Četvrtak, 2. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

turisti po starom

Predviđene kazne za nedozvoljeno kampiranje od 200 do 1.300 eura

Autor: Marina Šaponja

13.06.2023. 12:54
Predviđene kazne za nedozvoljeno kampiranje od 200 do 1.300 eura

Foto: Privatna arhiva



Svake sezone iznova svjedočimo neprimjerenom kampiranju izvan kampova u gotovo svim dijelovima grada, a najprivlačnija su, dakako, ona mjesta koja su najbliža plažama. Posljednjih tjedana u Zadru kampera ima posvuda, na Punti Bajlo, na parkiralištu iznad dvorane na Višnjiku, na Poluotoku, a posebno su im zanimljive lokacije Kolovare i Puntamika. Lokacije su to koje nisu uređene za kampere, bez infrastrukture, ali zgodne su kamperima za ljetovanje »na divlje«.


I svake godine iznova dođu, na odlasku većina ostavi gomile smeća i nitko im ništa ne može.


Komunalni redari i inspektori


U Hrvatskoj nije dozvoljeno kampiranje na slobodnim prostorima izvan registriranih kampova, odnosno takvo kampiranje je kažnjivo. Naime, ovakav boravak turista ne prijavljuje se, ne plaćaju boravišnu taksu.




Za nadzor nad zabranom kampiranja izvan kampova i prostora određenih za kampiranje zaduženi su komunalni redari, a kazne propisuje Turistička inspekcija Državnog inspektorata. Kazne mogu biti od 200 do 1.300 eura, odnosno pečaćenje kamp opreme na 60 dana.


kamperi


S Robertinom Dujelom, pročelnikom UO-a za komunalne djelatnosti Grada Zadra provjerili smo na koji način se provode aktivnosti vezane za sprječavanje i kažnjavanje nelegalnog kampiranja.


– Nakon sve učestalijih pojava proteklih turističkih sezona u dijelu kampiranja izvan kampova u gotovo svim zonama grada UO za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša preuzeo je inicijativu prvenstveno s ciljem njegova sprječavanja.


Iako su komunalni redari redoviti u intervencijama po lokacijama, evidentirane su poteškoće u postupanju u dijelu utvrđivanja identiteta kao i zahtjeva prekršitelja za prevoditeljem, iz razloga izbjegavanja plaćanja kazni.


Stoga u pravilu postupamo koordinirano s turističkim inspektorima i policijskom službenicima, dok smo samostalnim postupanjem učinkoviti isključivo upozorenjima odnosno usmenim nalozima, ističe Dujela.


Zone zabrane


Treba jasno razlučiti zaustavljanje odnosno parkiranje kamp vozila od samog kampiranja.



– Prvi dio će urediti Obala i lučice unutar svoje domene upravljanja parkirnim zonama, dok smo za ostale lokacije na potezu mi. Na mikrolokacijama od Punte Bajlo, Karme, Kolovara, Višnjika, Vitrenjaka do Puntamike na kojima je primijećeno opetovano kršenje odredbi Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, kampiranja izvan kampova, u tijeku je postavljanje oznaka zabrane kampiranja.


Ukoliko uz sav uloženi napor komunalnog redarstva ni to ne bude dalo traženog rezultata razmislit ćemo i o zonama zabrane prometovanja za kamp vozila. U tom slučaju daleko veće ovlasti postupanja, siguran sam i učinkovitosti, preuzele bi nadležne službe policije. No, o detaljima više nakon analize turističke sezone, na jesen, kazao je pročelnik Dujela.


Mnogi građani koji se žale na ilegalne kampiste ističu kako je mahom riječ o stranim turistima koji se zasigurno na ovakav način ne bi ponašali u vlastitoj zemlji.