Foto: Mislav Klanac
Škola primijenjene umjetnosti i dizajna organizirala je Dan otvorenih vrata za sve zainteresirane građane, a osobito roditelje i učenike osmih razreda osnovne škole kako bi u opuštenoj atmosferi mogli razgledati školu i upoznati se sa svim programima i zanimanjima koje škola nudi. ŠPUD nudi obrazovanje u dva obrazovna područja. Prvo je Područje likovne umjetnosti i dizajna u kojem se učenici mogu školovati za grafičkog dizajnera, slikarskog dizajnera i dizajnera odjeće. Zatim, tu je i zanimanje fotografskog dizajnera i aranžersko-scenografskog dizajnera, uz dizajnera tekstila. Drugo obrazovno područje je Područje tekstila i odjeće u kojem se učenici mogu školovati za zanimanje šivača odjeće i krojača.
Izvrsna prilika da učenici obiđu školu
Ravnateljica škole, Marjana Bakmaz, uz svoje kolege i učenike dočekala je znatiželjne posjetitelje kojima su bili na raspolaganju kroz dva sata druženja. Ovom prilikom ravnateljica nam je predstavila način rada škole i povod ovom okupljanju.
– Danas smo otvorili sve učionice, radionice, crtaonu, modelarnicu i šivaone, a u svakoj učionici je jedan nastavnik struke i nekoliko naših učenika koji su spremni odgovoriti na sva pitanja zainteresiranih posjetitelja. Ova ideja potekla je još davno, a prije pandemije smo imali svake godine Dan otvorenih vrata. U posljednje tri godine nismo, stoga smo odlučili to sve malo osvježiti jer je ovo izvrsna prilika da učenici koji su zainteresirani za upis dođu najprije malo obići školu. Nakon ovog uskoro ćemo organizirati i radionicu za provjeru likovne sposobnosti kako bi učenici kad dođu na provjeru bili u što manjem stresu, u već poznatim prostorima i kako bi to što uspješnije napravili. Interes učenika uvijek bude velik, uvijek rado dođu vidjeti što mi to radimo i kako izgledaju naše učionice, kazala je Bakmaz objasnivši nam da se interesi učenika za pojedina usmjerenja svake godine razlikuju.
– Oni kad dođu upisati školu, u startu imaju ideju što žele, koji smjer. Međutim, prva godina je pripremna, dakle svi idu po istom programu likovne umjetnosti i dizajna i tek onda nakon prve godine se opredjeljuju za određeni smjer. Učenici po završetku prvog razreda, ovisno o željama, uspjehu i interesu se odlučuju za pojedini smjer. Zna se dogoditi da ona prvotna ideja, ona s kojom su došli se promjeni tijekom prve godine, pa je ta takozvana popularnost među smjerovima promjenjiva iz godine u godinu. Dosta naših učenika je završilo akademije i danas i rade kao nastavnici kod nas, što nam je jako drago. Tako da naši učenici nakon srednjoškolskog obrazovanja idu ili na akademiju ili neki drugi fakultet, a i u svijet rada gdje se isto tako izvrsno snalaze, napomenula je Bakmaz poručivši učenicima da je bitno da rade i uče ono što vole, da se u te četiri godine školovanja i perioda odrastanja osjećaju ugodno, da su zadovoljni i da imaju kvalitetan odnos s nastavnicima, kojeg će u ovoj školi zasigurno i dobiti.
Dosta učenika dolazi iz Šibensko-kninske županije
Inače, ŠPUD je poznat po dobroj suradnji s brojnim kulturno umjetničkim institucijama grada i županije, tako da često surađuju s HNK, Kazalištem lutaka, Narodnim muzejom, Gradskom knjižnicom i dječjim vrtićima, što dodatno obogaćuje period školovanja. Ravnateljica nam je također u razgovoru napomenula kako zadnjih godina dosta učenika dolazi iz Šibensko-kninske županije gdje nema ovakve škole. Upravo s jednom od učenica koje nad dolaze iz druge županije smo popričali na hodniku. Marta Radovčić pohađa treći razred aranžersko-scenografskih dizajnera i otkrila nam je kako se odlučila za ovu školu.
– Inače došla sam iz Šibenika, a došla sam ovdje prvenstveno jer se želim baviti umjetnošću. Svidjelo mi se tu, a zapravo najviše mi se sviđaju profesori s kojima je iznimno lako komunicirati. Super mi je, škola je jako opuštena i ide lagano, kazala nam je Marta koja se nakon završetka ove škole planira upisati na Akademiju, a također je poručila učenicima osmih razreda koji razmišljaju o upisu ove škole da prate svoje snove bez obzira na sve i bez obzira na predrasude o umjetnicima koji ne mogu živjeti od svog rada.
Ovom prilikom, u posjet školi stigli su roditelji sa svojim sinovima ili kćerima, koji razmišljaju o nekom od navedenih smjerova. Dan otvorenih vrata vide kao izvrsnu priliku da se djeca bolje upoznaju sa školom prije nego donesu konačnu odluku. U obilasku škole, susreli smo učenika osmog razreda, Adama koji razmišlja o smjeru grafičkog dizajnera jer već od malih nogu crta u slobodno vrijeme. Njegova majka Remiza Bajramović, kazala nam je kako su osim ove škole posjetili još dvije za vrijeme Dana otvorenih vrata, a kako bi mu odluka o upisu srednje škole bila što lakša.
– S obzirom na to da od malih nogu crta, došli smo i tu da vidi školu i upozna profesore. Ovo je jako dobro da djeca mogu vidjeti školu prije nego što upišu školu, da mogu prije vidjeti tehnike rada, pribor, da osjete prostor i kako škola diše, kazala je Bajramović.
Učenici uz moderne, uče koristiti i tradicionalne materijale
U obilasku smo susreli i nekoliko učenica osmog razreda, koje dolaze iz Osnovne škole Krune Krstića, Osnovne škole Šime Budinića i Osnovne Škola Bartula Kašića. Učenice se inače druže, a zajedno su došle razgledati školu i upoznati profesore smjerova koji ih zanimaju. Navele su nam slikarstvo, grafički dizajn i fotografiju, a dolaze i na radionicu koju je ravnateljica najavila. Šetnjom kroz hodnike škole, naišli smo na dosta učenika koji su svoj slobodan dan odlučili provesti u školi, spremno odgovarajući na pitanja ili demonstrirajući svoje znanje. Tako smo u jednoj učionici susreli profesora Tomislava Grzunova koji je s učenicima demonstrirao što se radi na predmetima slikarske tehnologije i restauracije.
– Kroz slikarsku tehnologiju učenici imaju šansu proučiti koje su slikarske tehnike i načini kojima se radilo prije dvjestotinjak godina, tako da rade na sličan način na koji se radilo tada. Konkretno, učenice sad rade dvije kopije prema predlošku Giottova prikaza Bogorodice na praktički isti način na koji se tad radio. One pokušavaju raditi kompletan proces koji će završiti s pozlatom. Kroz teoretske i praktične primjere, oni sad imaju priliku i raditi svoje boje i svoje pigmente, tako da ne koriste kupovne materijale već ih znaju sami napraviti, napomenuo je Grzunov dodavši da je izuzetno bitno da se učenici uz moderne, znaju koristiti i tradicionalnim materijalima koje mogu proučavati i na kraju pretočiti u moderan likovni jezik.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE