Foto: LUKA JELIČIĆ
Udruga za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Svjetlo već 24 godine pruža poludnevni boravak za osobe s intelektualnim teškoćama u Zadru, a u svom radu svih ovih godina suočavala se s brojnim izazovima. Najveći izazov bilo je saznanje kako zgrada u kojoj djeluju od 1999. godine više ne postoji u katastru, već postoji samo parcela, zbog čega nisu mogli ishodovati potrebne dozvole kako bi se uskladila s novim pravilnikom licence za pružanje socijalnih usluga.
Od toga trenutka, krenuli su u potragu za novim prostorom, a nakon duge potrage od Grada Zadra su početkom godine dobili adekvatan prostor na Voštarnici koji je trenutno u procesu renovacije.
Pristupni put
Nakon što smo se susreli s predsjednicom udruge Svjetlo Irenom Palčić i voditeljicom Ivom Župan došli smo do prostora udruge po šljunku praćeni zvukovima građevinskih strojeva. Naime, Grad Zadar krenuo je u proces uređenja pristupnog puta u slijepoj ulici u kojoj se nalazi budući dnevni boravak korisnika udruge.
U tu svrhu, uređuju se put i parkirna mjesta za osobe s invaliditetom, a postavljaju se i rasvjeta i klupice. Ovaj prostor, nakon što se uredi bit će od iznimne važnosti za korisnike koji će bez straha moći prošetati i udahnuti zrak nakon dnevnih aktivnosti.
Još jedan izazov s kojim se udruga susrela u procesu useljena u novi dom je i nepristupačan ulazak za osobe s invaliditetom.
Kako je riječ o prostoru koji na ulazu ima 15 strmih stepenica, zbog čega slabije pokretne osobe i osobe s invaliditetom nisu uopće u mogućnosti ući, prijeko im je bila potrebna nabava i instalacija lift-rampe čija je okvirna procijenjena vrijednost 32.000 eura.
Kako su nam rekle, velik doprinos pri realizaciji ovog zadatka dala je nezavisna gradska vijećnica Adela Frank koja je na sjednici Vijeća podnijela amandman za nabavu lift-rampe, a pomagala je i skupljanjem donacija.
Također, svoje slobodno vrijeme provodila je pomažući s radovima unutar prostora, a velik mural na samom pročelju prostora udruge njenih je ruku djelo.
– Uređujemo prilaz i uredit ćemo parkić za korisnike. S obzirom na to kako je ovo izgledalo na početku, sad je super. Malo smo odvojeni, ali to nam odgovara jer će sad korisnici moći izaći bez straha od automobila. Uz pomoć Grada, uređujemo prostor.
Uredili smo toalet, prilagodili ga osobama s invaliditetom i postavili novu kuhinju, koja se, doduše, još montira. U ovom velikom prostoru bit će naš dnevni boravak, prostor je jako lijep i osunčan iako je smješten u suterenu, kazala je Palčić.
Briga Grada
– Postavljena je i rampa, a za desetak dana nam dolazi lift za rampu. Ukupna vrijednost je 32 tisuće eura, dok je sama rampa koštala 24 tisuće eura. Financiraju nas Grad Zadar i Županija kao i svaku drugu udrugu. S tim sredstvima osiguran nam je rad, a za sve ostalo su nam potrebne donacije.
Tako smo uspjeli preko donacija skupiti novac potreban za uređenje prostora i financiranje rampe. Bile su to i fizičke osobe, ali i razne firme koje su nam pomogle. Financiranje rampe bilo je neizvjesno radi proračuna Grada, zbog čega smo krenuli s donacijama pomoću kojih smo naručili lift, platili akontaciju…
Sad kad se proračun donio, Grad će nam uplatiti ta sredstva u cjelokupnom iznosu.
S te strane, ova sredstva koja smo uložili u lift, ostat će za uređenje i opremanje prostora, kazala je Palčić dodavši kako su zadovoljni reakcijom Grada i sudjelovanjem u aktivnostima uređenja.
– Sretni smo jer mislimo da su ipak sad prepoznali tko smo, što smo i da stvarno moraju sudjelovati, da su ovo njihova djeca ne naša i da moraju nešto napraviti da krenemo dalje. Otvorile su se Mocire, mislili smo da će možda i nama biti manji priliv korisnika, ali ipak bez obzira na sve, prostora opet fali jer korisnika i dalje ima, kazala je Palčić.
Svaki dan u udrugu Svjetlo dolazi od 15 do 20 korisnika u dobi od 18 do 54 godine, a njihov se broj povećava iz dana u dan. Po statistici Zavoda za javno zdravstvo iz 2022. godine ima preko tisuću osoba s intelektualnim teškoćama i autizmom.
Cilj udruge je stvaranje okruženja u kome će djeca s teškoćama u razvoju i odrasle osobe s mentalnom retardacijom moći zadovoljiti sve svoje životne potrebe poput svih drugih sugrađana.
Trideset korisnika
Udruga Svjetlo ima veliki raspon aktivnosti, pa, primjerice, organiziraju glazbene, plesne, kreativne i keramičarske radionice, a nabavili su i peć za glinu u kojoj peku rukotvorine korisnika.
– Imamo tridesetak korisnika, a poludnevni boravak pružamo svih pet dana u tjednu. Korisnici dolaze proizvoljno, tko kad može ili hoće. U svakom slučaju je svaki dan od 10 do 20 korisnika. Uz Mocire, kojima je kapacitet popunjen, ovo je njima jedini organizirani oblik druženja i zabave.
Dakle, postoji potreba za nama, za Mocirama i za još jednom udrugom koja bi pružala poludnevni boravak, naglasila je Župan dodavši kako će do konačnog useljenja proći još sigurno par mjeseci, dok ne dobiju sve potrebne dozvole i urede prostor u potpunosti.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE