ponedjeljak, 1. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

TOPLINSKI VAL

Zadarski meteorolog Duško Kraljev upozorava na visoke temperature i žarko ljeto

Autor: Antonia Vodan

20.06.2024. 17:47
Zadarski meteorolog Duško Kraljev upozorava na visoke temperature i žarko ljeto

Foto: Mislav Klanac



Prema prognoziranjima meteorologa, u narednim nas danima očekuje prvi ovogodišnji toplinski val. Temperature bi se na zadarskom području trebale popeti do 35 Celzijevih stupnjeva, dok bi se temperature na kontinentu mogle kretati i iznad te vrijednosti. Najveće vrućine očekuju se upravo na području srednje Europe i balkanskog poluotoka.


Što konkretno u ovoj situaciji mogu očekivati Zadrani, upitali smo meteorologa Duška Kraljeva koji nam je iznio vremensku prognozu za tekući tjedan.


»Dnevni ventilator«


– Ovo je prvi ovogodišnji toplinski val. Mi smo ga prognozirali, najavili. Rekli smo da će biti temperatura na našem području čak iznad 35 stupnjeva. Kako je sunce jako, kako smo za dva dana u ljetnom solsticiju, zrake padaju pod pravim kutem na Zemlju.




Taj kut je najkraći, zrake sunca su jake i treba se čuvati. Zračenje je sada visoko. Ne bi se trebali izlagati suncu oni kojima sunce smeta. Mnogim starijim osobama i djeci sunce smeta.



Ne treba u ovim popodnevnim satima biti vani na suncu, nego treba biti negdje u hladu, upozorio je Kraljev, ali i istaknuo kako na obali i otocima situacija neće biti toliko alarmantna koliko u nekim drugim krajevima države.


– Imat ćemo temperature ovih dana oko 35, do 35 stupnjeva, dalje ne. Ako se pojavi 35 stupnjeva, to će biti na kopnu, ne na obali i na otocima. Na obali i otocima imamo maestral koji djeluje kao dnevni ventilator. Maestral počne puhati negdje prije podne i traje do kasnih popodnevnih sati.


On ublažava tu žegu u sunčane ure, kojih će ovih dana biti jako puno. On će nam u najvrućim dijelovima dana hladiti zrak, ventilirati zrak i mi ćemo tu temperaturu, koja će biti visoka, puno lakše podnositi nego oni koji nemaju taj vjetar, nego tišinu, rekao je meteorolog Kraljev te najavio kako nas pad temperatura očekuje već krajem tjedna.


– Već u nedjelju i ponedjeljak možemo očekivati oblake, čak lokalne grmljavine. Neće biti neki pad, ali bit će ispod 30 stupnjeva. To je, u odnosu na ove temperature iznad 30, jedno osvježenje koje će nam dobro doći. Nekih drugih neugodnosti u vidu oluja i tuče ne bismo trebali imati, najavio je Kraljev te se osvrnuo na takozvane toplinske kupole koje se ovih dana često spominju u medijima.


– To su lokalna područja gdje se, zbog tih lokalnih uvjeta, primjerice, sastava tla, stvori jedna toplinska masa koja se može povezati s kupolom i ide dosta visoko. Na tom području, stoga, bude iznadprosječno vruće, a okolo bude normalno.


To se događa na nekim poljima koja su konkavna, na primjer, u Zagorju. Međutim, ja sam siguran da tih kupola i ogromnih iznenađenja na našem području ne bi trebalo biti ovih dana, pojasnio je Kraljev koji zna i kakve meteorološke prilike donosi ovo ljeto.



Bit će ljetnih oluja


– Pred nama je, po svim najavama, jedno dosta žestoko, vruće ljeto. Uz vrućinu dolaze i nelagode. Ne traje vrućina kontinuirano danima. Ona traje nekoliko dana i onda poslije nje dođe do nekih neverina, pogoršanja i neugodnosti, tako će biti i ove godine. Bit će oluja, ali one neće biti toliko izražene kao na nekim drugim područjima naše domovine ili svijeta.


Tih oluja se isto treba paziti jer zapušu jaki vjetrovi, ali te ljetne oluje ne traju dugo. One su kratkotrajne, međutim, znaju biti neugodne. Bude i pijavica, toga će biti i ovog ljeta, prognozira Kraljev te dodaje kako je ljeti uvijek vruće i nema tu ništa čudno, no toplinskih valova trebalo bi ove godine biti više nego što ih je bilo prethodnih godina, zahvaljujući toj cijeloj promjeni koja se događa u klimi svijeta.


– Toplinsko globalno zatopljenje je tu. Mi nećemo imati one temperature koje ima istočni dio Europe i donji dio Balkana, gdje su temperature blizu 50 stupnjeva. Ipak, neke naše »ljetne peći«, primjerice, naša Zagora ili područje oko Karlovca, imat će dosta visoke temperature. U tim područjima temperature od 40 stupnjeva ne bi nas trebale iznenaditi, zaključuje meteorolog Kraljev.


Unatoč prognoziranim, velikim vrućinama, uz pridržavanje mjera opreza i uvažavanje savjeta struke, mogu se uspješno »pregrmiti« vrući ljetni periodi.


Izbjegavati boravak na suncu


Osim što su neugodne, ljetne vrućine mogu biti opasne po zdravlje. Posebno su ugrožene ranjive skupine, poput djece, osoba starije životne dobi i kroničnih bolesnika.


Upravo iz tog razloga, Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je Preporuke za zaštitu od vrućina u kojima se obrazlaže štetno djelovanje visokih temperatura zraka na ljudski organizam.


Prema HZJZ-u, visoke temperature negativno djeluju na dišni sustav kroničnih bolesnika koji boluju od astme, budući da se ovi bolesnici mogu suočiti s otežanim disanjem i nadražujućim kašljem. Uslijed naglih promjena temperatura, postoji rizik od infarkta, dok UV zračenje može prouzrokovati opekline kože, rak kože i prijevremeno starenje kože zbog njenog isušivanja.


Portal HZJZ savjetuje da se pije dovoljno tekućine tako da boja urina bude svijetla. Preporučuje se pijenje negaziranih, niskokaloričnih, bezkofeinskih napitaka te izbjegavanje alkohola kako bi se spriječila dehidracija. Potrebno je izbjegavati boravak na direktnom suncu, u razdoblju između 10 i 17 sati, a posebice se to odnosi na djecu, trudnice, starije osobe, srčane i kronične bolesnike.


Nužno je korištenje sredstava sa zaštitnim faktorom od UV zračenja. Preporučljivo je nositi laganu, široku i svijetlu odjeću načinjenu od prirodnih materijala, šešire ili kape širokog oboda te sunčane naočale. Što se tiče prehrane, dobro je jesti češće i manje obroke. Dobar su izbor smoothiji i lagane juhe koji u organizam vraćaju nužne minerale, elektrolite i vitamine.


Ukoliko netko u blizini ima suhu i vruću kožu, zujanje u ušima, probleme s vidom, malaksalost ili je izgubio svijest, potrebno je pozvati hitnu pomoć. Dok se čeka pomoć, nužno je ugroženu osobu smjestiti u hladnu prostoriju, u vodoravan položaj, podignuti joj ruke i kukove, odstraniti odjeću i započeti s procesom vanjskog hlađenja.


Vanjsko hlađenje podrazumijeva hladne obloge na vratu, pazusima i preponama, mahanje lepezom ili većom tkaninom te špricanje vodom temperature 25 – 30 stupnjeva Celzijevih. Temperaturu tijela treba održavati ispod 40 stupnjeva, a ugroženoj osobi ne smije se davati acetilsalicilna kiselina ili paracetamol. Osobe bez svijesti treba staviti u bočni ležeći položaj.