Foto: Arhiva ZL
U sindikatu Zajedno, koji okuplja više od četiri tisuće medicinskih sestara, radioloških tehnologa, laboranata, djelatnika saniteta i drugog zdravstvenog osoblja, do kraja tjedna će službeno najaviti štrajk u većini zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj nakon neuspješnog postupka mirenja u Ministarstvu zdravstva. Štrajk će značiti kompletno zaustavljanje dijagnostike, pa se izuzev hitnih slučajeva neće obavljati rendgen, magnet, mamografije, denzitometrije, laboratorijske i radiološke pretrage, zračenje onkoloških bolesnika, operativni zahvati te sanitetski prijevoz pacijenata.
Dok se sindikalisti žale na sramotno niske koeficijente, najniže u javnim službama, u Ministarstvu tvrde kako je štrajk nepotreban nakon posljednjeg povećanja plaća svima u javnom državnom sustavu. No, zaposlenima su s povećanjem koeficijenta ukinuti svi dodaci na plaću, pa su na koncu dobili od 20 do 40 eura povišice. Štrajk, koji se po zakonu mora najaviti minimalno tri dana prije početka, sindikalisti su spremni otkazati jedino ako ih resorno ministarstvo pozove na razgovor s konkretnim prijedlozima. No, s obzirom na to da od ožujka pozivaju Ministarstvo zdravstva na sastanak, a u međuvremenu od njih nisu dobili ni jedan jedini poziv. Dok sindikat Zajedno urudžbirao najavljuje štrajk, malo je vjerojatno da će se stvari sada iznenada pomaknuti s mrtve točke.
– Najava štrajka ide ovaj tjedan i nakon toga do početka štrajka treba proći tri dana. Zbog toga još nije moguće definirati u kojim će se točno ustanovama štrajkati, ali u ovom se trenu može reći da u štrajk ide cijela Dalmacija, uključujući OB Zadar, kazuje Dorotea Krčar Vlahov iz sindikata Zajedno, pa objašnjava kako su konkretno radiološki tehnolozi i tehnologinje izigrani u nedavnom povećanju plaća.
Njene riječi potvrđuje i sindikalni povjerenik Ivan Gašpar, vozač saniteta iz Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije.
– Članovi sindikata spremni su na štrajk, no u ovom trenu čekamo naputke iz sindikalne središnjice. Kada nam iz Predsjedništva sindikata upute dopise, mi ćemo ih urudžbirati ravnateljima ustanova. Mi jesmo dobili veće koeficijente, ali nam je plaća ostala ista jer su nam uvjete rada, na koje smo prije dobivali 28 posto, ubacili u koeficijent. Tako da, ako je kome i porasla plaća, porasla je za 30 ili 40 eura. Sve dodate koje smo imali – težina posla, uvjeti rada, sve je to sada stavljeno u koeficijent. Vidite inflaciju, koji su troškovi života, radnici ne traže nenormalne plaće, nego da mogu dostojno živjeti od plaće, od prvog do prvog, kazuje Gašpar.
najnovije
najčitanije
Nogomet
IZBORNIK PORTUGALA
Martínez: Cilj je pobijediti Poljsku i Hrvatsku
Svijet
POKUŠAJ ATENTATA?
Washington optužio Iranca za pokušaj Trumpova ubojstva
Zadar
BOLJA BUDUĆNOST
U najribarskijoj hrvatskoj županiji traže se načini da se domaći ribari zaštite od nelojalne konkurencije
Scena
dominacija pjevačice
Beyonce sa svojim country albumom dobila najviše nominacija za Grammyje
Crna Kronika
POLICIJA
Bivšem policijskom načelniku određen istražni zatvor
Zadar
TURISTIČKI ISKORAK
EKSKLUZIVNO Generalni direktor Hyatta Zadar: ‘Stara tvornica postaje luksuzni hotel za bogate turiste’
Zadar
MARKO VANJAK
Hrvatska ima prvog šaptača pizzama! ‘Kada je moja obitelj otvorila pizzeriju u Sukošanu…’
Hrvatska
UNATOČ KUPLJENOJ KARTI
Jadrolinija odbila prevesti bolesnog psa katamaranom do veterinara
Plodovi zemlje i mora
PRAKTIKUM U GAJU
REZIDBA MASLINA Polikonična vaza kumovala je rekordnom urodu
Zadar
IVAN GAŠPAR