Foto: Arhiva ZL
Nakon što se u zadarskoj podružnici Samostalnog sindikata radnika u komunalnim i srodnim djelatnostima RH najavili mogućnost štrajka djelatnika Čistoće, Daniel Radeta (SDP) i Enio Meštrović (NL) poručuju da radnike podržavaju u borbi za bolje uvjete rada, no upozoravaju ih pritom da ne nasjedaju na spinove kojima se krivnja za male plaće svaljuje na Gradsko vijeće.
Tri desetljeća obećanja
– Mi kao klub vijećnika svakako podržavamo štrajk radnika i podržavamo njihove zahtjeve za veće plaće, no oni moraju znati kako to nema apsolutno nikakve veze s Gradskim vijećem i odlukama unutar samog Vijeća. Čistoća je gradsko poduzeće koje ima svoje prihode i kao takvo raspolaže sa svojim proračunom i na taj način oni osiguravaju sredstva za plaće. Tako da ni o kakvoj odluci Gradskog vijeća ne ovisi hoće li ili neće direktor njima dati veće plaće. To je još jedna laž koja se pušta, pa sada više nije problem što je blokiran proračun nego je problem što mi nismo izglasali tu odluku o poskupljenju, govori predsjednik gradskog odbora SDP-a.
Inače, radnici u tehničkom sektoru Čistoće primaju od 700 do 750 eura plaće, a s dodatkom za topli obrok i troškove prijevoza, ta se cifra penje na 800 do 850 eura
– Mi smo i prije blokade proračuna tražili da se ljudima izglasaju veće plaće i dalje stojimo iza toga. Ali stojimo i iza Dikljanja i Bokanjana koji već 30 godina udišu smrad s deponija i turju se. Slušaju obećanja već tri desetljeća, zamislite kako je ljudima koji tu žive i ne mogu ljeti izaći na taracu od smrada, govori Meštrović.
Vijećnici s Meštrovićeve liste za povećanje plaća automatski bi dignuli ruku, ali ne pristaju na to da se penaliziraju građani Zadra.
– Onoga trenutka kada sav otpad bude išao za Biljane, mi glasamo za povećanje cijena Čistoće. Do tada, baš iz razloga što se ljude vara već 30 godina, nećemo iz principa. Diklo nije gradsko, nego županijsko smetlište. Svi otoci i sva okolna mjesta iz županije svoje smeće dovoze na Diklo. Ako ćemo pravo, Zadrani bi trebali imati povlasticu na temelju svega ovoga što trpe zadnjih 30 godina. Oni ne bi trebali plaćati ništa, neka se cijene dignu onima koji smeće nose u naš dvor, govori Meštrović.
Meštrović pri tom ističe da plaće treba povećati radnicima Čistoće, kao i radnicima u Nasadima i Vodovodu, ali ne na način da se to prebaci na građane.
– Ima i drugih alata kako se njima može pomoći. Na primjer, od lani uopće nije napravljen rebalans proračuna, a novac se mogao dati ljudima koji vridno rade, govori Meštrović.
Prenapuhana administracija
U Čistoći je u listopadu prošle godine potpisan kolektivni ugovor, nakon čega su radnicima plaće narasle za pet posto. Za dodatnih deset posto trebale su porasti nakon što Gradsko vijeće izglasa povećanje cijena odvoza smeća, no to su oporbeni vijećnici krajem godine odbili dok god se ne sanira odlagalište Diklo i u pogon ne pusti CGO Biljane Donje.
– Nećemo pristati na to da se Zadranima dižu cijene odvoza smeća, a da se u usluzi Čistoće ništa nije promijenilo. Dakle, nema razloga ni za kakvo povećanje cijena jer se i dandanas otpad odlaže na Diklu i dok god ne vidimo konkretne promjene u javnom prostoru i dok ne vidimo želju i potrebu direktora i vlasti da se napravi reorganizacija poslovanja u Čistoći, mi to nećemo podržati. Osim toga imam i novi-stari zahtjev za direktora Čistoće – nećemo glasati za poskupljenje dok se ne ukloni mural na Bulevaru i ploča ispred Doma županije, poručuje Radeta.
Umjesto da se odgovornost za niske plaće u Čistoći svaljuje na Gradsko vijeće, Radeta se pita nije li možda problem u, kako kaže, prenapuhanoj administraciji ovog gradskog poduzeća.
– Postavlja se pitanje je li Čistoći potrebno da ima sedam direktora, sedam zamjenika direktora, sedam tajnika, posebno računovodstvo, je li to potrebno u takvom poduzeću. Kada bi se smanjio broj direktora i ažuriralo postavke na kojima radi Čistoća, onda bi bilo ne za 30 nego za 50 posto veće plaće, bez obzira na odluke u Gradskom vijeću, poručuje Radeta.
Eventualne izmjene i dopune Zakona o gospodarenju otpadom kojima bi se gradskim i općinskim vijećima uskratilo pravo da glasaju o cijenama odvoza otpada, Radeta opisuje kao korak u krivom smjeru.
– Takve zakonske izmjene ne bi bile dobre, ako Gradsko vijeće ne može odlučivati o bItnim stvarima u našem gradu, onda to tijelo uopće niti nema smisla, zaključuje Radeta.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
NOVI ISTUP
Zdravko Mamić bi dao krv Vučiću i Milanoviću, Plenkovića usporedio s Leom Messijem
Scena
ISPISALA POVIJEST
Taylor Swift popela se na vrh svijeta. Što dalje?
Ostali sportovi
SPORTSKI RIBOLOV
Ivan Galzina nakon dva mjeseca primio svjetsku broncu
Košarka
NBA liga
Oklahoma City Thundersi i Milwaukee Bucksi izborile finale drugog izdanja NBA cupa
Hrvatska
TRŽIŠTE POD PRITISKOM
Cijene kvadrata u Hrvatskoj rastu, ali tržište nekretnina usporava. Što slijedi?
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Županija
ministarstvo demografije