Četvrtak, 21. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

POSLUŠALI MINISTRA

Škole su mjesta nulte tolerancije na nasilje i pravog sustava vrijednosti

Autor: Marina Šaponja

09.05.2023. 17:48
Škole su mjesta nulte tolerancije na nasilje i pravog sustava vrijednosti

Foto: Arhiva ZL



U povodu nezapamćene tragedije koja se prošli tjedan dogodila u osnovnoj školi u Beogradu te samo dan kasnije novog stradanja nedužnih građana u selu pokraj Beograda, ministar obrazovanja Radovan Fuchs uputio je apel svim hrvatskim osnovnim i srednjim školama da u ponedjeljak organiziraju okupljanje sve djece te im prenesu važne poruke u cilju sprječavanja svakog oblika nasilja.


Od ravnatelja je ministar zatražio da se potrude kako bi škole postale sigurna okruženja s nultom tolerancijom na nasilje te kako bi se svoj djeci omogućio nesmetan, cjelovit i uravnotežen rast i njegovanje individualnih sposobnosti.


Neurolog i influencer


– Organizirajte edukacije za učenike i roditelje o nenasilju te, prema potrebi, uključite stručnjake Zavoda za javno zdravstvo (liječnike školske medicine i Službe za mentalno zdravlje, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti) i druge stručnjake, uključujući djelatnike MUP-a, stoji, između ostalog, u priopćenju resornog ministra koji je zatražio od ravnatelja škola da organiziraju i to da učenici mogu anonimno prijaviti sve oblike nasilja i zabrinjavajućih aktivnosti u školi i izvan nje.




Kako je ministar naložio tako su ravnatelji odmah u ponedjeljak ujutro organizirali okupljanje djece i uputili im važne obavijesti.


Ante Barać, ravnatelj OŠ Petra Preradovića kazao je kako su odmah na prvom satu razgovarali s učenicima.


– Razgovarao sam s učenicima sedmog razreda o svemu što je ministar napisao. Naglasio sam im kako svoje probleme ne smiju rješavati sami, već se za pomoć trebaju obratiti roditeljima, profesorima ili stručnim djelatnicima u školi. Također smo razgovarali o sustavu vrijednosti koji je danas iskrivljen u odnosu na prije 20, 30 godina.


Pokušao sam od njih saznati koji su im uzori i zbog čega su zaslužili njihovu pažnju, a istovremeno im objasniti kako na primjer jedan liječnik neurolog koji spašava živote zaslužuje daleko više pažnje od nekog influencera, ali za njega nitko ne zna jer se ne prezentira po društvenim mrežama.


Danas su djeca u težem psihičkom stanju, puno vremena provode uz ekrane, zbog toga imamo i sve više djece s poteškoćama u govoru, disgrafiji, disleksiji…., istaknuo je Barać koji je suglasan kako se stručni kadar u školama treba pojačati jer su potrebe velike.



Psiholog na puno radno vrijeme


Početkom godine u OŠ Privlaka dogodio se slučaj vršnjačkog nasilja kada su trojica dječaka u školskom dvorištu napali učenicu, a jedan od njih sve je snimao mobitelom te objavio na društvenim mrežama.


– Već tada smo organizirali predavanje za roditelje i djecu od strane stručnih profesora sa Sveučilišta u Zadru i iz MUP-a. O natuknicama koje je ministar poslao razrednici će razgovarati s učenicima. Vidljivo je kako se djeca sve više suočavaju s problemima, ne uklapaju se sva djeca, a također je vidljiv i manjak empatije u društvu općenito, ali i među djecom.


Pokušavamo konstantno osvijestiti ih, raditi s njima na prevenciji nasilja, djeci treba pomoći. U nižim razredima provodi se Trening životnih vještina. Ono što je potrebno školama jest veći broj stručnih djelatnika, nama bi, primjerice, psiholog zaposlen na puno radno vrijeme dobro došao jer trenutno imamo psihologa na pola radnog vremena. Također, potrebni su defektolozi, pedagozi, logopedi…, kazala je Verica Škibola, ravnateljica privlačke škole.


Zaštitari neophodni


U Strukovnoj školi Vice Vlatkovića u Zadru u ponedjeljak je bilo nemoguće okupiti sve učenike s obzirom na to da je polovica njih na praksi kod obrtnika, no ravnatelj Tihomir Tomčić naglašava kako će, uz sve aktivnosti koje provode u školi koja je mjesto nulte tolerancije nasilja, pojačati i dogovoriti daljnje aktivnosti.



– Svi profesori su upoznati s pismom ministra. Imamo sjednicu Nastavničkog vijeća na kojoj ćemo razgovarati i dogovoriti se o daljnjim aktivnostima. Prevencija je najvažnija, a trudimo se izbaciti sve oblike mobinga i nasilja iz škole, izjavio je Tomčić.


​Važnim smatra i portire i zaštitare na ulazima u škole.


– Mi imamo zaštitara za naše dvije škole koje plaćamo iz budžeta što dobijemo od Županije. Smatram da su zaštitari neophodni jer kontrola na ulazu u školu mora postojati. Treba se znati tko ulazi, izlazi, zaštitar uzme podatke od osoba koje uđu u školu jer ne može unutra ulaziti tko god želi. Ni spremačicama, a ni učenicima nije mjesto da budu na ulazu u školu, dodaje Tomčić.


Kompleksna i vrlo važna zadaća svih institucija, ali i roditelja je prevencija svih oblika nasilja kako bi djeca imala sretno djetinjstvo i sigurnu budućnost te je potrebno sustavno i svakodnevno raditi na sprječavanju i rješavanju problema kod djece i mladih te ozbiljno shvatiti svaki, pa i najmanji problem s kojim se, eventualno, djeca mogu suočiti.