjel jedinice intenzivnog liječenja i Dnevna bolnica kirurgije, a na katu Operacijski blok s 14 integriranih digitaliziranih operacijskih sala od čega dvije hibridne i jedna robotska sala, novi Objedinjeni hitni bolnički prijam… S okolnim će odjelima biti povezani »toplom vezom«. Na ovaj ćemo način stvoriti preduvjete za instalaciju i implementaciju najnovijih tehnologija i uređaja kojima će se omogućiti uvođenje novih procedura liječenja. Svi ovi projekti osigurat će još kvalitetniju bolničku uslugu, pridonijeti regionalnom razvoju i smanjenju socijalne i zdravstvene nejednakosti što je naš imperativ, ističe doktor Čulina.


Osim toga, valja spomenuti i projekt DIGIHEALTH, kroz koji će se unaprijediti liječenje karcinoma i to zahvaljujući novoj tehnologiji za krioablaciju pod nadzorom kompjuterizirane tomografije.


– Dio opreme već je stigao, a prvi će pacijenti doći na red po završetku edukacije osoblja. U sklopu ovog projekta nabavit će se i dodatna oprema za praćenje svakog pacijenta na Jedinici intenzivnog liječenja. Projekt PATODIGITAL, pak, donosi digitalizaciju na Odjel patologije, sve je usmjereno na telepatologiju kao zajedničku metodu za poboljšanje kvalitete dijagnostike bolesti probavnog trakta.


Nadalje, Opća bolnica Zadar potpisnica je i sporazuma s Ministarstvom zdravstva o zajedničkoj provedbi projekta »Centralna priprava parenteralnih pripravaka«, a u sklopu projekta odobrena je nabava jednog izolatora s dva radna mjesta i jednog izolatora za jedno radno mjesto koji su postavljeni u uređen prostor u podrumu Poliklinike.


– Sada će se ovdje pripremati svi pripravci u liječenju za sve odjele Opće bolnice Zadar, a precizno doziranje mogućnost pogrešaka dovodi na minimum. Na ovaj se način u prvom redu osigurava individualno praćenje svakog pacijenta i precizno doziranje lijeka koji mu je potreban. To znači bržu, bolju i kvalitetniju zdravstvenu skrb. Sve ovo ujedno podrazumijeva i značajnu financijsku uštedu. Jedno pakiranje lijeka može se koristiti za više pacijenata i tako se u potpunosti iskoristiti.


Valja uz to spomenuti i projekt uvođenja jedinične terapije – svaki će pacijent dobivati lijek iz ljekarne na svoje ime, prema broju koji će imati na svojoj narukvici. U potpunosti će se tako pratiti put lijeka; od narudžbe do primjene.


Osim toga, sredinom prosinca Odsjek za prikupljanje krvi i proizvodnju krvnih pripravaka preselio se na 3.kat Poliklinike u potpuno novi, suvremeni prostor koji u cijelosti zadovoljava potrebe zadarskog davalaštva.


– Sjetimo se samo 2015. godine kada je zadarskoj bolnici prijetilo kompletno gašenje davalaštva i proizvodnje krvi i krvnih pripravaka, kakav bi to bio gubitak za ovaj kraj! Pogledajte pak danas gdje je naše davalaštvo, pa mi tijekom godine gotovo da nemamo one prave apele za krvlju. Dapače, zahvaljujući bazenu darivatelja i vrijednom osoblju Transfuzije, mi uspijevamo pomoći i susjednim bolnicama, naglašava ravnatelj Čulina.


OBZ sve zelenija


U Općoj bolnici Zadar u proteklom su razdoblju uloženi veliki napori u brigu za okoliš pa se ova ustanova sve češće naziva »zelenom«. Na zgradi Poliklinike već su postavljeni solarni paneli, a isto će se učiniti na još tri bolničke zgrade – Interne, Ginekologije i Pedijatrije, pa će se OB proizvoditi 40 posto ukupnih potreba za električnom energijom »starog« dijela bolnice. Osim toga, kroz projekt energetske obnove ove će tri zgrade ujedno doživjeti i pravu renesansu u onom vizualnom smislu. Dobit će nove fasade, vanjsku stolariju, hidroizolaciju krova, toplinsku izolaciju krova i temelja, novi centralni sustav za grijanje/hlađenje putem dizalica topline i novu unutarnju energetski učinkovitu rasvjetu na bazi LED tehnologije.


– Bolnički će krug u tekućoj godini »okupirati« teška mehanizacija, no kad ovi objektu zasjaju u novom ruhu, svi ćemo zaboraviti na buku strojeva, ističe ravnatelj Čulina, pa podsjeća da su do 2020. godine kao glavni energent za grijanje u bolnici koristili mazut.


– Prelaskom na ekološki prihvatljivije energente (električnu energiju i plin), upotrebom obnovljivih izvora energije i energetskom obnovom zgrada, višestruko smanjujemo negativan utjecaj na okoliš što nosi i višestruke benefite po zdravlje naših sugrađana i gostiju.


Opća bolnica Zadar može se, uz to, pohvaliti i boljim upravljanjem otpadom – europskim novcem nabavili su digestor, uređaj za sprječavanje nastanka biootpada i tako označili prelazak s tradicionalnog zbrinjavanja otpada na inovativnu zelenu metodu. Sve spomenute investicije »režu« troškove u budućnosti, a ušteđena sredstva, kako naglašava ravnatelj, vraćaju u bolnički sustav kroz nova ulaganja.