Četvrtak, 4. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

aggra

Održana početna konferenciju projekta ,,Marine Adriatic PArks“

Autor: Nikolina Lucić

28.05.2024. 12:28
Održana početna konferenciju projekta ,,Marine Adriatic PArks“

Foto: Arif Sitnica



“Kick off” konferencijom započeo je još jedan projekt Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije “MAPA” tj. “Marine Adriatic PArks”, koji je usmjeren na jačanje statusa zaštićenih dijelova Programskog područja na tri lokacije – područje Parka Conero, Silbe i Silbanskih grebena te Foce Trigna, koje će zajedno nositi naziv Marine Adriatic PArks.


Aktivnosti izgradnje kapaciteta i podizanja svijesti provedene kroz zajedničke radionice i treninge, potaknuti će aktivno građanstvo i učiniti ih ambasadorima MAPA-e. Uspostavljanjem Lokalnih vijeća suradnje promicat će se očuvanje biološke raznolikosti.


Promidžba ribolovnog turizma kao gospodarska aktivnost koja ima minimalan negativan utjecaj na okoliš, organizirat će se kroz pilot akciju opremanja ciljnih skupina.


Zaštita silbenskog podmorja




Projektni će partneri uspostaviti zajedničku interaktivnu MAPA platformu, kako bi procijenili status morskih staništa i vrsta te uključili lokalne zajednice u provođenje aktivnosti nadzora.


Ivana Mamić, menadžerica projekta iz AGGRA – e kazala nam je tako kako je cilj projekta podizanje svijesti o važnosti održivog morskog ekosustava kroz zajedničku strategiju i akcijski plan na projektu.


– Trajanje projekta je od veljače ove godine do 1. srpnja 2026. godine, dodala je, naglasivši kako se projekt ukupne vrijednosti 1.402.920,00 eura, sufinancira kroz Program prekogranične suradnje Interreg Italija – Hrvatska 2021.-2027.


Brojne prijetnje morskoj bioraznolikosti pojavljuju se na različitim razinama, od devastacije morskih staništa do pretjeranog izlova morskih resursa. Posljedice toga su društveni, ekonomski i biološki negativni učinci, koji prelaze nacionalne granice.


S obzirom na sveprisutnost navedene problematike i u Jadranu, Hrvatska i Italija, imaju ključnu ulogu u upravljanju obalnim i morskim ekosustavima te očuvanju biološke raznolikosti.


Barbara Čolić, iz “Društva istraživača 20000 milja” zbog toga je naglasila kako će se u narednom razdoblju intenzivno baviti istraživanjima silbenskog podmorja.



– Najveći nam je fokus na silbenskim grebenima. Prvo je to zaštićeno područje koje ima ugovor o skrbi kroz javno – civilno partnerstvo, koje provodimo s JU ” Natura Jaderom”.


Područje otoka Silbe i grebena područje je kojim se već dugo bavimo i dio je “Natura 2000” područja zaštite prirodne baštine. Uz potporu lokalne zajednice, kao ambasadora zaštite prirode kroz godine ćemo doći do zaista efikasnog sistema zaštite, pojasnila je Čolić.


Suradnja na zaštiti Jadrana


– Mi predstavljamo prvenstveno biologe mora i radit ćemo ronilačka i ornitološka istraživanja. Morski vranci, tako na primjer upravo na Silbi u našem dijelu Jadrana imaju najveću koloniju, a tu su i kolonije Poseidonije pod morem, pojasnila je Čolić, dodavši kako će surađivati s brojnim otočkim udrugama, kao što su “Samotvorac Silba”, Turistička zajednica, “Silba Vibra” i lokalna zadruga.


– Prvi zaroni kreću krajem lipnja. Sada odabiremo metodologije rada i planove istraživanja za ljeto i jesen. Paralelno s time održat ćemo i ljetnu školu za biologe mora, a na jesen ćemo objaviti prve rezultate istraživanja i znanstvene radove, poručila je Čolić.


Lovro Jurišić, financijski voditelj programa “Interreg Hrvatska – Italija” tako je na početnoj konferenciji kazao kako ova suradnja u ovom periodu financira 55 projekta, vrijednosti 115, 2 milijuna eura.
Ivica Pintur, ravnatelj AGGRA – e je pak kratko kazao kako je agencija glavni partner na projektu.


– Ovo je projekt iz programa suradnje Hrvatske i Italije, a naša je agencija glavni projekti partner, što nosi brojne odgovornosti i zadaće.


Projekt se bazira na tome da će se na podmorskom području otoka Silbe iz mreže Natura 2000 raditi istraživanja i edukativne aktivnosti s ciljem umrežavanja lokalne zajednice i stručnjaka kako bi zaštitili to područje našeg akvatorija, poručio je Pintur, dodavši kako Italija i Hrvatska osim Jadrana, dijele i zajedničko korištenje, a posebice zaštitu njegovih staništa.