Četvrtak, 21. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

EU IZBORI

U Bruxelles želi lista mladih, čijih je četvero članova povezano sa Zadrom

Autor: Iva Bucić

26.04.2024. 07:30
U Bruxelles želi lista mladih, čijih je četvero članova povezano sa Zadrom

Foto: Gen z



Državno izborno povjerenstvo (DIP) objavilo je 25 pravovaljanih lista za EU izbore, čime je označen službeni početak kampanje, koja će trajati do 7. lipnja. Za razliku od parlamentarnih izbora, na kojima birači glasuju u deset izbornih jedinica, na europarlamentarnim se izborima Hrvatska gleda kao jedna izborna jedinica, pa su stranke predavale samo jednu listu s 12 kandidata.


Unatoč tome, dvije bi se liste mogle nazvati zadarskima – prva je lista stranke Ričard Neovisni, koju predvode Ričard i Dragan, a druga je lista Gen Z, lista grupe birača koju predvodi mlada influencerica Nina Skočak.


Aktivni i u lokalnoj politici


Lista je to sastavljena isključivo od mladih ljudi – prosječno imaju 26 godina, a od 12 kandidata, čak ih je četvero ili podrijetlom ili stjecajem životnih okolnosti, povezano sa Zadarskom županijom – Jan Mišković (23) odrastao je u Zadru, a njegova vršnjakinja Karla Birkić u Biogradu na Moru. Nikola Kožul (29) imao je svega četiri mjeseca kada je njegova obitelj u ljeto 1995. izbjegla iz Benkovca, dok je Paula Bolfan s dvadeset godina doselila na Silbu.




Iako rođena u Zagrebu, Bolfan je 2016. godine s četiri prijateljice – od kojih su tri rodom sa Silbe, a četvrta je, poput nje, godinama ondje ljetovala – premoćno pobijedila HDZ-a na izborima za lokalni Mjesni odbor. To je, kaže, bio početak njezine političke karijere.


– Ideja za uključivanjem u politiku rodila se iz želje da Silbu učinimo boljim i kvalitetnijim mjestom za život. Otoci su često zanemareni, posebice oni čija su administrativna središta daleko, kao što je Grad Zadar udaljen 27 nautičkih milja od Silbe, kazuje Bolfan.


Od tada je, kao i većina drugih s liste Gen Z, aktivna u političkom kontekstu, a prvenstveno u civilnom društvu.Bivša je predsjednica, a sada članica udruge Pokret otoka, aktivna je i kroz inicijativu Silba Vibra, čija je i inicijatorica, predsjednica je Izvorne folklorne skupine i tajnica Kluba daljinskog plivanja.


Njezin forte je zelena, odnosno održiva ekonomija, pa je tako kroz udrugu Pokret otoka, u suradnji s Gradom Zadrom i Razvojnom agencijom, sudjelovala u izradi dokumenta kojim se predviđa prelazak na čistu energiju za zadarske otoke. Sudjelovala je i u izradi Zakona o otocima, trenutno je u radnoj skupini Odbora za praćenje Programa Konkurentnost i Kohezija 2021.-2027. i Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027. pri Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU.


Na izbore 2019. godine izašlo 28 posto Hrvata


Na izborima će u lipnju natjecati osam listi manje nego prije pet godina, a birači će u Bruxelles i Strasbourg poslati ukupno 12 hrvatskih predstavnika. Bit će ovo četvrti put da Hrvati glasuju na europskim izborima, a posljednji put, 2019. godine, na glasovanje se odlučilo tek nešto više od 28 posto Hrvata. No ove se godine na biralištima ipak očekuje značajno bolji odaziv.
Prije pet godina HDZ je osvojio četiri mjesta (Karlo Ressler, Dubravka Šuica, Tomislav Sokol, Željana Zovko), jednako kao i SDP (Biljana Borzan, TOnino Picula, Predrag Fred Matić, Romana Jerković). S liste HRAST-a, HKS-a, HSP-a AS i UHD-a u EU parlament ušla je i Ruža Tomašić, s kandidacijske liste grupe birača mandat je dobio Mislav Kolakušić, a s liste Živog zida Ivan Vilibor Sinčić. Dvanaesti hrvatski zastupnik koji je Hrvatsku predstavljao zadnjih pet godina je Valter Flego s liste HSS-a, GLAS-a, IDS-a, HSU-a, PGS-a, Demokrata i Laburista.
U Europskom parlamentu zastupnici nisu organizirani prema nacionalnosti nego prema političkoj pripadnosti, a djeluju unutar klubova zastupnika kojih trenutačno postoji sedam – najbrojniji je klub Europske pučke stranke (EPP), potom Progresivni savez socijalista i demokrata (S&D), Renew Europe, Zeleni, Europski konzervativci i reformisti (ECR), Identitet i demokracija te Ljevica u EP-u (GUE/NGL).


Pratila nositeljicu liste na internetu


Bolfan, koja je peta na listi, nositeljicu liste, Ninu Skočak, upoznala je prije osam godina, i to igrom slučaja baš u Europskom parlamentu u Strasbourgu, za koji se ove godine zajedno natječu. Skočak je među mlađom populacijom poznata kao TikTok influencerica, koja društvene mreže koristi da bi progovarala o raznim temama koje variraju od politike do mode.


– Pratila sam nakon Strasbourga Ninu na društvenim mrežama, gdje je aktivno zagovarala uključivanje mladih u politički proces. Snimala je videe koji pojednostavljuju sve te kompleksne teme uključivanja u politike i donošenja odluka, što je posebno korisno kada je riječ o procesima na razini EU, kaže Bolfan.


Za razliku od lokalne i nacionalne politike, politika na europskoj razini, smatra Bolfan, izaziva manje interesa, a ako građani žele utjecati na političke odluke, treba za početak znati pratiti gdje se i kako one donose.


Uključivanje liste Gen Z u utrku za europski parlament naišlo je na odobravanje mladih. Sretni su jer konačno u politici vide nekoga tko zastupa njihove interese.


Kampanja na društvenim mrežama


– Jako puno mladih već se javilo. Sretni su jer se netko od njihovih vršnjaka uključio u politiku. Mladima koje zanima politika ponekad je teško pronaći sugovornike u društvu, pa s vremenom i oni zatome taj dio sebe, tumači Bolfan.


No, iako će se kampanja Gez Z-ovaca provoditi uglavnom na Instagramu i TikToku, program im se ne sastoji samo od politika namijenjenih mladima. Ni ljudska prava, ni pravo na stanovanje nisu teme samo za mlade, jednako kao zelena tehnologija i održiva budućnost.


– Većinom će se kampanja provoditi na Instagramu i TikToku. Društvene su mreže postale informativni kanal – netko sluša radio, netko gleda televiziju, netko čita novine, a netko je na društvenim mrežama. No za razliku od drugih medija, jedino na društvenim mrežama medijskim prostorom sami upravljamo, tumači Bolfan, koja se na prije tri godine natjecala i za zadarsko Gradsko vijeće, kao treća na Nezavisnoj listi naseljenih otoka grada Zadra.


Ričard Nezavisni ide na turneju Europom


Od ukupno 300 kandidata koji će se natjecati za briselsku fotelju, na listi SDP-a, DO i SIP-a, Centra, HSS-a i GLAS-a nalazi se zadarska županijska vijećnica i v.d. predsjednice SDP-a Zadarske županije, Vedrana Mišković, dok na listi HDZ-a i partnera nema ni jednog Zadrana. Međutim, zadarsku listu stranke Ričard Nezavisni predvodi Enio Meštrović.


Ričard, kaže, ne očekuje puno od izbora. Svjestan je da s troznamenkastim budžetom teško može konkurirati većim strankama, a cilj mu je nasmijati ljude i veseliti se životu.


– Ko će shvatiti, neka shvati, ‘ko neće, ne mogu mu pomoći. Mi smo aktivisti i zajebanti. Za ući u EU parlament treba 80 tisuća glasova, a naš je budžet od 500 do 1.000 eura. Znači, sve vam je jasno kakve su nam šanse. Šanse su nam samo da se dobro, dobro zaj*bavamo, sažima Meštrović.


U utrci za Hrvatski sabor isticao je da će eventualnu saborsku plaću dati u humanitarne svrhe, a ako prođe u EU parlament, obećava da će do zadnjeg centa potrošiti na feštanje.


Osim Ričarda i Dragana, na listi su sve imena koja su se na prošlotjednim parlamentarnim izborima natjecali u IX. izbornoj jedinici – Drita Dunatov, Rino Rados, Anadia Kožul, Željko Krizman, Adela Frank, Vito Dovranić, Lucia Matešić, Marko Žorž, Antonia Meštrović i Ante Meštrović.


S kampanjom, kaže Enio, idu od Hrvatske do Bruxellesa, a osim iseljenika ciljaju i na sve druge koji mogu u međuvremenu uzeti hrvatsko državljanstvo i glasovati za Ričarda Nezavisnog.


– Moramo obaći sve naše potencijalne glasače, u Sloveniji, Austriji, Njemačkoj i Belgiji, tu ima jedan veliki bazen neodlučnih koje moramo pridobiti, kazuje Enio.