Utorak, 3. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

VETERINARSKA SKRB

Sterilizacijom se produžuje životni vijek mačaka

Autor: Matea Guzalić

16.02.2024. 09:34
Sterilizacijom se produžuje životni vijek mačaka

Foto: Ilustracija



Prema uvriježenom mišljenju, veljača je vrijeme ljubavi kod mačaka, što bi možda i bilo romantično da nakon otprilike dva mjeseca nemate pet ili šest novih mačića u svojem dvorištu. Posljedično tome, brojni se vlasnici često trude pronaći novi dom za male šapice, a pojedini ljudi taj »problem« nerijetko rješavaju na tužnije načine, okončavajući živote mačićima.


Kako bi se izbjegle takve situacije, preporuča se odvesti četveronožne ljubimce na sterilizaciju, koja već dugo vremena čini rutinski postupak u veterinarskim ambulantama. Kako ističe Josip Mustać, lokalni veterinar i specijalist patologije i uzgoja domaćih mesojeda, ova je operacija poprilično kratka i jednostavna, a iza nje stoje važni koraci koji osiguravaju siguran i uspješan zahvat.


Rutinski postupak


– U veterinarskim ambulantama, sterilizacija mačaka je rutinski postupak. Prvo imamo samu pripremu za operativni zahvat, tijekom koje mačka treba biti natašte. Dan prije operacije, vlasnici mogu hraniti mačku do otprilike 16 sati, a nakon toga više ne. Vodu također treba smanjiti dan prije, odnosno prestati je davati kasno navečer. Postoji i opcija predanesteziološkog postupka pred sam zahvat, ali većina vlasnika je preskače jer tada naraste cijena operacije. Naime, na taj se način može dobiti kompletna slika stanja organizma mačke – je li zdrava ili postoje neki elementi koji bi se mogli liječiti ili koje treba ukloniti prije samog zahvata, objašnjava Mustać iz Specijalističke veterinarske prakse »Mustać«, osvrnuvši se i na dvije različite vrste narkoze.




– Za vrijeme zahvata mogu se koristiti dvije vrste narkoze – injekciona ili inhalacijska. U injekcionoj se injekcijama radi uvod u samu sedaciju, mačka se spaja kanilom, otvara se venski put te se stavlja infuzija zbog sigurnosti samog zahvata. U inhalacijskoj narkozi dolazi do stavljanja na inhalacione sedative, a inhalacioni narkotik se prenosi direktno na pluća. Razlika između ove dvije vrste je u tome što je inhalacijska narkoza preferirana zbog veće sigurnosti i bržeg oporavka, ispričao nam je ovaj veterinar.


Sam zahvat uključuje ili uklanjanje jajnika ili uklanjanje jajnika i maternice, a nakon operacije slijede antibiotici te pažnja na prehranu.


– Postoje dvije mogućnosti obavljanja samog zahvata – mogućnost uklanjanja jajnika te mogućnost uklanjanja jajnika i maternice, odnosno ovariohisterektomija. Nakon operacije, mačka se relativno brzo probudi, već nakon nekih sat vremena i onda kreće postoperativni tretman. Mačka se stavlja na antibiotike, koje je izuzetno važno koristiti kako ne bi došlo do neke infekcije. Antibiotici se obično koriste sedam dana. Također, prva dva dana nakon operacije ne treba forsirati s hranom kako ne bi došlo do pucanja šavova. Nakon deset dana, šavovi se skidaju, a kod mačaka koje su malo divlje stavljaju se šavovi koji se sami razgrade tako da se s njima zapravo više ni ne mora dolaziti na skidanje šavova, istaknuo je veterinar Mustać, dodajući kako cijena varira ovisno o spolu mačke te da postoje popusti za ulične mačke.


Josip Mustać, Foto: OSOBNA ARHIVA


Mačke se smire


– Sam zahvat traje relativno kratko, otprilike pola sata, a priprema traje petnaestak minuta. Uglavnom, zahvat je u svakom slučaju gotov u manje od sat vremena. U našoj je ambulanti ova operacija česta na dnevnoj bazi, primjerice, na današnje jutro smo ih imali već tri. Kada je riječ o ženskim mačkama, kod nas je cijena 55 eura, a slična je više-manje u svakoj ambulanti. Mužjaci su jeftiniji, njihove operacije iznose 40 eura. Imamo i popust za ulične mačke, pogotovo kada je riječ o raznim organizacijama koje donose veći broj mačaka, kaže Mustać.


Ovaj operativni zahvat ima brojne prednosti. Nakon operacije, mačke postaju mirnije te se smanjuje rizik od ozljeda ili bolesti. Ovim se postupkom produžuje životni vijek mačaka te se sprječava nekontrolirana reprodukcija, što je posebno važno s obzirom na činjenicu da se mačke mogu okotiti minimalno dva puta godišnje.


– Nakon operacije, mačke se uvijek smire, nemaju više spolne nagone. Ženske mačke se zadržavaju u svom dvorištu ili u kući, a ako žive u kombinaciji gdje mogu izlaziti van iz kuće, onda njezin krug kretanja bude jako mali. Isto je i kod mužjaka – nekastrirani mužjaci kreću se u puno većem krugu i samim time dolazi do veće mogućnosti stradavanja, borbi s drugim mačkama, raznih infekcija, i tako dalje. Ako se obavi operacija, manja je mogućnost da će mačke stradati ili da će pokupiti neku bolest. Kada imate nekastriranu mačku koja izlazi van i koja je spolno aktivna, postoje brojne bolesti koje se mogu prenijeti na nju, kao što su mačja sida, mačja leukemija, mačja korona, mačji peritonitis, i tako dalje. Uglavnom, ovim se operativnim zahvatom itekako produžuje životni vijek svake mačke, objašnjava Mustać savjetujući svim ljudima da dovedu svoje četveronožne ljubimce kako bi se kontrolirala njihova populacija.


– Mačka se godišnje može okotiti minimalno dva puta, tako da od jedne mačke godišnje može nastati otprilike dvanaest malih mačića. Kada se to pomnoži s nekoliko godina, dođe se do velike brojke – tako u, primjerice, osam godina može doći do sto mačića. Tako da se svakako savjetuje ljudima da dovedu svoje mačke na ovaj operativni zahvat, poručuje Mustać.


Sterilizacija mačaka nije samo korak u brizi za pojedinu životinju, već i važan korak prema kontroli populacije mačaka i smanjenju problema napuštanja ili ubijanja životinja. Važno je educirati vlasnike o važnosti ovog postupka i osigurati pristupačnost vetenirarske skrbi. Jedino na ovaj način možemo doprinijeti boljem životu i dobrobiti naših mačjih prijatelja.