Subota, 14. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

treća po redu

U Providurovoj palači održana Ukrajinsko-hrvatska glazbena večer

Autor: Đurđa Baljak

14.12.2024. 08:08
U Providurovoj palači održana Ukrajinsko-hrvatska glazbena večer

Foto: Andrej Brašnjić



Volonterski centar Zadar i ove je godine organizirao Ukrajinsko-hrvatsku glazbenu večer u Polivalentnoj dvorani Providurove palače. Manifestacija je pokrenuta 2022. godine na inicijativu sudionika skupine za psihosocijalnu podršku za izbjeglice u Zadru, kao dio šireg projekta Izgradnja društva dobrodošlice.




Projekt provodi Udruga MI – Split uz financijsku podršku UNHCR-a Hrvatska, s ciljem stvaranja uvjeta za kvalitetnu integraciju izbjeglica i azilanata te jačanja povezanosti između hrvatske i ukrajinske kulture.


Društvo dobrodošlice


Ovogodišnji program donio je bogatstvo suvremene i tradicijske glazbe, plesnih točaka i recitacija. U njemu su sudjelovale mlade glazbene nade iz škola u Zadru te članovi različitih ansambala i zborova iz Hrvatske i Ukrajine. Ukupno je izvedeno četrnaest točaka, a nastupilo je deset izvođača – Polina Kurkina s izvedbama »Pahuljice padaju« i »Gdje žive čarobnjaci«, Anamaria Kasumović s »Jingle Bell Rock«, Vlad Luhovij s »Voliti Ukrajinu«, Sofia Balkina s »Moja sveta zemlja«.


Plesna i foklorna skupina Fjok izvela je ženski bećarac i šetano kolo, a klapa Feral Gimnazije Vladimir Nazor Zadar otpjevala je »Cvijet čežnje« i »You Raise Me Up«. Študija je nastupila s izvedbom »Sve ću preživiti«, a Bogdan i Zvonimir s pjesmama »Anđele moj« i »Prečistaja diva«.




Također, Toni Lovrović je izveo »Have Yourself A Merry Little Christmas«, dok su Krila Zahvalnosti oduševila plesnom točkom.





Od početka rata u Ukrajini, Volonterski centar Zadar aktivno je sudjelovao u pružanju podrške ukrajinskim izbjeglicama koje su stigle na područje Zadarske županije. Andrej Fric, voditelj Volonterskog centra Zadar, istaknuo je kako je ključna bila suradnja s institucijama poput Crvenog križa, ali i s ostalim organizacijama kako bi se što brže osigurale potrebne informacije koje su izbjeglicama u tom trenutku bile neophodne.


– Odmah kako je krenuo rat u Ukrajini i kako su počeli dolaziti na naše područje, trebale su im informacije o smještaju, pravima, uključivanju na tržište rada, upisu djece u školu i drugim osnovnim stvarima koje more svakoga tko prelazi u drugu zemlju, a kamoli nekoga tko bježi od rata. Mi smo tu preuzeli tu ulogu, uz Crveni križ i ostale institucije.


Međutim, institucije ponekad imaju hijerarhijske ili protokolarne procedure, dok su organizacije poput nas ili Crvenog križa fleksibilnije i brže po tom pitanju, kaže voditelj Fric.


Kako ističe, jedan od najznačajnijih projekata koji provode u Volonterskom centru Zadar je upravo »Izgradnja društva dobrodošlice«.



Integracija izbjeglica


– Taj projekt ima za cilj olakšati integraciju ukrajinskih izbjeglica u lokalnu zajednicu. U okviru toga provode se osnovni tečajevi hrvatskog i engleskog jezika tijekom cijele godine. To je ključno za njihovu komunikaciju i zapošljavanje, osobito tijekom ljetne sezone kada je engleski jezik često potreban.


Pored tečajeva, projekt obuhvaća i tjedne grupe podrške te psihosocijalnu pomoć, kao i druženja i zajedničke manifestacije. Djeca se vrlo dobro integriraju jer brže uče jezik, a školski sustav im dodatno pomaže u njihovoj bržoj prilagodbi.


Kod odraslih je situacija složenija jer se osim jezičnih prepreka suočavaju i s brigama za obitelj koja je često ostala u Ukrajini. Osim toga, visokokvalificirane osobe nailaze na izazove vezane uz nostrifikaciju diploma i učenja hrvatskog jezika na višoj razini, pojašnjava Fric.


Premda je prvi val problema poput nedostatka osnovnih informacija uspješno riješen, sada se, kako naglašava, pojavljuju dugoročnija pitanja, poput osiguravanja kvalitetnog stanovanja i održavanja životnog standarda.



Također, Fric napominje kako je teško odrediti točan broj Ukrajinaca u Zadru jer su mnogi od njih u prolazu ili se sele u druge hrvatske ili europske gradove.


Manifestacija Ukrajinsko-hrvatska večer održava se već treću godinu zaredom i predstavlja uspješnu integraciju i međusobnu kulturnu razmjenu. Na večeri je sudjelovalo deset izvođača s četrnaest točaka.


– Neke se stvari preklapaju, dok su druge različite, ali zato i jesmo tu – da učimo jedni od drugih, zaključuje Fric.


Razgovarali smo i s mladom Ukrajinkom, koja je preuzela ulogu voditeljice Ukrajinsko-hrvatske glazbene večeri. Prije samog početka programa priznala nam je da osjeća malu tremu zbog toga hoće li sve dobro izgovoriti, no dodala je kako je već po dolasku u Zadar vrlo brzo pronašla prijatelje i osjetila toplu dobrodošlicu.


– Osjećam se ugodno, kao kod kuće. Međutim, nedostaje mi tata, ali svaku večer razgovaramo putem videopoziva. Trenutačno pohađam treći razred srednje škole. Namjeravam studirati, ali još uvijek nisam odlučila gdje i što, iskreno će mlada Daria Kurkina, čija je sestra bila jedna od izvođačica na ovoj posebnoj večeri, koja je povezala ukrajinsku i hrvatsku kulturu.