Utorak, 23. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

KONCERT

Nizozemski orguljaš Matthias Havinga održao koncert u katedrali sv. Stošije

Autor: Đurđa Baljak

20.07.2024. 11:19
Nizozemski orguljaš Matthias Havinga održao koncert u katedrali sv. Stošije

Foto: MATE KOMINA



Nizozemski orguljaš Matthias Havinga održao je orguljaški koncert u katedrali sv. Stošije u Zadru očaravši publiku izvedbama šest klasičnih djela. Koncert je započeo s dvije skladbe Johanna Sebastiana Bacha – »Fantasia et Fuga g-mol BWV 542« i »Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 663 – Canto fermo in Tenore«. Potom je uslijedila interpretacija djela »Est-ce Mars« Jana Pieterszoona Sweelincka te »Adagio, Symphonie 3., op. 28 Luisa Viernea. Glazbeni program je obuhvatio i Johanna Pachelbela s Choral mit Partiten »Was Gott tut, das ist wohlgetan«, dok je završetak koncerta označila izvedba Franza Liszta »Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen«.


Bogata karijera


Matthias Havinga je istaknuti koncertni orguljaš i pijanist s bogatom međunarodnom karijerom. Magistarski stupanj glazbe stekao je na Konzervatoriju u Amsterdamu, gdje je studirao orgulje kod Jacquesa van Oortmerssena i klavir kod Marcela Baudeta. Dodatno je usavršavao crkvenu glazbu na Kraljevskom konzervatoriju u Haagu pod vodstvom Josa van der Kooya. Tijekom karijere osvojio je brojne nagrade na međunarodnim natjecanjima za orguljaše. Izvodio je solističke recitale u prestižnim dvoranama širom Europe, Rusije, SAD-a i Južne Amerike. Također, surađivao je i s renomiranim zborovima i orkestrima, poput Nederlands Kamerkoor i Rotterdams Philharmonisch Orkest. Njegovi CD-ovi, uključujući »J.S. Bach – Italian Concertos«, »Passacaglia« i »Dutch Delight«, objavljeni su pod izdavačkom kućom Brilliant Classics te su naišli na brojne pozitivne kritike.


Matthias Havinga također čini duo s blok-flautisticom Hester Groenleer, s kojom izvodi izazovne programe za ovu neobičnu kombinaciju instrumenata. Trenutno je orguljaš titulaire Batz orgulja iz 1830. godine u Koepelkerku u Amsterdamu i orguljaš kongregacije Oude Kerk u Amsterdamu, gdje svira na povijesnim Vater/Muller orguljama iz 1726. i 1738. godine te Ahrend orguljama iz 1965. godine. Uz sve to, Havinga predaje orgulje kao glavni predmet na Konzervatoriju u Amsterdamu, prenoseći tako svoje znanje, ali i strast prema glazbi novim generacijama.




Orguljaš katedrale sv. Stošije, Dragan Pejić, koji je započeo kao pomoćni orguljaš 1996. godine, a od 1999. godine djeluje kao službeni orguljaš zadarske katedrale, podijelio nam je više detalja o nadolazećim događanjima, kao i zanimljivosti vezane uz katedralne orgulje.


– Udruga Ars organum u suradnji sa Župnim uredom katedrale sv. Stošije pokrenula je Ljetne orguljske večeri. Ove ljetne sezone dogovorena su tri koncerta, a prvi među njima je bio orguljaški koncert nizozemskog orguljaša i pijanista Matthiasa Havinga. Međutim, 9. kolovoza nastupit će jedan mladi njemački skladatelj i orguljaš, Paul Fey iz Leipziga, koji će izvoditi svoja djela. Sezonu ćemo zaključiti s trećim koncertom 31. kolovoza, kada će nastupiti renomirani orguljaš Daniel Roth iz Pariza, najavio je orguljaš Pejić, te dodao kako su planirali održati ljetnu školu orgulja i masterclassove, ali nisu to uspjeli realizirati. Međutim, svakako im je to u planu realizirati kako bi dodatno promovirali orgulje, čije je održavanje skupo, pa bi tako omogućili njihovo godišnje servisiranje.


Ručna izrada


Također, orguljaš Pejić je dodao kako je nizozemski orguljaš Matthias Havinga svirao na katedralnim orguljama koje datiraju iz 2009. godine, koje su, kako nam otkriva, među najkvalitetnijim u Hrvatskoj i ujedno treće po veličini.


– Orgulje u katedrali sv. Stošije ručno su izrađene u jednoj od najprestižnijih tradicijskih radionica orgulja, Eisenbarth, iz njemačkog biskupijskog grada Passaua. Prijašnje orgulje, koje su bile u upotrebi od 1977. godine, darovane su crkvi sv. Nikole biskupa u Kistanjama. Katedralne orgulje stradale su u Domovinskom ratu 18. studenog 1991. godine. U ljeto 2007. godine započeta je nabava novih orgulja. Naime, nadbiskup Ivan Prenđa susreo se s dirigentom Žanom Morovićem i sa mnom te organizirao sastanak s gospodinom Eisenbarthom kako bi mu iznijeli svoje želje. Nakon konzultacija s hrvatskim stručnjacima, mo. mr. Ante Knešaurek izradio je dispoziciju orgulja koja je najbolje odgovarala njihovim potrebama. Ugovor s tvrtkom Eisenbarth potpisan je 2008. godine, a orgulje su izrađene u njihovoj radionici, objasnio nam je orguljaš Pejić, te dodao kako nove orgulje imaju 4.100 svirala, dok njihova ukupna vrijednost iznosi 915.000 eura.


Katedralne orgulje su izrađene od hrasta, crvenog cedra, oraha i crne smreke, što im daje iznimnu kvalitetu zvuka. Maestro mo. mr. Ante Knešaurek je za zadarske katedralne orgulje, kako stoji na službenoj stranici, kazao kako je riječ o velikom klasicističko francuskom instrumentu, koji ima vrlo masivan zvuk, koji nije agresivan, s izrazito rafiniranim, takozvanim labijalnim sviralama. Ono čime se Zadar može podičiti, kako ističe, jest to da je jedini grad u Hrvatskoj koji to ima, pa čak i šire. Orgulje imaju tri manuala, dakle tri reda tipaka, pedalu i čak 56 registara. Uz to, predstavljaju treće po veličini crkvene orgulje u Hrvatskoj te prve po kvaliteti s obzirom na majstorstvo izrade i na mehaničku trakturu. S druge strane, tvorac orgulja Wolfgang Eisenbarth istaknuo je kako su orgulje sastavljene tako da zadovoljavaju najviše glazbene i tehničke zahtjeve i harmonično se uklapaju u ovaj crkveni prostor. U postavu prospekta, kako objašnjava, uzeti su značajni elementi iz arhitekture kao što su stupovi, lukovi i naravno, ostavlja slobodnom i rozetu. Orijentacija je, dakle, francuski glazbeni stil 19. stoljeća kojem su jezični registri u ovim orguljama izašli samo ususret.