
Foto: Andrej Brašnjić
U Ogranku za mlade Gradske knjižnice Zadar, Osnovna škola Bartula Kašića održala je završnu konferenciju projekta »Sea, Eco, Art, Activity« financiranog europskim sredstvima u sklopu »SHORE« projekta.
Konferencija je bila podijeljena u dva dijela – u prvom je održan okrugli stol (panel rasprava), a zatim su uslijedile radionice o očuvanju mora za svu djecu i zainteresirane posjetitelje. Na okruglom stolu o plavom obrazovanju sudjelovali su izv. prof. dr. sc. Marica Mamut s Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru, doc. dr. sc. Melita Mokos s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Katica Skukan, ravnateljica i mentorica OŠ Bartula Kašića, Dinko Marin, profesor i izvrsni savjetnik u OŠ Bartula Kašića, dok je moderatorica bila prof. Patricija Novačić Juričić.
Radionice
Voditelj projekta, profesor Dinko Marin, u uvodnom dijelu istaknuo je važnost plavog obrazovanja u današnjem globaliziranom svijetu.
– Važno je implementirati plavo obrazovanje jer prostora za to ima, a nije dovoljno zastupljeno u postojećem kurikulumu. U ovaj smo projekt uložili veliki trud, a trajao je svega šest mjeseci. Tijekom tog razdoblja odradili smo 36 sunčanih sati radionica. Osim toga, održali smo i niz dodatnih aktivnosti koje nisu bile izravno uključene u same radionice. Primjerice, na Punti Bajlo smo proveli radionice o geografskim, kemijskim i fizikalnim svojstvima mora, a u sve to integrirali smo i likovnu umjetnost. Naime, u posljednje vrijeme u STEM se dodaje i »A« – kao Art (umjetnost). Uključili smo oko 40 učenika, neki su bili aktivniji, neki manje, ali cilj je bio razvijati oceansku pismenost, ne samo kod učenika, već i kod učitelja. To smo ostvarili i putem diseminacijskih radionica u drugim školama, primjerice, u Gimnaziji Franje Petrića i Katoličkoj osnovnoj školi, naglasio je Marinte dodao kako kod nas situacija nije toliko loša, no ipak imamo veliki potencijal za rizik jer je Jadransko more zatvoreno.

Foto: Andrej Brašnjić
– More treba prestati shvaćati ‘zdravo za gotovo’! U sve to uključili smo i darovitu djecu, jednog dječaka iz Ukrajine, jednog iz Albanije te djecu s teškoćama. Željeli smo pružiti širinu i priliku svima, istaknuo je Marin te posebno pohvalio Eko-Zadar i ZADRU NOVU koji su im pružili podršku.
Očuvanje mora
Ravnateljica Katica Skukan osvrnula se na dugogodišnje iskustvo škole u provedbi različitih projekata.
– U našoj školi već niz godina provodimo razne projekte, na koje se rado odazivaju i učitelji. Najčešće je riječ o njihovoj inicijativi, dok je uloga škole osigurati administrativnu podršku – od financiranja iz EU fondova do usklađivanja sa standardima hrvatskog obrazovnog sustava. Primijetili smo da se učenici rado odazivaju na sve što izlazi iz okvira klasične nastave, a posebno vole terensku nastavu. Na Punti Bajlo su uživali, puno toga zapamtili i naučili. Ono što nauče, odmah mogu primijeniti. Oprema nabavljena kroz projekt ostaje na korištenje i budućim generacijama, što je velika prednost. Veliki je napor sve ovo raditi paralelno s redovnom nastavom. Bilo bi korisno kada bi se na razini cijelog obrazovnog sustava plavo obrazovanje integriralo u kurikulum, a ne da ovisi o dodatnim angažmanima učitelja i projektima, kazala je ravnateljica Skukan, dok je profesor Marin dodao kako bi provedba projekata bila lakša kada bi škola radila u samo jednoj smjeni.
Vanjske suradnice, izv. prof. dr. sc. Marica Mamut i doc. dr. sc. Melita Mokos, osvrnule su se na problem očuvanja voda i zastupljenost te tematike u obrazovanju.
– U svojim kolegijima nastojim kod studenata osvijestiti važnost mora i njegova očuvanja. Nisam sigurna da je ova tema dovoljno zastupljena u kurikulumu, a posebno je važno za Hrvatsku, koja je orijentirana prema moru. Ne smijemo govoriti o iskorištavanju mora, već o njegovom – korištenju. Naime, iskorištavanje podrazumijeva trenutačnu korist, dok korištenje uključuje razmišljanje o budućim generacijama, apostrofirala je profesorica Mamut.
Projekti, poezija….
S druge strane, doc. dr. sc. Melita Mokos istaknula je inicijative koje Sveučilište u Zadru provodi kako bi potaknulo oceansku pismenost među budućim učiteljima.
– U suradnji s Odjelom za izobrazbu učitelja i odgojitelja provodimo izborni kolegij koji omogućava budućim nastavnicima da steknu znanje o moru. Ako učitelj tijekom svog obrazovanja nije učio o moru, teško da će to znanje prenijeti učenicima. Uz to, imamo odličnu suradnju s Udrugom Aurelia i Društvom istraživača mora 20.000 milja, kazala je Mokos.
Ravnateljica Skukan podsjetila je da je škola već uspješno provela projekt »STEM COUNTY« i aplicirala na manje projekte Ministarstva znanosti i obrazovanja, poput onoga za rad s darovitim učenicima. Profesor Marin pojasnio je kako je »STEM COUNTY« bio odlična baza za »SHORE« projekt, jer su kroz njega stekli potrebna znanja i vještine, te povećali školsku opremu.
– Nakon ovih projekata počeli smo dobivati pozive iz drugih europskih škola da se pridružimo Erasmus programu. Također, za nekoliko mjeseci objavit ćemo zbirku poezije o moru s 50 pjesama, koju će pratiti likovni radovi naših učenika, najavljuje profesor Dinko Marin.
najnovije
najčitanije
Zadarski prsten
općina bibinje
Dan bibinjskih branitelja uveličat će i Thompson tribute band – Svetinja
Zadarski prsten
groblje u posedarju
Zgrada za ispraćaj pokojnika bit će gotova do kraja godine
Zadarski prsten
otvaranje novog hotela
Valom investicija do nove razine turizma na Ugljanu
Zadarski prsten
NIZ PROJEKATA OPĆINE
Zahvaljujući brojnim mjerama u Privlaci sve više stanovnika
Zadarski prsten
općina ražanac
U novome TIC-u moći će se čak i ljeti osjetiti snagu bure
Zadar & Županija
Vrijedan projekt
FOTO U Vrsima svečano blagoslovljena nova mrtvačnica na mjesnom groblju
Županija
novo podrhtavanje
Slab potres u Nacionalnom parku Paklenica
Nogomet
KATE SCOTT
U Zadar dolazi jedna od najpopularnijih voditeljica današnjice, vodi show s legendama
Hrvatska
INCIDENT
PLESALO SE UŽIČKO KOLO! Zbog izrugivanja braniteljima oglasila se i gradonačelnica
Zadar
ĐIR PO GRADU