Foto: Arif Sitnica
Projekt “Proizvodnja hrane, biokompozita i biogoriva iz žitarica u kružnom biogospodarstvu” završnom je konferencijom održanom u zgradi zadarskog DHM – a došao svom kraju. Projekt koji je spojio agronome i pedagoge, kroz razna je istraživanja i edukativna predavanja široj javnosti približio učinke klimatskih promjena na domaću ratarsku industriju, kao i mjere, ideje i ciljeve kojima se mogu smanjiti troškovi u ratarstvu kroz korištenje inovativnih tehnologija i daljnju preradu i korištenje biljnih ostataka poljoprivrednoj industriji.
Nova znanja će se transferirati dionicima ranjivih sektora i podići svijest šire javnosti o mogućnostima ublažavanja negativnih utjecaja klimatskih promjena. Organizirala su se predavanja, radionice i pripremiti informativne brošure namijenjene dionicima i široj javnosti koje je bilo potrebno osvijestiti o važnosti poljoprivredne proizvodnje, o klimatskim promjenama i održivom razvoju.
Osim znanstvenika i suradnika na projektu, svojim su ga viđenjem i rezimeom zatvorile i voditeljica projekta profesorica Tajana Krčika s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te zadarska rektorica Dijana Vican.
Nova funkcija biokompozita i biomase
Glavni očekivani utjecaji koji uzrokuju visoku ranjivost u poljoprivredi prije svega su promjena vegetacijskog razdoblja ratarskih kultura s posebnim naglaskom na kukuruz kao jednu od najvažnijih žitarica u Hrvatskoj, a zatim i na pšenicu i ječam.
Jednako tako smanjenje proizvodnih kapaciteta u hidro – i termoelektranama uz istovremeno povećanje potrošnje električne energije naglasit će potrebu za korištenjem obnovljivih izvora energije, koji mogu ugroziti ritam proizvodnje hrane.
– Zahvaljujući sinergiji znanstvenika različitih struka ovaj je projekt to što jest – prilika da široj javnosti približimo važnost cjelovitog korištena ratarskih kultura, ne samo kao izvora hrane, već i energije i komposta. Klimatske promjene utječu na cijeli svijet, ali što se tiče naše mikro lokacije, još i više.
Najveća je temperatura u razdoblju razvitka kukuruz, koji je postao klimatski najosjetljivijoj kulturi, pojasnila je Krčika, naglasivši kako je naša proizvodnja kukuruza još uvijek samodostatna.
– 95 posto naše ratarske proizvodnje otpada na samo tri kulture – kukuruz, pšenicu i ječam. Ako mi te kulture zanemarimo i ne poboljšamo, naše će ratarstvo propasti. Između proizvodnje zrna i biomase je 1:1, a samo se ostatci u proizvodnje pšenice u nas koriste u daljnjoj preradi, a ratari po hektaru gube i do 900 eura, koje mogu zaraditi boljim korištenjem biljke osim samog zrna, rekla je Krčika.
Posebno je važno stoga da se u preradi kukuruza, ječma i pšenice iskoriste svi dijelovi biljke, kao ljudska ili pak stočna hrana, u industrijskoj preradi ili proizvodnji zelene energije, čime se zatvara krug gospodarenja u kojem otpad postaje sirovinom.
Edukacija o održivom ponašanju
Profesorica Vican je kazala kako je edukacija o obnovljivim izvorima energije i njihovoj važnosti u održavanju bioravnoteže ocijenjena kao jedan od najvažnijih segmenata ovog projekta.
– Uključivanjem pedagoga u ovaj projekt pokazali smo smislenost interdisciplinarnosti, napose kako bi još jednom naglasili kako su odnosi “čovjek – priroda” i “čovjek – okoliš” poprilično poremećeni. Spojilo nas je uvjerenje kako se klimatske promjene ne odnose samo na visoke svjetske politike i globalna tržišta, već i na vrijednosne sustave svih društva, jer svi smo mi dijelom ekološkog sustava čija je ravnoteža poljuljana, kazala je Vican, podsjetivši kako napretka nema bez ravnoteže.
– Rezultati ovog projekta moraju se i hoće disperzirati na različite društvene grupe, od najmlađih do najstarijih. Promjena u ponašanju neće se donijeti konstatacijama, strategijama i konvencijama, već komunikacijom – jasnom, razumljivom i primjerenom svim kontingentima stanovništva.
Koncept obrazovanja za održivi razvoj, u kojem se često spominje antropocen, tj. doba ljudi na vrhu hranidbene piramide, postaje novo multidisciplinarno područje, kojemu je cilj motivirati nas na promjenu ponašanja prema prirodi uz inovativne tehnologije u radu i industriji, zaključila je rektorica Vican, kazavši kako se ekološki prihvatljivo ponašanje očekuje od svih ljudi.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
razgovor
Plenković razgovarao s Trumpom o bilateralnim odnosima i Ukrajini
Nogomet
Azijska LP
Cristiano Ronaldo zabio dva gola u azijskoj Ligi prvaka, Marcelo Brozović odigrao cijeli susret
Hrvatska
PREMIJER
Plenković: Ne postoje nikakvi ‘tajni letovi’, radi se o provedbi Dublinskog režima
Crna Kronika
pljačka
Uz prijetnju vatrenim oružjem opljačkao banku na Središću
Hrvatska
ALARMANTNO
Zrak u Sarajevu najzagađeniji na svijetu među glavnim gradovima
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima