Foto: Luka Jeličić
Iako je još prije nekoliko mjeseci završena izgradnja Centra za mlade, otvaranje ovog dugo željenog objekata koči problem upravljanja njime. Početak rada objekta koji bi, kako se nerijetko govori, trebalo postati dnevnim boravkom zadarskih kulturnjaka, onemogućuje sukob na gradskoj političkoj sceni oko modela njegovog upravljanja.
Gradonačelnik Zadra Branko Dukić već je u dva navrata pred gradske vijećnike poslao prijedlog Nacrta Odluke o osnivanju Javne ustanove »Centar za umjetnost, kulturu i mlade«, oba puta je ovaj prijedlog izostavljen s dnevnog reda tih sjednica, a gradonačelnik je ovaj prijedlog uvrstio i za sjednicu Vijeća zakazanu za 17. listopada.
Prema Nacrtu odluke o osnivanju ove javne ustanove njena tijela bila bi Upravno vijeće i ravnatelj. Ravnatelj upravlja, organizira i vodi poslovanje Centra, predstavlja i zastupa Centar, a Centrom bi upravljalo Upravno vijeće od pet članova, od kojih većinu imenuje Gradsko vijeće. Do imenovanja ravnatelja Centra, sukladno ovoj Odluci, gradonačelnik bi imenovao privremenog ravnatelja.
Odgovornost Grada Zadra
Govoreći o ovom prijedlogu gradonačelnika pročelnica za kulturu i šport Dina Bušić je za naš medij svojedobno kazala kako bi se ova javna ustanova bavila upravljanjem i funkcionirala kao tehničko-produkcijska platforma za sve buduće korisnike, odnosno zainteresirane udruge, a koje bi svoju participaciju u radu Centra svakako imale kompletno na razini programacije i to kroz Programsko vijeće.
– Mi imamo kompletno obnovljenu infrastrukturu, zgradu od 4.500 metara četvornih u koju je uloženo više od pet milijuna eura (40 milijuna kuna) i niti jedan model iz nekog drugog grada nije pandan. Kao vlasnik, Grad ima odgovornost za tu infrastrukturu koja je obnovljena EU sredstvima.
Moramo svi skupa uložiti dodatan napor i pronaći rješenje za održivo upravljanje i funkcioniranje Centra. Grad Zadar je proveo već nekoliko projekata jačanja organizacija civilnog društva s jasnim, objavljenim i transparentnim rezultatima i jasno definiranim potrebama, koji su u potpunosti uzeti u obzir te ugrađeni u prijedlog Odluke, pojasnila je Bušić, navodeći kako je na predstavnicima klubova vijećnika da predlože elemente koje drže relevantnima vezane uz upravljanje Centrom.
Sredstva za inicijalni rad Centra za mlade u ovoj, 2023. godini, osigurana su na poziciji UO-a za kulturu i šport, no objekt ne može krenuti s radom dok Gradsko vijeće ne donese ključnu Odluku o osnivanju.
S obzirom na to da nijedna od opcija u Gradskom vijeću nema većinu, potreban je dogovor oko budućeg načina upravljanja Centrom za mlade. Zbog toga smo potražili mišljenje još nekoliko klubova vijećnika, pa je tako nezavisni vijećnik Enio Meštrović kazao kako su još ranije dali svoje viđenje upravljanja Centrom.
Naizmjenično upravljanje
– Mislimo kako bi bilo najbolje da Centrom upravljaju udruge naizmjenično na način da svakih šest mjeseci upravljanje preuzme druga udruga, a ne podržavamo da upravljanje preuzme neko novo upravno tijelo složeno iz HDZ-a.
Centar za mlade i nezavisna kulturna scena moraju biti i ostati nezavisni, lišeni svakih ideoloških okvira, naglašava Meštrović, dok predsjednica njegovog Kluba vijećnika Adela Frank najavljuje kako će o načinu upravljanja Centrom za mlade još biti rasprave.
– Hoće li biti u potpunosti zadovoljena forma javno-civilnog partnerstva na način da njome budu zadovoljni sveučilišni profesor Zlatko Miliša, udruge iz spektra umjetnosti i kulture te Gradsko vijeće, tek će se definirati.
Ova tema prisutna je već 10 godina u javnom prostoru i doneseni su mnogi zaključci, mišljenja, stavovi, međutim, zbog tolikog prolongiranja, da ne kažem lobiranja i instrumentalizacije civilnih udruga od strane Grada, još uvijek je nedefiniran temelj načina upravljanja budućom Javnom ustanovom, kaže Adela Frank dodajući kako se nada da će se o upravljanju ovim centrom dobiti još potrebnih informacija na javnoj tribini koja je danas zakazana u Providurovoj palači.
Da će gradonačelnik Dukić, uz HDZ-ove vijećnike, od ostalih klubova vijećnika teško dobiti podršku za osnivanje spomenute javne ustanove jasno je i iz stava predsjednika Kluba vijećnika SDP-a Daniela Radete koji navodi kako još nisu dobili prijedlog kako bi izgledao model upravljanja Centrom za mlade, odnosno hoće li to biti nova javna ustanova.
Tematska sjednica Vijeća
– Grad je u sve ustanove imenovao upravna vijeća, a trebalo bi ih depolitizirati te ih prepustiti civilnom sektoru i udrugama. Politika ne bi trebala imati utjecaj na upravljanje kulturnim ustanovama. Na Gradskom vijeću ćemo inzistirati da se pronađe adekvatan model upravljanja Centrom, mladi to nakon 33 godine u samostalnoj Hrvatskoj zaslužuju.
U Hrvatskoj već postoje funkcionalni načini upravljanja ovakvim centrima, a radi se o hibridima u kojima to zajednički rade Grad i udruge. U pravilu to djeluje na način da su udruge koje u njima godinama funkcioniraju osmislile platforme, u koje su uključene sve udruge, a onda platforma vodi takav centar, pojašnjava Radeta te dodaje kako je problem što je nezavisna scena u Zadru godinama uništavana, tako da je pitanje koliko bi njihovi predstavnici sada bili sposobni voditi Centar za mlade.
– Prijedlog SDP-a će biti da se sazove tematska sjednica Gradskog vijeća na koju bi se pozvale kulturne i druge udruge koje bi bile zainteresirane za upravljanje Centrom. Ne zanimaju me stavovi politike, znam što oni žele.
Na ovoj tematskoj sjednici Vijeća postavit ćemo pitanje udrugama civilnog društva žele li da im Centar za mlade vodi HDZ ili to žele raditi sami na način da svi pronađu svoj interes i gdje će dobiti adekvatan prostor za rad, kaže vijećnik SDP-a dodajući kako je poseban problem što ovaj projekt, budući da se s ogromnom većinom novca sufinancira iz EU fondova, trošenje novca za projekt, ali i donošenje odluke o upravljanju, treba donijeti do kraja 2023.
– Dovedeni smo u situaciju da o ozbiljnim stvarima odlučujemo u pet do 12. Ako se ova ustanova ne pusti u funkciju, Grad bi plaćao penale EU. Naša ideja nije sabotiranje ovog projekta, već da ga se stavi u funkciju do kraja godine, ističe Radeta najavljujući kako će, ukoliko se dogovor oko upravljanja ne postigne na razini udruga i Gradskog vijeća, SDP predložiti da se primijeni hibridno upravljanje kakvo postoji u drugim gradovima.
najnovije
najčitanije
Zadar
financijska izvješća
Poznato kako posluju gradske tvrtke. Tri u minusu, a iznos gubitaka jedne nije nimalo zanemariv
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.