Petak, 3. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

-1 C°

presjek godine

PRIČE IZ 2024. (4) Zadarski neurokirurzi u lubanju ugradili "isprintanu" kost

Autor: Toni Perinić

31.12.2024. 20:18
PRIČE IZ 2024. (4) Zadarski neurokirurzi u lubanju ugradili

Foto: Osobna arhiva

Kraj godine pravo je vrijeme za rezime svega što smo doživjeli, učinili i naučili u proteklih 366 dana. Na tisućama stranica svakodnevno smo donosili na stotine lijepih i onih manje lijepih priča, ali danas želimo izdvojiti samo ono najbolje – ono što nas je podignulo, inspiriralo i podsjetilo na snagu ljudskosti.


Donosimo vam deset članaka i deset pozitivnih i inspirativnih priča koje ste čitali u protekloj godini, sa željom da ćemo zajedno ući u novu godinu s još više optimizma i nade. Svaka od priča nosi svoju posebnu poruku – o hrabrosti, ljubavi, upornosti, zajedništvu i neizmjernim mogućnostima koje se otvore kada vjerujemo u bolje sutra.


Nadamo se da će vam ove priče biti izvor inspiracije, ali i podsjetnik da čak i u najizazovnijim trenucima uvijek postoji prostor za dobrotu i promjenu na bolje.


Zadarski neurokirurzi u lubanju ugradili “isprintanu” kost




Na Odjelu za neurokirurgiju Opće bolnice Zadar medicinski tim predvođen neurokirurgom Ivicom Franciškovićem krajem svibnja je po prvi put napravio nadomjestak kosti lubanje isprintane 3D printerom. U operaciji koja je trajala dva i pol sata pacijentu je rekonstruirano područje iznad lijevog uha, do vrha lubanje, naprijed do čela i iza do tjemene kvrge.


Kako tumači doktor Francišković, u ovakvim je slučajevima, kada su u pitanju veći defekti, poprilično zahtjevno modelirati golim rukama.


– Kao prvo, na ovaj se način uštedi vrijeme jer se kost može pripremiti prije nego što padne rez. Dakle kost bude spremna kada započne operacija. Druga dobra stvar je što je estetski ponekad to jako teško izmodelirati, ako su u pitanju veći defekti.




Naprimjer, ako je zakrivljenost lubanje velika, onda vi to ne možete savršeno izmodelirati, ili previše izbočeno ili preravno, pa estetski ružno izgleda. Ok je ručno modelirati za male defekte od, primjerice, dva ili tri centimetra, ali ovaj pacijent je imao deset centimetara defekt u svim smjerovima i to je jako teško izmodelirati, istaknuo je dr. Francišković.


Neurokirurg je objasnio da je u pitanju operacija koja se radi nakon što se pacijentu ukloni kost, najčešće zbog traume glave. On bez kosti bude godinu, godinu i pol dana, sve dok se mozak ne sanira i smiri, odnosno dok se ne vrati u svoje nekakvo prvobitno stanje. Onda se planira vraćanje kosti, odnosno kranioplastika.


Kosti po mjeri napravljene su koristeći posebne 3D CT skenove pacijentove lubanje na temelju kojih je isprintan kalup.


Originalni članak pročitajte na poveznici.