Nedjelja, 23. veljače 2025

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

KONFERENCIJA

Predstavljen projekt prekogranične suradnje Italije i Hrvatske

Autor: Nikolina Lucić

28.01.2025. 14:32
Predstavljen projekt prekogranične suradnje Italije i Hrvatske

Foto: LUKA JELIČIĆ



Brza i pravovremena reakcija spašava živote. To najbolje znaju pripadnici žurnih službi, od kojih se očekuje da brzom reakcijom “ugase” požar i prije nego što on plane. No, rad na terenu, koordinacija s drugim službama i upoznavanje sa sastavnicama plana i programa određene akcije može oduzeti više vremena nego što je potrebno. Digitalizacijom rada žurnih službi zato će se unaprijediti njihov rad i raspoloživost na terenu kroz projekt prekogranične suradnje Italije i Hrvatske – “Digital Plan”. Projekt je usmjeren na digitalizaciju planova civilne zaštite koji su u funkciji na teritorijalnim područjima projektnih partnera.


Katastrofe ne poznaju granice


Kako je istaknuto na konferenciji projekta u Poduzetničkom inkubatoru na Bilom brigu, projekt se temelji na ideji o zajedničkom prekograničnom modelu digitalnog plana civilne zaštite koji bi bio usmjeren na izazove s kojima se teritoriji projektnih partnera suočavaju. Zajedničko prekogranično djelovanje omogućilo bi lokalnim vlastima bolju informiranost o prisutnim rizicima kao i bolju spremnost za intervenciju u slučaju katastrofe. Prirodne katastrofe, kao i katastrofe nastale ljudskim djelovanjem, ne poznaju granice država. Zbog toga je od iznimne važnosti uspostaviti zajedničku stratešku i operativnu platformu s ciljem što uspješnijeg suočavanja s istima.


– Redovito radimo s Civilnom zaštitom, vatrogascima i drugim žurnim službama. Osluškujemo njihove potrebe, te čim nam se ukaže prilika za ovakve projektne aktivnosti i dodatnu alokaciju sredstava i opreme, već možemo predvidjeti komu možemo i kako pomoći, kazao nam je ravnatelj AGRRA-e Ivica Pintur, jer najvažniji su ciljevi ovog projekta digitalizacija planova civilne zaštite, poboljšanje kapaciteta lokalnih vlasti za istraživanje prisutnih rizika, definiranje zajedničkih operativnih metoda djelovanja u slučaju katastrofe, te osobito dijeljenje svih planova hitnih intervencija s drugim tijelima i agencijama zaduženim za spašavanje radi skraćivanja vremena intervencije.




A da će digitalizacija rada zadarske Civilne zaštite uvelike promijeniti način njihova rada na terenu potvrdio nam je i Miroslav Andrić, voditelj zadarske ispostave Civilne zaštite, pojasnivši kako se potreba za digitalizacijom operativnih planova pokazala još za petrinjskog potresa.


Pravodobne odluke


– Dolaskom na teren utvrdilo se da svi dokumenti koji postoje u papirnatom obliku i nisu javno dostupni i primjenjivi na terenu, ekipama koji dolaze sa strane malo mogu pomoći u koordinaciji i rješavanju stanja na terenu. Planu rada tako opada vrijednost, a s tim i primjenjivost na terenu. Svaka operativna snaga koja dolazi na teren, temeljem postavki sigurnosti i stanja za svaku zajednicu, može raditi svoje procjene i planove, te se prilagoditi potrebama lokalne zajednice. Moramo biti svjesni promjenjivosti rizika koji nas okružuju. Jer kad se vjerojatnost za katastrofu i rizik sudare može doći do incidenta. Naša reakcija u takvom je slučaju od ključne važnosti, naglasio je Andrić.


Primarni cilj je stvoriti jedinstveni model za digitalizirane planove civilne zaštite koji se bave zajedničkim izazovom poboljšanja koordinacije. Ova platforma će integrirati podatke iz različitih izvora unutar teritorija partnera, koristeći arhitekturu mikroservisa za rješavanje specifičnih regionalnih potreba i izazova. Uvođenjem IoT senzora na strateškim lokacijama, projekt nastoji poboljšati mogućnosti praćenja u stvarnom vremenu, omogućujući uvide koji se mogu poduzeti i pravodobno donošenje odluka tijekom hitnih situacija.


Foto


Konferencija u Poduzetničkom inkubatoru Bili Brig


avatar

Snimio: Luka Jeličić


28.01.2025. 14:31


1 / 13













Galerija

Foto: Luka Jeličić


Solidarnost sustava


– Digitalni planovi neće promijeniti naše reakcije. One ovise o intenzitetu i riziku koji se događa. Ako imate potres jakog intenziteta i operativne snage najbliže točki udara teško će se brzo moći opremiti. One ovise o dolasku pomoći sa strane. Upravo tako sustav civilne zaštite i djeluje. Na temeljima supsidijarnosti i supstitutivnosti i kontinuiranog djelovanja. Oslanjamo se na solidarnost cijelog sustava. I rani sustav upozoravanja i upravljanja krizama također je element kojim se situacija donekle može kontrolirati, dodao je Andrić, a s njim se složio i Boris Jović, zapovjednik JVP-a Zadar, čiji će članovi kroz ovaj projekt proći kroz dodatnu obuku spašavanja na visinama i u dubinama.


– U sklopu ovog projekta dobit ćemo kombi vozilo s pripadajućom opremom za spašavanje, što će podignuti ukupnu operativnu spremnost postrojbe, koja će proći kroz poseban ciklus edukacije. Olakšat će nam rad, povećati osposobljenost i olakšati mobilnost, rezimirao je Jović.


AGRRA kao projektni partner pomoći će zadarskim žurnim službama u njihovu svakodnevnom radu i obvezama.


– Uspostavom digitalnih planova rad Civilne zaštite bit će brži i učinkovitiji, kao i komunikacija između žurnih službi u hitnim situacijama. Neodvojiva od toga je i razmjena znanja i iskustava među projektnim partnerima, kazao je Pintur.