Petak, 17. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

UMIROVLJENICI ZAJEDNO

Predstavnici političke platforme "Umirovljenici zajedno" održali konferenciju za medije

Autor: Đurđa Baljak

09.04.2024. 13:31
Predstavnici političke platforme

Foto: ĐURĐA BALJAK



Predstavnici političke platforme “Umirovljenici zajedno”, koju čine tri stranke – Stranka umirovljenika, Blok umirovljenici zajedno i Demokratska stranka umirovljenika, održali su na Narodnom trgu konferenciju za medije. Na konferenciji su istaknuli 12 točaka programa “Umirovljenici zajedno”, u kojima od Vlade Republike Hrvatske traže: ponovni izračun mirovina za sve na temelju 75-80 % prosječne plaće kroz 10 najboljih godina; povećanje minimalne mirovine na 820 eura za puni staž (42/60-65) putem povećanja AVM-a na 20 eura za svaku godinu radnog staža; ukidanje penalizacije nakon 65. godine života. Potpuno usklađivanje mirovina s inflacijom, rastom plaća i cijena; povećanje prava na nasljeđivanje dijela mirovine preminulog partnera na 50-60% uz podizanje limita na 1,5 prosječne plaće.


6. Povećanje stope doprinosa za prvi mirovinski stup i analiza efikasnosti drugog mirovinskog stupa s poduzimanjem mjera za poboljšanje. Uvođenje minimalne cijene satnice rada za pojedine djelatnosti i zanimanja. Pokretanje projekta ugradnje dizala u višekatne stambene zgrade bez dizala. Uređenje obveze redovite isplate božićnica, uskrsnica ili 13. mirovine. Priznavanje radnog staža tijekom redovnog studiranja i mogućnost dokupa staža. Ukidanje instituta dosmrtnog uzdržavanja. Povećanje programa zastupljenosti u javnim medijima, izgradnja domova za umirovljenike, poboljšanje medicinske skrbi, osiguranje besplatnog javnog prijevoza i jeftinijih lijekova, te financiranje svih mirovina po posebnim propisima iz posebne stavke proračuna RH. Duško Vuković, prvi na listi IX. izborne jedinice pojasnio je detaljnije točke vezane uz mirovine.


– Jedna trećina hrvatskih građana zahtijeva novi pristup izračunu sadašnjih i budućih mirovina, koji bi se temeljio na prosječnoj plaći od 75 do 80 % kroz 10 najboljih godina rada, umjesto trenutačnog sistema za puni radni staž. Ovom mjerom očekuje se povećanje mirovina za 25 do 30 %. Također, hitno je potrebno uvesti penalizaciju prijevremenih starosnih mirovina za sve umirovljenike nakon navršene 65. godine života, koja trenutno iznosi do 20,4 % mirovine. Traži se i povećanje vrijednosti mirovine (AVM) na 20 eura, što bi najniže mirovine odmah povećalo za oko 200 eura. Dodatno, zahtjeva se žurno usklađivanje mirovina prema inflaciji u 100% iznosu, te odvajanje isplate mirovina po posebnim propisima od mirovina obračunatih prema Zakonu o mirovinskom osiguranju. Potrebna je i reforma drugog mirovinskog stupa, s obzirom na to da većina umirovljenika (8 od 10) prelazi iz 2. stupa u 1. stup. Također, traži se uvođenje jedne godine radnog staža za sve žene umirovljenice po rođenom djetetu, kao i zamjena minimalne plaće cijenom sata rada radi jačanja mirovinskog fonda, objasnio je Vuković.


Dodatne mjere




Marko Mijić koji se treći na IX. izbornoj jedinici kazao koje su još ključne točke za koje će se zalagati. – Priznavanje radnog staža za vrijeme redovitog studiranja, po uzoru na praksu u većini europskih zemalja, također je dio zahtjeva. Također, kao dodatna mjera, predlaže se uvođenje instituta Pravobranitelja za umirovljenike i starije osobe, istaknuo je Mijić.


Nadalje, istaknuli su kako za mandata Vlade Zorana Milanovića od 2011. do 2015. godine nije došlo do povećanja mirovina, već je postojalo tzv. usklađivanje prema rastu troškova života u iznosu od 3 eura i 90 centi. Paralelno s tim, raznim odlukama vlade, prosječna mirovina od 298 eura oslabila je za 69 eura, što predstavlja pad od 23 % u odnosu na prosječnu mirovinu. Visoka stopa nezaposlenosti od 17 % dovela je održivost mirovinskog sustava u ozbiljne neprilike, dok je udio realne prosječne mirovine u odnosu na neto prosječnu plaću bio 30,21 %.


– U predizbornom programu vodeće političke stranke HDZ-a i njezine vlade 2016. godine postojao je čvrst zadatak i obećanje da će udio prosječne mirovine u prosječnoj neto plaći biti 60 %. Nažalost, danas je taj udio niži, s procijenjenim padom realne mirovine za 24 % zbog poskupljenja i nedovoljnog usklađivanja, što rezultira udjelom od 27,76 % prosječne mirovine u prosječnoj neto plaći. Da je to predizborno obećanje ostvareno, odnos prosječne mirovine u prosječnoj plaći bio bi 59,96 %. Unatoč makroekonomskim prilikama i značajnom gospodarskom rastu u Hrvatskoj, predizborno obećanje nije ispunjeno. Stoga se umirovljenici naše države suočavaju s dubokim siromaštvom, što jasno pokazuju podaci EUROSTAT-a, istaknuo je Vuković.


“Preuzimamo hrabrost i odgovornost”


Istaknuli su kako nemaju namjeru svesti Program na ideološke konfrontacije prilikom ukazivanja na alarmantno stanje umirovljeničke populacije. Oni se prije svega predstavljaju kao interesna politička opcija koja od svake vlasti traži zaslužen i pravedan odnos prema umirovljenicima.


-U prošlosti, umirovljeničke stranke su rijetko izlazile s vlastitim programima putem parlamentarnih izbora koji bi odražavali volju, želje i legitimne zahtjeve svih umirovljenika. Umjesto toga, često su se pridruživale većim strankama, nadajući se da će nakon izbora one ispuniti njihova obećanja. Međutim, kako je poznato, takva očekivanja nisu uvijek bila ispunjena, a umirovljenici nisu imali koristi od takvog pristupa.


Mi u “Umirovljenici zajedno” preuzimamo hrabrost i odgovornost da u ime svih umirovljenika stanemo pred njih, tražimo njihovu podršku i povjerenje kako bismo stekli političku snagu u Saboru i osigurali provedbu našeg programa za umirovljenike. Bez toga, naš položaj će uglavnom odlučivati oni koji nemaju dovoljno volje da poboljšaju položaj hrvatskih umirovljenika, što je jasno pokazala tridesetogodišnja praksa zanemarivanja i poniženja, poručio je Vuković.