Foto: Arhiva ZL
Krajem listopada prošle godine započela je javna rasprava o izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja grada Zadra (PPU), čiju je izradu Gradsko vijeće amenovalo još koncem 2020. godine. Nakon što su građani tri godine čekali da se izradi PPU, od kraja siječnja čekaju da se u taj dokument implementiraju njihove primjedbe i zahtjevi. Kada to konačno dočekaju, javna se rasprava može ponoviti još dva puta. No ionako, prema procjeni oporbe, s obzirom na to da HDZ u Gradskom vijeću nema većinu koja bi podržala ovaj dokument, za očekivati je da se pete izmjene i dopune neće ni naći pred Gradskim vijećem u ovom sazivu, do svibnja iduće godine.
Hoteli
Prostorni plan uređenja Grada Zadra donesen je prije 20 godina. Prve izmjene i dopune uslijedile su 2008. godine, druge 2011. godine, treće 2016. godine i četvrte 2019. godine. Odluku o izradi V. izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Zadra Gradsko vijeće potvrdilo je 22. prosinca 2020. godine. Grad je u konačnici sa Zavodom za prostorno uređenje kao izrađivačem ugovor potpisao u travnju 2021. godine, a dokument konačno na javnu raspravu dolazi od 28. studenog 2023. do 31. siječnja. ove godine.
Glavne kritike PPU-a, bilo da su došle od HDZ-ovih političkih protivnika ili pak od običnih građana okupljenih 13. prosinca prošle godine na javnom izlaganju održanom u Gradskoj vijećnici – ticale su se prije svega pogodovanja investitorima, dijelom i tako da ih se na gradnju hotela potiče tako da im se uz hotele na vrhunskim lokacijama omogućuje gradnja stambenih kompleksa. To je planirano ispod Žmirića, na području Donjeg Briga, potom u mješovito – turističkoj zoni TIZ-a, a hotel s neboderima trebao bi niknuti i uz Murvičku, na mjestu bivše Vinilplastike. Jedan je hotel predviđen i na mjestu Teniskog centra uz uvalu Dražanica, potom na Polačišću preko puta City Galerije te na mjestu silosa Tvornice kruha iznad uvale Bregdetti. Na Boriku bi Falkensteiner trebao srušiti sadašnji hotel Donat i na njegovom mjestu podići šest umjesto postojeće četiri etaže, a tri kata nadogradnje City Gallerie također bi trebale biti novi hotel.
Na javnom izlaganju V. Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Zadra okupilo se 13. prosinca stotinjak zainteresiranih građana koji su imali niz primjedbi na dokument koji su čekali tri godine. Osim činjenice da do samog kraja nisu bili uključeni u proces izrade Prostornog plana, građanima je zasmetalo to što se izmjenama i dopunama Prostorni plan prilagođava investitorima, a istovremeno se ne može prilagoditi običnim građanima koji izvan postojećeg građevinskog područja žele sagraditi obiteljske kuće, jer se izmjenama i dopunama ne može povećati granica građevinskog područja. Usprotivili su se, pri tom, previsokim zgradama koje prijete da će sasvim uništiti mediteransku vizuru i štih.
594 primjedbe
– Načinom gradnje u posljednjih 20 godina Zadar gubi mediteranski štih. Od Vinilplastike, Mesoprometa, TIZ-a, Jugoplastike na Boriku, to jest SAS -a, u tom prostoru nema ni »j« od javnog interesa. Tu se pogoduje jedino investitoru, a ne javnom interesu, sažeo je tom prilikom jedan građanin.
Dok se s jedne strane u mješovito-turističkim zonama olakšava gradnja investitorima tako da se selektivno ukida obaveza izrade urbanističkih planova, kako je upozorila vijećnica Akcije mladih Marijana Botić, istovremeno se strogoća trenira za brojne stambeno-mješovite zone, gdje su vlasnici mali građani.
– Tu se povećalo zelenilo, tu postoji obveza Urbanističkog plana, pa ljudi ne mogu sebi graditi kuće, a na Murvičkoj je ta obaveza skinuta za mješovito-turističku zonu. Nemaju minimalne uvjete za uređivanje, na nekim uvjetima se selektivno skida UPU. Osim javnog interesa, Prostorni plan mora štititi građane, a ne investitore. Njima se već dovoljno pogodovalo u divljoj urbanizaciji zadnjih 10,15 godina, investitorima se ništa ne ograničava ako su pogodni, kazala je Botić.
Kritike su se na javnom predstavljanju prostornog plana mogle čuti i od SDP-ova Daniela Radete. Gradski vijećnik i predsjednik zadarskog SDP-a predložio je da se bolje uredi pitanje zelenih površina, koje su oko stambenih zgrada često ili zapuštene ili naknadno prenamijenjene.
Nakon što je 31. siječnja zaključena javna rasprava, Gradu je trebalo tri mjeseca da Zavodu proslijedi primjedbe pristigle za vrijeme javne rasprave, nakon čega počinje njihova analiza i obrada. Utvrđeno je da su zaprimljena 394 podneska, a s obzirom na to da svaki od njih može sadržavati više zahtjeva, prijedloga i primjedbi, njihov je ukupan zbroj 594. Od toga se najveći udio, 41 posto, odnosi se na zahtjeve za izmjenom uvjeta gradnje i uređenja, 31 posto se odnosi na prometni sustav, odnosno izmjene planiranih trasa, 24 posto čine zahtjevi za širenje građevinskog područja i prenamjenu, tri posto čine očitovanja javno-pravnih tijela, a na turizam se odnosi jedan posto primjedbi.
Novi pravilnik
Doduše, kritike Prostornog plana mogle su se čuti od oporbe i prije i poslije početka javne rasprave. Enio Meštrović još je u listopadu prošle godine kazao da njegova Nezavisna lista neće podržati stanogradnju i hotele na Donjem Brigu i u Murvičkoj, stanogradnju kod garaže na bivšem TIZ-u i na Relji. Za silos Tvornice kruha u Gaženici tražili su da se donese detaljni urbanistički plan. Podržali su, istovremeno, da se bivši hotel Beograd, izvorno Hotel Roma, u vlasništvu Hotela Zadar rekonstruira unutar postojećih gabarita, kao i Hotel Zagreb na Rivi te zgrada bivše Poliklinike (Zavod za javno zdravstvo Zadar) na Kolovarama.
S druge strane, vijećnici Akcije mladih, u lipnju ove godine ponovno su gradonačelniku Branku Dukiću ponovili zahtjeve povezane s Prostornim planom.
– Postojeći Prostorni plan vrši urbicid u prostoru, devastirana je Puntamika, Vitrenjak, Belafuža, Maraska, penetrira se u park Žmirići. Postoji bojazan i osnovana sumnja da se konačni prijedlog Prostornog plana u obliku točke dnevnog reda neće niti pojaviti za vrijeme ovog saziva u kojem se navodno ne zna većina. Mi smo kao Klub vijećnika predali svoje prigovore, a oni se sastoje od H2 i 30 posto okrupnjene zelene površine, a za mjesta veće gustoće 40 posto okrupnjene zelene površine. To znači da bi se obiteljska kuća na dva kata morala udaljiti tri metra od ceste i susjeda, a onaj što gradi zgradu od 50 metara, mora se udaljiti najmanje 25 metara, ponovio je tada gradski vijećnik Ante Rubeša.
Već sada, i prije nego li su završene, pete se izmjene i dopune PPU-a mogu smatrati zastarjelima. Naime, 1. siječnja na snagu je stupio novi Pravilnik o prostornim planovima. Osim što novi Prostorni plan Grada Zadra neće biti u skladu s Pravilnikom – iako mu je jedan od tri cilja usklađivanje sa Zakonom o prostornom uređenju – Vlada novi Zakon o prostornom uređenju planira za četvrto tromjesečje ove godine.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Ljutiti izbornik
Zlatko Dalić smatra da je Hrvatska teško oštećena: “Sudac je napravio dvije kardinalne pogreške”
Nogomet
Liga nacija
Martin Baturina realno je sagledao remi s Poljskom: “Moglo je biti i gore…”
Nogomet
Liga nacija
Španjolska uvjerljivom pobjedom protiv Srbije izborila četvrtfinale Lige nacija
Hrvatska
RASPRAVA
Sabor u srijedu o amandmanima na rebalans državnog proračuna
Hrvatska
komentar
Bačić: Današnja Milanovićeva politika odstupa od one koju je provodio kao premijer
Županija
dohodak od iznajmljivanja
Porez će najviše udariti male iznajmljivače. Izračunali smo za svaku općinu, iznosi su – ogromni
Zadar
“Domu mom”
Na Narodnom trgu glazbeno zagrijavanje za veliki domoljubni koncert
Hrvatska
VIRALNI HIT
VIDEO Scene s vjenčanja postale hit: ‘Kad vas budu pitali šta je to Dalmacija, pokažite im ovaj video…’
Zadar
HEP JAVLJA
PODUŽI JE POPIS! Pogledajte koje će ulice u Zadru i okolici u srijedu biti bez struje
Zadar
rasterećenje prometa