Četvrtak, 17. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

21 C°

PREDŠKOLSKI ODGOJ

Odabrani izvođači radova za novi dječji vrtić na Smiljevcu

Autor: Goran Šimunov

01.04.2025. 15:52
Odabrani izvođači radova za novi dječji vrtić na Smiljevcu

Foto: GOOGLE MAPS



Na prijedlog stručnog povjerenstva gradonačelnik Zadra Branko Dukić donio je odluku o izboru izvođača radova na novom objektu dječjeg vrtića na Smiljevcu. Novi vrtić izgradit će se na dvije etaže, a u njemu će biti prostor za četiri skupine jasličke i šest skupina vrtićke djece.


Ekonomski najpovoljnija ponuda na javnom natječaju za radove izgradnje predškolske ustanove Smiljevac bila je zajednička ponuda tvrtki Lavčević inženjeringa iz Splita i Lavčević Zadar u iznosu 3.982.518,26 eura. Na natječaj su ukupno pristigle tri ponude, a procijenjena vrijednost radova iznosila je 2.125.000 eura.


Novi objekt dječjeg vrtića gradit će se prema glavnom projektu koji je izradio Vice Tadić, dipl.inž.građ., iz tvrtke Konus iz Zadra, a prema odredbama Prostornog plana Grada Zadra i III. Izmjenama i dopunama Provedbenog urbanističkog plana stambene zone Smiljevac.


arhitektonski projekt novog djecjeg vrtica na Smiljevcu/Foto: Grad Zadar


Glavni ulaz




Građevna čestica na kojoj će se graditi objekt vrtića površine je 3.617 metara četvornih, nalazi se sjeveroistočno od Osnovne škole Smiljevac, sa zapadne strane je omeđuje Ulica Antuna Barca, a sa sjeveroistočne udaljeni ogranak Ulice Ante Starčevića, Bulevara. Prema UPU-u planirana je rekonstrukcija Ulice Antuna Barca širine 9,5 metara i dijela Ulice Ante Starčevića širine 9 m. Kolni pristup na ovu parcelu omogućava nesmetan pristup osobnih, interventnih, gospodarskih i komunalnih vozila. Zgradi će se pristupati sa sjeverozapadne i sjeveroistočne strane preko pješačkog nogostupa, dok će glavni ulaz biti na jugozapadnoj strani u prizemlju. Pored glavnog ulaza, zgrada ima i dva sporedna ulaza.


– Zgrada ove predškolske ustanove bit će organizirana na dvije nadzemne etaže. U prizemlju bruto građevinske površine 875 m2 će se nalaziti stubišni prostor i četiri jasličke skupne sobe sa sanitarijama, potom prostor za više namjena, prostor za odgojno-obrazovne djelatnike i gospodarski prostor. Na prvom katu površine 750 m2 bit će šest vrtićkih skupnih soba sa sanitarijama i prateći pomoćni prostori. Građevina ima i dva vanjska evakuacijska, požarna stubišta kojima se pristupa preko natkrite loggie, navodi projektant Tadić.


Sve skupne jedinice imaju mogućnost izlaska na loggie, odnosno u vanjski vrt i igrališta. U vanjskom prostoru nalazit će se igralište s fiksnim spravama, pješčanik, prostor za igru s mobilnim spravama i rekvizitima, zeleni dio za eko program, gredice za vrt i cvijeće te zaštitno zelenilo prema obodnim građevnim česticama. Prostor pored ulaza u objekt je predviđen kao pješačka površina opremljena rasvjetom, klupama, zelenilom, stolovima…, za okupljanje i spontano druženje djece i roditelja. Prema susjednoj građevnoj čestici se izvodi transparentna metalna ograda koja ne prelazi visinu od 1,4 metra.


Nova četiri vrtića


Pored zgrade predškolske ustanove na čestici je organizirani vanjski prostor parkiranja s ukupno 22 parkirna mjesta. Sa sjeveroistočne strane riješen je pristup za gospodarsko vozilo i prostor za potrebe prometa u mirovanju.


Izgradnjom ovog vrtića trebao bi se smanjiti broj neupisane djece u predškolske ustanove čiji je osnivač Grad i privatne ustanove plaće čijih odgojitelja plaća Grad, a čiji broj, kako tvrdi Tihana Magaš, pročelnica za odgoj i školstvo Grada Zadra, u ovoj pedagoškoj godini, iznosi oko 70.


Foto: Mislav Klanac


Grad Zadar je iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) dobio 3,7 milijuna eura za četiri dječja vrtića, rekonstrukciju PO-a Pčelica i za izgradnju novih vrtića Smiljevac, Crvene kuće i Duga. Uz probleme koje donose postupci javne nabave, a na koje često pristignu ponude koje su bitno skuplje od novca koji je za tu namjenu osigurao Grad, što ove postupke prilično produljuje, u zadnje dvije godine javio se i problem s tehničkim proračunom. Za EU projekte se, naime, traži da gradovi i općine osiguraju manji udio vlastitog financiranja, a što je Gradu bio problem osigurati. Zbog toga se čak razmatrala mogućnost raskida ugovora za tri vrtića.