Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

dan socijalnog rada

Ponose se svojim radom, bez obzira na negativne kontekste

Autor: Đurđa Baljak

22.03.2024. 10:21
Ponose se svojim radom, bez obzira na negativne kontekste

Foto: Mislav Klanac



Svjetski dan socijalnog rada, koji se tradicionalno obilježava 19. ožujka, ujedno je tradicionalno u našoj zemlji i Dan otvorenih vrata sustava socijalne skrbi te ga regionalne udruge socijalnih radnika u svojoj sredini obilježavaju različitim aktivnostima. Tako je Udruga socijalnih radnika Zadar organizirala jučer stručni skup u Koncertnoj dvorani Kneževe palače pod nazivom »​BuenVivir – zajednička budućnost za transformacijske promjene«.


Deficitarno zanimanje


Život u dobroj i sigurnoj okolini je osnovno pravo svakog pojedinca, neovisno o rasnoj, spolnoj ili bilo kojoj drugoj osobnoj karakteristici. U načelu, socijalni radnici imaju ključnu ulogu u promicanju pravde i ravnopravnosti, dok se pritom suočavaju s brojnim izazovima i preprekama, tražeći svoj identitet dok se bore za neovisnost.


Na stručnom skupu su pored socijalnih radnika, sudjelovale brojne suradničke udruge, ali i Josip Vidov, pročelnik Upravnog odjela za hrvatske branitelje, udruge, demografiju i socijalnu politiku te Mladen Klanac, pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo Grada Zadra.




Aktualna predsjednica Udruga socijalnih radnika Zadar, Ljiljana Fabac, kazala je više o programu stručnog skupa.


– U mom drugom predsjedničkom mandatu, kolege su me zamolile da nastavim svoj rad u Udruzi socijalnih radnika Zadar jer uskoro idem u mirovinu, što će mi biti dodatan angažman. Ove godine obilježavamo Dan socijalnog rada treći put s temom »Zajednička budućnost za transformacijske promjene«, gdje ćemo podijeliti primjere dobre prakse i iskustva.


Nažalost, mediji često prikazuju socijalne radnike kroz negativan kontekst, ali mi obavljamo važan i odgovoran posao u ustanovama diljem zemlje. Iako imamo mnogo lijepih priča, često ne možemo o njima govoriti zbog tajnosti i etičkog kodeksa, dok javnost često traži senzaciju umjesto pozitivne priče, priča nam Fabac.



Na pitanje nedostaje li stručnog kadra, Fabac odgovara kako je socijalni radnik zasigurno deficitarno zanimanje.


– U posljednje vrijeme, ljudi se vraćaju sa studija iz Zagreba ili Mostara u Zadar i ne čekaju posao kao prije te imaju priliku zaposliti se u područnim uredima centara za socijalnu skrb. Ove godine nas četiri odlazimo u mirovinu, rekla je Fabac te dodala kako u ovom trenutku nije sigurna postoji li dovoljno stručnog kadra na Zavodu za zapošljavanje.


Socijalno mentorstvo


Sama predsjednica Fabac ima 38 godina bogatog iskustva u Centru za socijalnu skrb, sada Područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Pritom ističe kako je uloga socijalnog radnika pružiti pomoć korisnicima u nevolji, od financijske pomoći do pravnih mjera, uvijek s opravdanim razlogom.


– Između ostalog, radimo s osobama s invaliditetom, onima koji su nedavno izašli iz institucija ili zatvora te provodimo nove usluge kao što je osobna asistencija od početka ove godine. U pružanju takvih usluga s nama nerijetko surađuju i brojne udruge s našeg područja.


Iako se često suočavamo s kritikama, smatramo da je naš posao životni poziv i ponosimo se svojim radom, bez obzira na negativne kontekste, naglasila je Fabac koja je održala predavanje na temu socijalnog mentorstva kao primjer dobre prakse.


– Cilj socijalnog mentorstva je poboljšati kvalitetu stručnog rada s korisnicama koji su u riziku od socijalne isključenosti. Uključeni u ovaj proces su voditelj slučaja, savjetnik HZZ-a, socijalni mentor i sam korisnik.


Ova praksa se temelji na prilagođenom individualizirani pristupu i partnerstvu te služi kao podrška u smislu »usta za razgovor, uho za slušanje i guranje u pravom smjeru«, poručila je Fabac, dodajući kako se prilikom toga koriste alati poput mapiranja, SWOT analize kako bi se identificirale snage, slabosti, prilike i prijetnje, te se izrađuje individualni plan promjene.