Četvrtak, 5. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

PANEL

U Petrčanima rasprava o priuštivom stanovanju: 'Grad će umrijeti od turizma ako se ne dogode...'

Autor: Nikolina Lucić

29.11.2024. 16:42
U Petrčanima rasprava o priuštivom stanovanju: 'Grad će umrijeti od turizma ako se ne dogode...'

Foto: LUKA JELIČIĆ



U nastavku 16. Susreta gradonačelnika i poduzetnika “48 sati” o priuštivom se stanovanju, jednoj od gorućih društveno – ekonomskih tema raspravljalo u sklopu panel rasprave na kojoj su sudjelovali Branko Bačić, potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine te Mato Franković, gradonačelnik Dubrovnika i Tomislav Rob, gradonačelnik Belog Manastira.


Tema priuštivog stanovanja nova je omiljena krilatica u Vladinoj politici stambenog zbrinjavanja. Oko pola milijuna stambenih jedinica u zgradama je prazno ili se koristi za kratkoročni najam u turizmu, što cijenu najma ili kupnje kvadrata tjera u nebo. Postoji neravnoteža između potražnje za stanovima u velikim gradovima, naročito u jadranskoj Hrvatskoj i Zagrebu dok imamo viškova stanova u središnjoj i panonskoj Hrvatskoj. Tu je, pak, manjak potražnje, a višak stanova znatno veći.


Nove stambene politike


Ukidanje najma u višestambenim zgradama, kazao je Bačić, nije cilj, ali jedna od najvažnijih mjera Nacionalnog plana stambene politike ograničiti je najam u turizmu i prenamjenu stambenih jedinica za kratkoročni najam. Vlasnici stanova zato će morati imati dvotrećinsku podršku svojih susjeda da bi stan mogli iznajmljivati za turizam, jer oko 40 posto svih stanova ne koristi se za dugoročno stanovanje.




– U POS – u nam je plan izgraditi oko osam tisuća novih stambenih jedinica. Program priuštivog najma dočekan je s kritikama, a ići će u dvije faze – najam u praznim stanovima u državnom ili vlasništvu JLU, te preuzimanje privatnih stanova na period do deset godina, ukoliko su one prazne više od dvije godine. Oko 1.200 je neupotrebljivih stanova koje ćemo renovirati, a za građane koji se do sada nisu htjeli baviti dugoročnim najmom raspisat će se Javni poziv. Država će im unaprijed isplatiti pola najamnine i brinuti o nekretnini, a prema listama prioriteta JLU stanovi će ići onim našim sugrađanima koji si ne mogu osigurati priuštivi najam, pojasnio je ministar u svom izlaganju o novoj stambenoj politici prije same panel rasprave, naglasivši kako od iduće godine posebne pogodnosti pripremaju i za mlade obitelji, a fokusirane su na povrat plaćenog poreza na nekretnine za kupnju prve, te povrat pola plaćenog PDV – a na kupnju prve nekretnine.


Vlada Nacionalnim planom stambene politike Hrvatske do 2030. godine želi omogućiti priuštivo i održivo stanovanje te prostor u funkciji stanovanja, a za što će biti potrebne, procjenjuje se, 1,2 milijarde eura. Nacionalni plan ima tri cilja i četiri poluge. Tri cilja su priuštivo i održivo stanovanje te prostor u funkciji stanovanja, a trebala bi se postići kombinacijom četiri poluge – financijske, porezne, zemljišne i ekološko – energetske.


Kapital pobjeđuje demografiju


Da bi se to sve ostvarilo, mijenjat će se više zakona odnosno donositi novi, između ostalog, novi Zakon o prostornom uređenju, novi Zakon o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu te novi Zakon o POS – u. U Dubrovniku odnos vlasništva, najma i potrebe za stanovanjem u jako je negativnom međuodnosu, naglasio je to gradonačelnik Franković, kazavši kako je u Dubrovniku problematika priuštivog stanovanja najizraženija, jer kapital pobjeđuje demografiju.


– Dubrovnik je prvi i jedini grad koji ima vlastiti model priuštivog stanovanja, gdje smo kroz razne modele omogućili dom za 81 obitelj. Poseban je model naravno za povijesne jezgre, koje se raseljavaju. Mi takve nekretnine u Gradu kupujemo, obnavljamo i dodjeljujemo obiteljima s više djece. Još četiri obitelji sa 12 djece tako sada ima siguran krov nad glavom. Završili smo uređenje nove osnovne škole u staroj palači koja je sada obnovljena, gdje se godinama jedva skupilo djece za jedan razred. Takvi su stanovi u staroj jezgri po povlaštenoj cijeni u desetogodišnjem najmu i u staroj smo jezgri nakon mnogo godina upisali dva puna razreda prvašića. Svjesni činjenice da sami ne možemo graditi sve stanove, osmislili smo model “30×30” – 30 tisuća eura za 30 obitelji koje se jave na naš natječaj. Nadamo se kako će se u takvim situacijama ukinuti ili promijeniti stopa plaćanja poreza na dohodak za Grad, kako bi mogli sufinancirati još više obitelji, rezimirao je Franković.


FOTO: LUKA JELIČIĆ


Problemi Istoka Hrvatske


Važno je, ističe, porezno razlikovati rentijere u turizmu i domaćine u obiteljskom smještaju, kako bi se mladima omogućilo da budu izjednačeni s kapitalom.


Tomislav Rob, gradonačelnik Belog Manastira poručio je pak kako se istok Hrvatske i Slavonija najviše prazne.


– Dijametralno su suprotni problemi Slavonije i Baranje naspram Jadrana. Nakon Domovinskog rata građevine i fond zaštićenih najmoprimaca bio je u katastrofalnom stanju, što nas je sprječavalo u politikama priuštivog stanovanja. Jedinice su to koje su u jako lošem stanju i koje se treba renovirati, a nemamo izgradnju novih kvadrata. Gospodarstvenicima novogradnja nije isplativa, a mladim obiteljima male sredine ne pružaju potrebnu infrastrukturu. Manji gradovi na istoku priuštivi su, ali mladim je obiteljima i dalje teško riješiti stambeno pitanje, kako zbog neuređenih jedinica u vlasništvu države i JLU, tako i zaštićenih najmoprimaca. Kroz Zakon o potpomognutim područjima od 2018. godine, zajedno s OBŽ sufinanciramo kredite mladim obiteljima. Izgradnja novih jedinica jedino je rješenje ostanka kvalitetnih mladih kadrova u našim gradovima, pojasnio je Rob. Dok se u Slavoniji usmjerilo na prenamjene i renovacije, u Dubrovniku se i gradilo nove jedinice.


Budućnost gradova


Govoreći o gradskim urbanim gužvama, dostupnosti zelenih površina i kvaliteti komunalne infrastrukture, Ministar Bačić je kazao kako se, prema analizi stanja prostora u RH, bez širenja građevinskih zona, može graditi puno jedinica.


– Ograničavanje daljnje prenamjene u prostore za kratkoročni najam ili gospodarsku djelatnost, prvi je korak ka priuštivom stanovanju, naravno uz gradnju novih jedinica, gdje će država biti partner JLU. Novogradnja se ne može zaustaviti. Što se tiče dugoročnog najma, cilj nam je zaustaviti rast cijena najamnina. Drugo, idemo u izmjenu Zakona o najmu stanova kako bi podignuli na višu razinu pravnu sigurnost najmodavaca i najmoprimaca, najavio je ministar Bačić, objasnivši kako se brzom intervencijom može formirati pravni okvir koji će olakšati dugoročni najam. 230 tisuća stanova je na nacionalnoj razini u kratkoročnom najmu i oko 130 tisuća prenamijenjeno za gospodarsku djelatnost. Ministar je zato iz publike dobio pitanje zašto se suglasnost susjeda ne bi protegla i na gospodarsku djelatnost, a ne samo najam u turizmu.


– U drugom smo čitanju napravili taj iskorak. Najveći broj zahtjeva za prenamjenu usmjeren je upravo na kratkoročni najam, zbog čega smo se na tu djelatnost najviše fokusirali. No, potrebno je napraviti i zakonski iskorak za dobivanje suglasnosti za druge gospodarske djelatnosti, što smo i počeli raspravljati i u tom ćemo smjeru i ići, najavio je ministar.


FOTO: LUKA JELIČIĆ


Turizam i stanogradnja


Hrvatska jeste poduzetnička, ali je ipak primarno turistička zemlja. Zato treba pronaći ravnotežu između potrebe za turističkom i gospodarskom djelatnošću, upozorili su sudionici panela.


– Gradovi su puno više od njihovih centara i starih jezgri. U našoj su se regiji iseljavala sela jer infrastruktura nije postojala. Dubrovnik je do Mokošice urbano uređen, dok se bez uređenja infrastrukture, naročito tamo gdje se grad može širiti, ne možemo govoriti o urbanom uređenju. Promjenama Prostornog plana uredit ćemo novu urbanistički uređenu zonu za stanovanje. Dubrovnik se širi na dosada izumrla područja. Grad živi od turizma, ali ako se zakonske izmjene ne dogode, Grad će umrijeti od turizma. Ravnoteža je u održivom turizmu. Zato je bilo potrebno povući nepopularne poteze, kako bi se okrenuli drugom smjeru. Okrećemo se novim industrijama, gradimo poduzetničke zone, jer znamo da želimo živjeti od kontroliranog turizma. Ove smo godine pokazali kako možemo rasti u pred – i posezonu, dok špicu držimo pod kontrolom. Ponovno smo prvi na listi gradova koje treba posjetiti. Politički je to neoportun proces, ukinuli smo 70 posto štandova na javnim površina, 30 posto štekata, limitirali glazbu na javnim površinama i grad nikada nije imao bolju turističku sezonu, rezimirao je Franković, poručivši kako se političko kalkulanstvo danas ne isplati.


Slavonska jednadžba


– Grad je nastao na mljekarskoj industriji i poljoprivrednoj tradiciji. Tvrtkama trebaju mladi ljudi, stručni i kompetentni. Stanovanje je vezano za gospodarstvo kako bi se grad mogao dalje razvijati. Kroz razgovore s poduzetnicima, prilagođavamo se njihovim potrebama, idemo u škole, stipendiramo mlade i usmjeravamo ih kadrovima koje su našim velikim tvrtkama, kao što su “Ravlić” i “Belje”, potrebne. Sela u Baranji izumiru, ali zato je stanovanje u gradovima prihvatljivo, nema velikih gužvi i s dobrom će infrastrukturom mali gradovi profitirati upravo od jačanja mreža između malih i velikih, zaključio je gradonačelnik Belog Manastira.


– Iskustvo poslijepotresne obnove na Baniji pokazalo nam je da se relativno brzo može riješiti sva potrebna dokumentacija i brzo graditi nove stambene jedinice. Porezni pritisak na kratkoročni najam tri je do četiri puta manji u odnosu na dugoročni, što šalje krivu poruku i destimulira dugoročni najam. Reakcije javnosti su pokazale kako građani misle i mi smo stali na kočnicu po tom pitanju. No, teret dugoročnog i kratkoročnog najma svakako treba biti izjednačen, dodao je na kraju ministar Bačić, pojasnivši kako ih je nemogućnost pristupa priuštivom stanovanju u velikim i primorskim gradovima nagnala na novu Nacionalnu politiku stambenog zbrinjavanja, koji prepoznaje različitosti između ruralnih i urbanih te primorskih i kontinentalnih sredina.


– 600 tisuća praznih stanova porazan je podatak i veliki izazov kako bi zaustavili rast cijena stanova i najamnina, te mladina posebnim programima omogućili da u te stanove uđu, a da im troškovi ne budu neprihvatljivi. Dok god budemo omogućavali dalju prenamjenu i ne opteretimo kratkoročni najam kao i dugoročni, cijene neće padati. 10 – postotni godišnji rast cijena nekretnina neodrživ je za građane, ali dobra ulagačka prilika za investitore, zbog čega cijene stanova konstantno i rastu, zaključio je ministar.