
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Dan sigurnijeg interneta obilježava se u svijetu drugog utorka u veljači, a inicijativa je krenula 2004. s ciljem odgovornijeg i sigurnijeg korištenja online tehnologija, posebice društvenih mreža među djecom i mladima. Ujedno je ovo i dobra prilika da se iznova ponove savjeti o opasnostima i sigurnostima na internetu, zaštiti osobnih podataka, načinima ponašanja, odgovornom korištenju modernih tehnologija.
Moderne tehnologije postupno igraju sve važniju ulogu u životima pojedinaca, a djeca i mladi sve više vremena provode upravo na Internetu, odnosno na društvenim mrežama. Sociolog izv. prof. dr. sc. Krešimir Krolo sa Sveučilišta u Zadru, naglašava kako korištenje tehnologija jednako za sobom donosi dobre i loše posljedice.
– Imamo cyber bullying kao lošu posljedicu, zatim svijet predstavljen da bude »oku ugodan« u kojem se skrivaju nedostaci, a ističu pozitivne stvari. Problem su i nerealna očekivanja u virtualnom svijetu, što može ostaviti posljedice na mentalno zdravlje, rekao je Krolo.
Stariji od 50 osjetljiva skupina
Na Internetu posebnu pažnju treba obratiti na regulaciju sadržaja, a govorima mržnje ne smije se davati prostora. Obrazovanje, javne tribine i medijska pismenost su važni kako bi korisnici Interneta, s naglaskom na mlade mogli prepoznati lažne sadržaje i vijesti.
– Istraživanja pa i tribine koje smo organizirali pokazuju nam kako su mlade osobe otpornije, odnosno bolje prepoznaju nedostatke na Internetu, lažne vijesti i slično u odnosu na stariju populaciju koji su osjetljiviji po tom pitanju.
Kada je riječ o informiranju i sadržajima među mladima i starijima od 50 godina je digitalni jaz i oni su osjetljiva skupina i skloniji su povjerovati teorijama zavjere, dodaje Krolo. Kada je riječ o društvenim mrežama i njihovoj velikoj ulozi u životima mladih i adolescenata, Krolo naglašava kako se uvijek s pojavom neke od društvenih mreža javi bojazan, koja traje neko vrijeme, a nakon toga ona prestane.
– Kada se pojavio Facebook mnogo je bilo različitih priča, a sada je skroz u redu imati otvoren profil na toj mreži. Tik Tok također ima negativnih komentara, ali i to se pomalo smanjuje.
Treba, međutim, naglasiti mladi, ali i stariji trebaju paziti na zaštitu podataka i svoju privatnost, dakle da ne objavljuju fotografije i sadržaje koji im kasnije mogu naštetiti. Informacije stavljene na Internet ne nestaju u digitalnom svijetu, objašnjava Krolo.
najnovije
najčitanije
Zadar
JAVLJA DHMZ
Pogledajte kakvo nas vrijeme čeka u petak
Hrvatska
POSADI DRVO KOJE ŽIVOT ZNAČI
Sudionici 32. Festivala glumca posadili nekoliko stotina sadnica hrasta lužnjaka na mjestu uništene šume kod Otoka
Nogomet
ORANJE
TALENTIRANA GENERACIJA Ovo je najbolja momčad koja nije izborila plasman na Svjetsko prvenstvo
Zadar
JAVLJA VODOVOD
U petak jedna ulica u Zadru ostaje bez vode, prekid će trajati satima
Zadar & Županija
Plan za mlade
„Ritam grada“ otvara Zadar mladima: Proračun mladih, urbane zone i kulturni život 365 dana u godini
Zadar
POSJET
Premijer Plenković sutra dolazi u Zadar i Benkovac, ovo je povod
Županija
luka milić
Kandidat za načelnika Općine Kukljica: Spreman sam žrtvovati sve – da bi Kukljica dobila sve
Zadar
IZBORNA BORBA
RAZGOVOR Boksački trener Robert Modrić ušao u politički ring za Grad. Predstavio nam je svoj program
Scena
REALITY SHOW
Na ‘Farmi’ će se natjecati i Ivan Rogić iz okolice Zadra! ‘Vidjela je u meni potencijal jer sam dijete sa sela’
Zadar
posjet premijera