Srijeda, 17. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

37 C°

SVEUČILIŠTE U ZADRU

Studenti osmišljavaju načine za što održiviji razvoj turizma

Autor: Đurđa Baljak

17.07.2024. 11:13
Studenti osmišljavaju načine za što održiviji razvoj turizma

Foto: OSOBNA ARHIVA



Prošlog tjedna na Odjelu za turizam i komunikacijske znanosti diplomirala je prva magistra ekonomije u turizmu u generaciji, Ema Stjepanović. Pod mentorstvom profesorice dr. sc. Božene Krce Miočić uspješno je obranila diplomski rad pod naslovom »Unapređenje turističkog doživljaja kroz eno-gastronomsku ponudu u Vukovarsko-srijemskoj županiji«.




Profesorica Krce Miočić ističe da studenti već na prvoj godini studija, u prvom semestru, biraju destinaciju na kojoj će raditi te istražuju različite specifične teme vezane uz tu destinaciju. Naime, cilj je da do posljednjeg semestra mogu osmisliti i predložiti smjernice za održiviji razvoj turizma u odabranoj destinaciji. Tako je Ema Stjepanović svojim diplomskim radom pokazala kako kvalitetna eno-gastronomska ponuda može unaprijediti turistički doživljaj i pridonijeti održivom razvoju turizma u njezinom rodnom kraju.


Važnost edukacije


Vukovarsko-srijemska županija bogata je gastronomskom baštinom i proizvodnjom vrhunskih vina te obiluje kulturnim resursima, što je analizirano u ovom diplomskom radu u kontekstu mogućnosti njihove valorizacije u razvoju turističke ponude. Prema dosadašnjim istraživanjima, eno-gastronomija je jedan od ključnih motiva odabira turističke destinacije. U radu je provedeno kvalitativno istraživanje metodom intervjua s lokalnim ekspertima u turizmu.


Na temelju prikupljenih spoznaja, Stjepanović zaključuje kako se vidi pomak u razvoju turizma posljednjih godina, ali da taj razvoj može biti kvalitetniji i snažniji uz strateško planiranje i razvoj novih originalnih turističkih proizvoda. Kao temeljni izazov u turističkom razvoju eno-gastronomskog turizma u Vukovarsko-srijemskoj županiji u radu se ističe nedostatak kvalitetnih znanja, stoga se potreba edukacijom, kako lokalnog stanovništva, tako i radne snage u turizmu, kao i svih ostalih relevantnih dionika, naglašava kao temelj za bolji i održiviji razvoj destinacije.




– U javnom razgovoru tijekom obrane diplomskog rada kristalizira se i ideja o mogućnosti korištenja tradicionalnih kirbaja u turističke svrhe. Kako bi turisti osjetili lokalnu kulturu i način života, moguće je kao dodatnu ponudu uključiti i tradicionalne kirbaje, gdje bi turisti kao gosti dolazili u domaćinstva i sudjelovali u tradicionalnom objedu i druženju, objašnjava nam mentorica prve diplomantice ovog novog diplomskog studija s kojim su započeli prije dvije godine.


Prvi u Hrvatskoj


Naime, Ema Stjepanović pripadnica je prve generacije koja je upisala diplomski studij Održivi razvoj turizma akademske godine 2022./2023.




– Diplomski sveučilišni studij Održivi razvoj turizma prvi je diplomski studijski program u Hrvatskoj koji je u potpunosti prilagođen prema standardu kvalifikacija za zanimanje stručnjak/stručnjakinja za upravljanje turističkom destinacijom, a izrađen je u okviru projekta »​Izvrsnost i učinkovitost u visokom obrazovanju u polju ekonomije – E4«, istaknula je Krce Miočić.


Ovaj diplomski studij ukupno traje dvije godine, odnosno četiri semestra, a njegovim završetkom stječe se akademski naziv magistar/magistra ekonomije u turizmu. Kroz studij se proučava razvoj turizma kroz ekološki, ekonomski i sociokulturni aspekt, ali se istovremeno studentima daju praktična znanja o različitim specifičnim područjima i istraživanjima u turizmu, kao što su poduzetništvo u turističkom sektoru, razvoj turističkih proizvoda, marketing i digitalni marketing turističke destinacije i slično. U okviru niza kolokvija studenti polažu ispite kroz izradu i obranu praktičnih zadataka.


Također, profesorica Krce Miočić posebno ističe niz terenskih nastava na koje studenti odlaze tijekom studija, ali isto tako i stručnu praksu.


– Ove godine smo posjetili Međimurje kao prvu zelenu regiju u Hrvatskoj od koje su studenti mogli naučiti kako implementirati načela održivosti u razvoj turizma. Specifičnost ovog studijskog programa je i obvezna stručna praksa u trajanju od dva i pol mjeseca kod poslodavaca za koje je provedena i edukacija o načinima mentoriranja studenata koji dolaze na praksu, kao i o ishodima učenja koji studenti trebaju ostvariti u okviru praktičnog rada, objašnjava nam profesorica Krce Miočić, i dodaje kako ovaj studijski program predstavlja prirodni nastavak na preddiplomski studij Kulture i turizma, kroz koji studenti stječu temeljna znanja o turizmu s različitih aspekata, od ekonomskih, sociokulturoloških, ekoloških, do komunikoloških.


Interdisciplinarnost


Osim toga, istaknula je kako studenti pored diplomskog studija Održivog razvoja turizma, na ovom Odjelu mogu studirati na diplomskoj razini Digitalno komuniciranje i Kulturnu i prirodnu baštinu u turizmu nudeći tako raznolik spektar izbora.


– Odjel za turizam i komunikacijske znanosti u okviru Sveučilišta u Zadru ističe se po svojoj interdisciplinarnosti te jasnom orijentacijom prema održivom razvoju implementirajući 17 UN ciljeva održivog razvoja (SDGs) u kolegije koji se izvode na svim razinama studija. Odjel je pridruženi član Svjetske turističke organizacije (UN Tourism), ističe profesorica Krce Miočić, mentorica prve magistre ekonomije u turizmu na Sveučilištu u Zadru, ali i u Hrvatskoj.


Dodatno, pročelnica prof. dr. sc. Ljiljana Zekanović-Korona istaknula je kako su oba nova diplomska studija, Digitalno komuniciranje i Održivi razvoj turizma, prepoznata od budućih poslodavaca, pa se tako diplomanti zapošljavaju odmah po završetku studija. Uz to, ističe kako su u procesu kreiranja ovih novih studija aktivni sudionici bili i poslodavci.


– Studenti stječu potrebna znanja kroz teoriju i obveznu praksu koja je osigurana iz naše baze budućih poslodavaca. Najbolji studenti na stručnoj praksi često dobivaju ponude za zapošljavanje. Izuzetno smo zadovoljni i ponosni na naše diplomante te zahvalni poslodavcima na izvrsnoj suradnji kroz stručnu praksu, kazuje pročelnica Zekanović-Korona koja se osvrnula i na ovogodišnje upise.


– Unatoč padu broja djece, maturanata i studenata, naš Odjel ove godine bilježi značajan porast broja prijavljenih maturanata za upis na preddiplomski studij Kultura i turizam. Već na prvom upisnom roku popunit ćemo gotovo sva mjesta iz ukupne kvote od 62 studenta, čime smo postali jedan od najbolje popunjenih preddiplomskih studija na Sveučilištu u Zadru. Za jesenski upisni rok ostat će nam tek nekoliko mjesta. Ovaj podatak potvrđuje da je strategija razvoja Odjela uspješna, ističe i najavljuje kako im je u planu razvoj dvopredmetnog preddiplomskog studija Komuniciranje, za koji smatraju da postoji interes i potreba u današnjem vremenu.