Foto: Mislav Klanac
Lončarstvo je na jedan dan oživjelo u Zadru zahvaljujući radionici »Pottery and Wine«. U suradnji zadarske Udruge Re-Kreativci i Zlate Jović Aleixo iz Kolo Loko Pottery iz Zagreba, sudionici su u opuštenoj atmosferi oblikovali glinene kuglice tehnikom štipkanja, spajajući tako tradicionalnu vještinu s modernim dizajnom.
Predsjednica Re-Kreativaca, Blaženka Juren-Marušić objasnila nam je kako je došlo do ove suradnje s iskusnom keramičarkom iz Zagreba.
Pinching tehnika
– Željeli smo proširiti našu ponudu i dovesti radionicu keramike u Zadar. Suradnja sa Zlatom, koja ljetuje u Ražancu, bila je prirodan izbor jer u Zadru nedostaje takvih programa.
Odaziv je bio odličan, a posebno nam se svidjelo što smo radionicu održali na otvorenom, u dvorištu naše Udruge. Uz čašu vina, izrađivali smo šalice i zdjelice pinching tehnikom, podijelila je Juren-Marušić, dodajući kako se osobno po prvi put okušala u ovoj tehnici.
Pinching tehnika predstavlja najjednostavniji način oblikovanja gline, pri kojem se glina oblikuje samo prstima.
– Prilikom izrade predmeta trebali smo paziti da ne stvaramo pukotine u glini jer bi to ometalo proces sušenja. Nakon što smo završili oblikovanje naših posudica, uslijedilo je dekoriranje i njihovo bojanje, objasnila nam je Juren-Marušić, dodavši kako je nakon toga Zlata sve radove odnijela u Ražanac na pečenje i glaziranje, dok će polaznici kasnije moći preuzeti svoje gotove radove.
Iskusna keramičarka Zlata Jović Aleixo nam je u razgovoru kazala kako je još prošle godine zapazila Re-Kreativce, ali ih je kontaktirala tek ove godine.
– Zapazila sam Re-Kreativce još prošle godine, ali ih nisam kontaktirala jer sam tada već imala neke druge projekte u Ražancu, budući da tamo imam atelje i peć za keramiku. Međutim, razmišljala sam kako bi bilo lijepo organizirati neku radionicu keramike u suradnji s njima.
Tako je i nastala ova radionica, koja je zapravo treća moja radionica ovakvog tipa. Ražanac je malo mjesto, pa sam tražila priliku za suradnju s nekim tko već ima etabliranu zajednicu, a Re-Kreativci su mi se činili idealni za to jer imaju dobar sistem rada i već ih mnogi poznaju, objašnjava nam Jović Aleixo.
Pored ove radionice, prisjetila se prethodnih projekata, uključujući dva keramička retreata u Ražancu, od kojih je jedan organizirala u suradnji s Pamelom Ivanković, keramičarkom iz Zagreba. Bio je to trodnevni intenzivni program koji je kombinirao ručnu izradu pod vodstvom Pamele i rad na lončarskom kolu koji je vodila upravo ona.
Za razliku od tih radionica, na ovoj se usredotočila isključivo na ručnu tehniku.
Ručna izrada
– Na ovoj radionici smo se posvetili ručnoj izradi koja je jednostavnija od rada na lončarskom kolu, objasnila je Jović Aleixo, vodeći polaznike kroz tehniku pinchinga, poznatu i kao štipkanje.
Naime, kako pojašnjava, pinching tehnika počinje oblikovanjem glinene kuglice u koju se palcem izbuši rupa, a zatim ostalim prstima postupno oblikuje željeni predmet poput zdjele ili šalice. Nakon osnovnog oblikovanja, polaznici radionice su imali priliku dekorirati svoje kreacije, dok im je ona pokazivala različite tehnike ukrašavanja predmeta.
– Moguće je dodati ukrase od gline, izrezati cvijet ili pričvrstiti ručkice na šalice. Dakle, polaznici su, između ostalog, naučili kako pravilno spojiti različite dijelove gline, što je ključno za izradu funkcionalnih predmeta, dodala je Jović Aleixo.
Uz to, napomenula je kako je pinching jedna od njezinih najdražih tehnika, iako postoji još nekoliko ručnih metoda za oblikovanje gline.
– S obzirom na to da je radionica trajala dva sata, nije bilo dovoljno vremena za savladavanje više tehnika, stoga smo se fokusirali na jednu, no polaznici su ipak naučili dvije do tri varijacije unutar te osnovne tehnike, kazala je ova keramičarka.
Nakon oblikovanja predmeta, njihovog dekoriranja i bojanja, uslijedio je ključan proces sušenja gline.
– Glina mora biti potpuno suha prije nego što krenem s pečenjem. U prosjeku, sušenje traje oko tjedan dana, ali taj period može varirati ovisno o uvjetima. Primjerice, ako je toplo i nema vlage u zraku, tjedan dana je obično dovoljno.
Međutim, tijekom zime, kada je vlažnost veća, ponekad je potrebno i do dva tjedna da se predmeti od gline osuše, objasnila nam je Jović Aleixo, dodajući kako postoji i opcija ubrzanog procesa sušenja tako što se glina stavlja u peć na laganu temperaturu.
Nakon što je glina potpuno suha, predmeti idu na prvo pečenje, poznato kao biskvitno pečenje.
Pečenje i glaziranje
– Biskvitno pečenje traje oko šest sati na temperaturi od 900 stupnjeva. Nakon toga slijedi glaziranje, gdje se na predmete nanosi zaštitni sloj. Glazura može biti sjajna ili mat, prozirna ili obojena, a može imati i različite efekte, kaže nam Jović Aleixo, dodajući kako se neki predmeti ne moraju nužno bojati prije pečenja jer se uz odgovarajuću glazuru može postići željena boja ili uzorci, poput točkica ili drugih dekorativnih efekta.
Glazura se može nanijeti kistom ili se predmet može jednostavno umočiti u nju. Nakon glaziranja, predmet se ponovno peče, ali ovaj put na temperaturu od 1.000 stupnjeva oko šest sati, objašnjava nam ova keramičarka, napominjući kako tek nakon drugog pečenja, kada je glazura potpuno fiksirana, predmeti postaju neporozni i spremni za upotrebu.
Polaznici radionice su se najviše usredotočili na izradu šalica, ali i zdjelica. Pritom je Jović Aleixo istaknula kako je zanimljivo to što je svaki rad ispao drugačiji, iako su svi dobivali iste upute. Na primjer, predsjednica Re-Kreativaca, uz šalicu, napravila je i stalak za naočale u obliku nosa.
– Nikada ne volim da svi rade identične stvari. Ne zadajem zadatak poput – sada ćemo svi napraviti šalicu, pa vi ponavljajte za mnom. Umjesto toga, objasnim osnovne pokrete i tehnike, a svatko ih interpretira na svoj način, priča Jović Aleixo, dodajući kako su neke šalice bile uske, druge široke, neke visoke, a neke niske.
Keramikom se bavi gotovo petnaest godina, a u taj svijet je ušla, kako priča, sasvim slučajno.
– Uvijek me bilo strah da neću moći savladati tu vještinu. Prvo sam počela na lončarskom kolu, a imala sam priliku pohađati jedan tečaj u studiju gdje nam je sve bilo dostupno. Taj tečaj je bio besplatan, pa sam odlučila pokušati.
Već pri prvom susretu s lončarskim kolom to je bila ljubav na prvi pogled, priča nam, dodajući kako je uz to zasebno učila ručnu izradu koja je, kako ističe, puno lakša u usporedbi s radom na kolu.
Međutim, danas se najviše posvetila usavršavanju rada na lončarskom kolu jer je to ono, kako navodi, što najviše voli prenositi drugima.
Rad na kolu
– Iako je i ručna izrada lijepa, rad na kolu je ono što me posebno ispunjava i što želim prenijeti ljudima. No, za rad na lončarskom kolu ključna je praksa. Za kolo je potrebno jako puno vježbe, a početnici često griješe zbog nesigurnosti držanja ruku.
Naime, važno je da ruke budu čvrste, ali da osoba bude dovoljno opuštena, objašnjava nam Jović Aleixo, koja je po zanimanju soboslikarica, napominjući kako je za rad na kolu ključno pravilno postavljanje tijela, a napose ruku.
Međutim, pritom je istaknula kako radi isključivo na električnom lončarskom kolu koje je jednostavnije od tradicionalnog lončarskog kola, koje iziskuje veću koordinaciju, a na kojem još uvijek nije imala priliku raditi.
Kako ističe, rad na kolu je vrlo popularan i mnogi se žele okušati u tome. Međutim, problem je što ona može maksimalno primiti troje polaznika odjednom jer mora biti stalno uz njih, pomagati im i držati ruke. Uz to, dodaje kako se posebno raduje radionicama s parovima jer uvijek bude puno smijeha
Za sve one koji su propustili prvu radionicu “Pottery and Wine”, dobra vijest je da se možete prijaviti na sljedeću radionicu koja će se održati ovu subotu, 17. kolovoza, od 18 do 20 sati u ateljeu, odnosno dvorištu Udruge Re-Kreativci na adresi Ulica nadbiskupa Vicka Zmajevića 9.
– Osim druge radionice “Pottery and Wine” koja će se održati ovu subotu, svakako nam je u planu s Re-Kreativcima organizirati na jesen još neki retreat. Prošli retreatovi koje sam održala u Ražancu bili su tematski, na primjer joga i keramika. Razmišljam o novim tematskim radionicama, kao što su primjerice keramika i slikarstvo, glazba i keramika i slično.
Svaka suradnja donosi nove ideje, ali i prilike za stvaranje nečeg posebnog, pa ćemo vidjeti što će nam sljedeće pasti na pamet, kazala je keramičarka Jović Aleixo, dok je predsjednica Re-Kreativaca Blaženka Juren-Marušić najavila kako im je, pored suradnje sa Zlatom Jović Aleixo, u planu organizirati još jednu radionicu do kraja ljeta ovakvog tipa, dok tijekom jeseni i zime planiraju kreativne večeri s različitim gostima i umjetnicima koji bi vodili slične radionice poput ove.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.