Četvrtak, 24. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

(NE)ČISTA POSLA

U Zadru se vode žestoke polemike oko cjenika Čistoće! 'Svi bacaju svoje smeće na Diklo...'

Autor: Iva Bucić

17.02.2025. 15:32
U Zadru se vode žestoke polemike oko cjenika Čistoće! 'Svi bacaju svoje smeće na Diklo...'

Foto: LUKA JELIČIĆ



Od jesenas Zadrani plaćaju uvećane cijene odvoza smeća, a gradski vijećnici koji su prije godinu dana dali zeleno svjetlo za povećanje, tu su odluku na koncu poništili. Izigrala ih je i gradska uprava i Čistoća kada su tvrdili da cijene neće drastično rasti, poručila je oporba na izvanrednoj sjednici Gradskog vijeća, na kojoj su na prijedlog Akcije mladih cijene vraćene »na staro«.


Posljednjih pola godine u Zadru se vode žestoke polemike oko cijena Čistoće, a isti bi problem mogao nakon lokalnih izbora zadesiti i ostale općine i gradove u županiji, u kojima se smeće i dalje odvozi po starim cijenama.


Spašavanje građana


– Svi ljudi okolo, cila županija, sve općine i otoci, svi bacaju svoje smeće na Diklo, u naš dvor. Jeste li vi svjesni da nikome drugome nije podignuta cijena odvoza otpada, upitao je nezavisni Enio Meštrović kolege gradske vijećnike.




– S obzirom na da se u Gradu hvale da su u 2025. godinu prenijeli 18 milijuna eura neutrošenih sredstava, neka se u novom sazivu Gradskog vijeća ta sredstva usmjere na kapitalnu pomoć Čistoći, predložio je Meštrović te dodao da daju dva milijuna eura kapitalne pomoći Čistoći i pokriju sve troškove koje građani neće platiti.


– Mi ovom odlukom spašavamo građane, a neka poslije toga Grad novcem od građana spasi Čistoću, poručio je Meštrović pa sumirao da će poslije izbora načelnici općina i gradonačelnici manjih gradova imati hrabrosti podići cijene svojim mještanima.


– Ovako ih je strah jer idu izbori, pa im se to može obiti o glavu, zaključio je.


Kada je prije skoro godinu dana zadarsko Gradsko vijeće pristalo na povećanje cijena, vijećnici nisu znali koliko će točno iznositi nove cijene. U to se vrijeme, naime, govorilo samo o fiksnom dijelu cijene, jer Čistoća još nije bila donijela novi cjenik kojim je uvećan i varijabilni dio cijene.


– Iz Čistoće su najavljivali da će smeće poskupiti za 15 posto, iz Grada najavljivali da će odvoz rasti za cijenu dviju kuglica sladoleda, a cijene su narasle od 150 do 300 posto! Kad su došli prvi računi, jasno je bilo ljudima da to nije usluga prikupljanja otpada, nego pljačka, došli smo u situaciju da nam je Čistoća skoro skuplja od struje i vode, sumirao je s vijećničke govornice Ante Rubeša, koji je najavio da će Akcija mladih u proceduru uputiti novu odluku kojom će se smanjiti broj odvoženja za kućanstva, s minimalno dva na minimalno jedan put tjedno, te kojom će se smanjiti količina glomaznog otpada koji se prikuplja besplatno na razini godine, a sve kako bi se osigurala financijska održivost komunalnog poduzeća.


Dovođenje u zabludu


– Svjesni smo da cijena odvoza ne može ostati na razini dviju kava, 5 eura, sve je poskupilo pa će poskupiti i ta usluga, ali na ovaj način s dva odvoženja mjesečno dolazimo do iznosa od 11 eura po kućanstvu, i to smatramo realnom cijenom, a ne ove cijene koje idu od 30, 40, pa sve do 60, 70 eura po kućanstvu, to je stvarno katastrofalno, istaknuo je Rubeša.


Rubešina kolegica iz Kluba vijećnika Akcije mladih, Marjana Botić, naglasila je da je vijećnicima u travnju, sukladno članku 77. Zakona o gospodarenju otpadom, trebala biti predočena procjena iznosa prosječnog računa, što nije učinjeno.


– Oni su nam tada mogli i bili obavezni reći koliko će iznositi nova cijena, a ne muljati i dovesti vijećnike u zabludu. Mi smo svi odgovorno željeli pomoći tvrtki da se otpad prikuplja i da djelatnici imaju normalne plaće, i da se troškovi odvoza, benzina i ostalih troškova mogu iz te cijene naplatiti. Ali oni su nas namjerno doveli u zabludu, ne poštujući zakon, istakla je Botić.


I Enio Meštrović, čiji su nezavisni vijećnici u travnju s HDZ-om izglasali povećanje cijena, kazao je da su to učinili prvenstveno »zbog zaposlenika i njihovih mizernih plaća«, kao i zbog obećanja da će se otpad prestati odlagati u Diklu.


– Obećali su da će prestati voziti otpad na Diklo od 1. srpnja, a to je potrajalo do 1. rujna, kada je u Diklo vraćen sav komunalni otpad iz CGO-a da bi se tamo napravio tehnički pregled. Od tada je prošlo pet mjeseci, a mi i dalje plaćamo skuplju cijenu, u koju je uračunat i odvoz u CGO, naglasio je Meštrović, na što se onda nadovezao i Rubeša, upitavši hoće li se građanima refundirati novac koji im se zaračunavao za odvoženje smeća u CGO, kada se smeće ondje nije vozilo.


Cijene


Oporbenu je većinu u ovoj odluci podržao i donedavni koalicijski partner HDZ-a, bivši HSP-ov, a sada nezavisni vijećnik Mate Lukić.


– Bili smo obmanuti i prevareni jer se pričalo o tome da će radnicima rasti plaće i da će cijene biti podignute na normalnu razinu, a ispali smo naivni. Ovaj harač građana koji se događa posljednjih nekoliko mjeseci dovoljan je da Čistoća preživi do izbora, neće grad biti zatrpan smećem – osim ako to nekome ne bude želja.


Odlukom zadarskog Gradskog vijeća jedinstvena cijena obvezne minimalne javne usluge za kućanstva smanjena je s 11,10 na 7,01 eura (s PDV-om) za kućanstva, odnosno sa 17,59 na 10,60 eura za nekućanstva. Doduše, fiksnom treba dodati i varijabilni dio cijene koji je definiran cjenikom Čistoće, a za kućanstva on iznosi 1,36 eura po pražnjenju spremnika od 120 litara, 2,71 eura po pražnjenju za spremnik od 240 litara te 12,43 eura za pražnjenje spremnika od 1.100 litara. Za nekućanstva varijabilni dio cijene iznosi 3,53 eura po pražnjenju za spremnike od 120 litara, 7,05 po pražnjenju spremnika od 240 litara, te 32,32 eura po pražnjenju spremnika od 1.100 litara.


Nije pošteno


Nezavisni Meštrović istaknuo je da nije pošteno da jedino Zadrani plaćaju višu cijenu, u koju je, pri tom, ukalkuliran i prijevoz do CGO-a, iako se smeće ondje mjesecima ne vozi. Naglasio je, uz to, da je drastično poskupljenje najviše pogodilo obiteljske kuće i male obrtnike, pri čemu nisu »lišo« prošli ni stanovnici Dikla, koji sve ove godine trpe zbog odlagališta otpada.


– Oni su trebali biti oslobođeni plaćanja, a plaćaju najviše, naglasio je.
SDP-ov Daniel Radeta upozorio je, pak, da je zakon loš jer je podijelio naplatu Čistoće na kućanstva i nekućanstva. Mali iznajmljivači i mali obrti u istom su košu kao veliki trgovački centri i veliki hoteli.


– To je nedopustivo. Zakon kao takav je izrazito loš jer ne poznaje razlike u društvu.