Foto: HRVOJE JELAVIC/PIXSELL
HZZO je ovih dana obavijestio kako je na snagu stupila odluka o nadoplati lijekova za dijabetes tipa 2 iz nove generacije lijekova za dijabetes, kao što su svjetski popularni lijek Ozempic, za koji se doznalo da ga mnogi zloupotrebljavaju za lakši gubitak kilograma i drugi GLP-1 agonisti za tip 2 dijabetesa u injekcijama, koji se od sada moraju doplaćivati, i to po cijeni od 15 eura, dok takvi lijekovi u tabletama poskupljuju s 15 eura na 30 eura za mjesečnu dozu.
To su lijekovi koji su se pokazali izvrsni i u liječenju pretilosti, a veliki je interes građana za čudotvornim lijekom za mršavljenje doveo do nestašica na tržištu. Gotovo 40 tisuća dijabetičara tako je kao božićni poklon dobilo značajno veći trošak liječenja, što će za neke od njih s manjim primanjima značiti – odustajanje od terapije ili, pak, pristajanje na manje učinkovite zamjenske terapije.Osim što se kontinuirano bore s nestašicama na tržištu, sada ih je dočekala i odluka o doplati.
Razočarani i ljuti
Kako nam je kazala Doris Bailo iz zadarske udruge »Cukrići« koja skrbi o djeci dijabetičarima, nakon poziva jednog starijeg gospodina koji se neugodno iznenadio kada mu je posljednji odlazak u ljekarnu »izbio« ionako mršavu mirovinu iz džepa, od HZZO-a su iz šturog priopćenja saznali kako je odluka o doplati na snazi od 18. prosinca.
– Dakle, semaglutid koji se uzima u tabletama prije je bio 13,24 eura za doplatu, a od 18. prosinca je 29,14 eura (to je Rybelsus). Semiglutid koji se uzima u injekcijama, jednom tjedno, od 18. prosinca je na dopunskoj listi i nadoplaćuje se 14,84 eura. To je Ozempic. U trenutnom društvenom okruženju, gdje se cijene lijekova i osnovnih životnih troškova neprestano povećavaju, ne možemo zanemariti realnost u kojoj živimo. Poskupljenje lijekova nije jedini udarac na građane RH jer dosta njih jedva preživljava sa sadašnjim primanjima. Umirovljenici, osobe bez prihoda i oni koji žive s kroničnim bolestima suočavaju se s nepodnošljivim financijskim pritiscima, a sada se dodatno opterećuju i povećanjem cijene neophodnih lijekova, istaknula je Bailo, kazavši kako su razočarani i ljuti napose jer se o odluci nisu konzultirali dijabetološki stručnjaci i udruge. Našli su se pred gotovim činom. Povećanje od 120 posto, dodaje Bailo, najgori je božićni »poklon« koji su dijabetičari mogli dobiti.
– Ove promjene dolaze u trenutku kada se cijeli zdravstveni sustav suočava s brojnim aferama i nepravilnostima u upravljanju javnim financijama, koje samo dodatno pogoršavaju povjerenje građana u institucije. Umjesto da se građanima osiguraju povoljniji uvjeti za pristup potrebnim lijekovima i pomagalima, postavlja se pitanje racionalnosti ovakvih odluka, kazala je Bailo te istaknula kako se uz nestašice lijekova pacijente sada opterećuje i njihovim poskupljenjem.
Samo za dijabetičare
– Semaglutid koji se jako zloupotrebljava, osim što kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 sjajno regulira šećer u krvi i to bez opasnosti od hipoglikemije kada se koristi kao monoterapija, utječe i na lakši gubitak težine zbog toga što smanjuje apetit i potrebu za slatkim. Zbog toga ima i izvrstan učinak na kardiovaskularna oboljenja koja prate dijabetes tipa 2 i trebao bi biti dostupan samo oboljelima od dijabetesa, što je »Ozempic manija« uvelike poremetila, naglasila je Bailo, kazavši kako se crta pod zloupotrebu semaglutida treba povući, ali ne tako da se ide na štetu dijabetičarima.
– Mi trebamo imati zadnju riječ. Pozivamo HZZO i nadležna tijela da preispitaju svoju odluku o povećanju cijena lijekova, molimo struku da argumentira poskupljenje lijekova i da svi skupa poduzmemo mjere koje će omogućiti svim građanima, posebno onima u socijalno i zdravstveno osjetljivim skupinama, pristup neophodnim terapijama bez straha od nepotrebnog financijskog opterećenja. Građani, a naročito naši umirovljenici i osobe s invaliditetom, zaslužuju pristup zdravstvu koji nije opterećen nerazumnim poskupljenjima. Svi zaslužujemo pravo na zdravlje, a ne besramnu cijenu, zaključila je Bailo.
Kako se ovo poskupljenje reflektira kod samih pacijenata, saznali smo iz prve ruke od profesorice Kristine Lončar, koju će ovo povećanje cijena na mjesečnoj razini koštati dodatnih 43 eura. Godišnje je to preko petsto eura i Lončar već razmišlja gdje stegnuti remen kako bi si mogla priuštiti za život neophodne terapije.
Značajan trošak
-Treba svakako razgraničiti dvije skupine pacijenata – one koji koriste te lijekove za liječenje pretilosti te one koji već imaju dijabetes tipa 2 pa su im ti lijekovi dodatna pomoć u regulaciji šećera, dok je tjelesna masa u drugom planu. Hrvatska godišnje na liječenje dijabetesa troši 650 milijuna eura, od toga 80 posto na liječenje komplikacija. Ja sam od 2021. godine na novoj terapiji i malo je kazati da sam procvjetala. S razine šećera u krvi od oko 17 do 20, sada sam na 5,5 do 6 maksimalno 8, što je izvanredno. Čak više ni ne moram nositi naočale, što je također posljedica pozitivnih nuspojava nove terapije, kazala nam je Lončar, koju je odluka od doplati nužne terapije nemalo iznenadila.
– Uz dopunsko osiguranje svakog ću mjeseca sada morati potrošiti dodatnih 43 eura, što nije mali novac. Ljuti me zato zloupotreba terapije za mršavljenje kod osoba koje nisu dijabetičari i to napose kada je na vlastitu ruku, bez upute i preporuke liječnika, dodala je Lončar.
Revolucionarne su rezultate postigle terapije uz ove skupine lijekova, a pacijenti bilježe značajno poboljšanje kvalitete života.
– Terapija mi nije samo izregulirala razinu šećera u krvi, već i probudila gušteraču i pomogla u smanjenju masne jetre. Isto sam se tako nalazila i u prilici da u ljekarni ne mogu dignuti lijek, jer vlada nestašica, što je još jedna posljedica njihove zloupotrebe. Ja za svoju terapiju nemam zamjene. Osim toga, zbog svog kroničnog stanja, dodatno trošim i na nadomjestak magnezija i vitamina C te probiotike s inulinom, što mi nitko ne nadoknađuje. Začarani je to krug troškova koji se sada samo povećava, zaključila je Lončar.
PIŠE: NIKOLINA LUCIĆ
najnovije
najčitanije
Hrvatska
IZBORI
SUČELJAVANJE: U HRT ušetalo sedam kandidata, a onda je nastala panika. “Gdje je Miro Bulj!?”
Hrvatska
MIMOHOD
Brojni građani na mimohodu “Za sigurnu školu”
KK Zadar
Reakcije trenera
Danijel Jusup nakon deklasiranja Mornara: U cjelini smo dobro izgledali, naročito defenzivno
Košarka
POBJEDA SPLIĆANA
Kup Krešimir Ćosić: Košarkaši Splita nadjačali Šibenku
Ostali sportovi
PK JADERA
Mladi plivači ostvarili niz osobnih rekorda
Crna Kronika
uhićen
Pijan i bez vozačke divljao po Kamletini pa izazvao prometnu nesreću
Crna Kronika
mrtva pijana
Skrivila prometnu nesreću pa napuhala čak 3,45 promila
Zadar
u 87. godini
Preminuo fra Bernardin Škunca, dugogodišnji župnik Župe Presvetog Srca Isusova
Crna Kronika
teško ga ozlijedio
NAPAD U ZADRU Poznanika šaketao, iscipelario i po glavi udarao metalnom šipkom
Crna Kronika
požar