Srijeda, 30. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

IDU NA DRŽAVNO

Najbolju učenici Strukovne škole Vice Vlatkovića natjecat će se u Zagrebu: 'Trema igra najveću ulogu'

Autor: Antonia Vodan

17.03.2025. 15:31
Najbolju učenici Strukovne škole Vice Vlatkovića natjecat će se u Zagrebu: 'Trema igra najveću ulogu'

Foto: Luka Jeličić/Mentor Tomislav Božičević i učenici instalateri Marko Prtain, Vito Vrkić i Marko Mlinarić



Strukovna škola Vice Vlatkovića već godinama se hvali marljivim, spretnim i sposobnim đacima, a da ih se usmjerava na pravi način dokazuje izvanredan uspjeh koji su učenici ove škole ostvarili na međužupanijskom izlučnom natjecanju Worldskills, dobivši tako priliku predstaviti svoje vještine u sklopu skorašnjeg državnog natjecanja na zagrebačkom Velesajmu. Worldskills Croatia 2025. državno je natjecanje učenika strukovnih škola koje organizira Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih s ciljem promocije i podizanja atraktivnosti strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.


U sklopu natjecanja, kroz nekoliko desetaka različitih disciplina, predstavlja se ono najbolje što hrvatsko strukovno obrazovanje nudi, ukazujući na činjenicu da bi bez vrijednih ruku vještih majstora i zanatlija svakodnevan život bio nezamisliv.


Ove godine čast i zadovoljstvo predstavljati boje svoje škole ostvarili su čak šestorica učenika zadarske Strukovne škole Vice Vlatkovića u pet različitih kategorija: stolar, instalater kućnih instalacija (voda, grijanje, plin), automehatroničar, elektroinstalater te administracija IT sustava.


Stolar i instalateri




Ovim smo povodom posjetili uspješne učenike i njihove mentore ondje gdje se poliraju vještine i stječu znanja nužna za profesionalni razvoj – u suvremeno opremljenim radionicama i kabinetima škole.


Mladi Stolar Emanuel Kralj, trećaš koji je na regionalnom natjecanju u Zadru uspješno izradio dio namještaja od masivnog drva pojasnio nam je kako je izgledao natjecateljski proces za njegovu disciplinu.


– Zadatak je bio izrada dijela noćnog ormarića. Trajalo je to više od četiri sata. Trebalo je raditi polako, strpljivo. Nije mi bilo toliko naporno, ali je bilo stresno jer sam razmišljao kako će ispasti, hoće li biti dobro. Nisam se nadao da ću proći, ovo mi je nešto novo. Idemo dalje i vidjet ćemo kako će biti. Pripremamo se za državno i nadamo se da će sve dobro proći, ispričao je Emanuel te nam otkrio kako ga stolarija zanima od malih nogu, otkako se njome počeo baviti s ocem. Ovaj talentirani mladić najviše voli raditi u maslinovu drvu, a nada se kako će jednog dana otvoriti vlastiti stolarski obrt.


Da razloga za brigu u vezi budućnosti nema, otkriva nam njegov mentor Ivan Ražov od kojeg saznajemo kako trenutno na tržištu vlada velik interes za ovom profesijom.


– Svake godine upisujemo maksimalni broj stolara. Što se tiče stolarstva u Hrvatskoj, velik je interes za stolarima i oni se neće trebati bojati hoće li nakon škole naći posao ili neće. Samo o njihovom interesu i volji ovisi hoće li biti uspješni ili ne, govori Ražov.


Ubrzo upoznajemo i Emanuelove vršnjake, instalatere kućnih instalacija, učenike Marka Prtaina i Vitu Vrkića koji su, uz mentorstvo profesora Ante Mavre i Tomislava Božičevića, osvojili prvo mjesto na natjecanju održanom u Šibeniku. Zajedno s kolegom Markom Mlinarićem koji im često pomaže, ponosno nam pokazuju konačni rezultat kompleksnog zadataka koji se sastojao od izrade specifikacije materijala, izrade cijevnog razdjelnika te izrade instalacije s grijaćim tijelom, a koji im je pribavio titulu regionalnih prvaka. Spretni učenici kažu kako im obavljanje zadatka nije predstavljalo nikakav problem nakon kvalitetno odrađenih priprema u školi.


Učenik Emanuel Kralj i mentor Ivan Ražov pripremaju se za pobjedu u stolarstvu


Automehatroničar


– Natjecanje je po meni bilo vrlo lagano, imali smo samo neke probleme s materijalom jer nismo još znali kakav je. Sve u svemu, kada se nauči i izvježba u školi, bude baš lagano na natjecanju. Znali smo kakvi zadaci nas čekaju, u školi imamo alate, materijal i ponavljali smo nekoliko puta istu vježbu. Nadamo se najboljem, da će biti prvo mjesto, to je jedino što nas zanima, ambiciozan je Vito, dok Marko Mlinarić ističe profitabilnost njihove struke.


– Zanimala me je ova škola oduvijek, a u ovom poslu ima dosta novaca. Nije me strah za moju budućnost. Nadam se da ću uspjeti otvoriti svoju firmu i biti uspješan u svom poslu, otkriva mladi instalater.


Izrazito uspješan bio je i učenik Ante Smolić, koji je na regionalnom natjecanju automehatroničara odnio titulu najboljeg, osvojivši maksimalni broj bodova. Ante je vrhunski odradio dva radna zadatka: dijagnosticiranje i otklanjanje kvara u elektroničkom sustavu Peugeota 508 te provjeru ispravnosti kočionog sustava i zamjenu pločica na vozilu Audi A4.


– Bilo je dobro na natjecanju, radio sam ranije dugo pripreme s mentorima, dobro smo se pripremili i sve je ispalo super. Ovo mi je prvi put da idem na državno, pokušat ću se pripremiti što bolje i što više te pokušati biti prvi u Zagrebu, svakako ću raditi najbolje što mogu, govori Ante koji se od djetinjstva zanima za automobile pa se nada da će u budućnosti voditi vlastiti obrt i zarađivati radeći ono što voli.


Antini mentori Lovre Vulin i Ante Frleta za zlatnog automehatroničara imaju samo riječi hvale.


– Za Antu se ja ne bojim, on je jako staložen i jako dobar. Od njegovog obrtnika kod kojeg odrađuje praksu sam čuo izvanredne stvari. Radi se o jednom izuzetno kvalitetnom mladom čovjeku i veliko je zadovoljstvo raditi s ovakvim mladim ljudima. On je izvanredno reagirao na natjecanju i oduševila me je njegova smirenost, staloženost u poslu, razmišljanje i kvaliteta njegove izvedbe. Mi redovito sudjelujemo u ovom natjecanju. Prošle godine je naš učenik Luka Špralja pokazao izvanredne vještine i postigao prvo mjesto na državnom natjecanju, pohvalio je svoje učenike profesor Frleta, dok nam je njegov kolega približio ulogu mentora u strukovnim natjecanjima.


Mentor Branimir Vukić


Uzbuđenje i pripreme


– Uloga mentora je značajna. Ante je imao dva mentora, kolega je bio zadužen za strojarski dio, a ja sam bio zadužen za dio što se tiče dijagnostike. Pripreme su trajale oko dva tjedna, Ante se pripremao na Boschovoj dijagnostici i tu se upoznao sa svim zadacima i načinima otklanjanja problema, kazao je Vulin te otkrio kako je sudjelovanje na Worldskills od velikog značaja za svakog mladog strukovnjaka.


– Worldskills u Zagrebu je najveće natjecanje ovog tipa u državi, učenici koji se plasiraju na to natjecanje budu veoma uzbuđeni radi toga. Tijekom samog natjecanja rekao bih da trema igra najveću ulogu u tome tko će biti najbolji jer samo nijanse odlučuju, ispričao je Vulin, dok je Frleta istaknuo kako se radi o velikoj izložbi strukovnih zanimanja na kojoj se iz prve ruke može vidjeti kojim vještinama barataju učenici strukovnih škola.


Važnosti Worldskills državnog natjecanja svjesna je i profesorica Matea Filipović, mentorica maturanta Josipa Sikirića, prvaka izlučnog natjecanja u disciplini administracija IT sustava.


– Ovo je jedno lijepo iskustvo gdje učenici mogu upoznati svoje buduće kolege i dodatno razvijati svoje vještine i znanja. Worldskills je nešto što im može biti odskočna daska za budućnost. Definitivno može popularizirati strukovna zanimanja. Što se tiče ovog našeg područja, odnosno administracije IT sustava, danas nema organizacije koja funkcionira bez tog segmenta i bit će velika potražnja za stručnjacima, tako da je potrebno već od ranije dobi motivirati djecu da se odluče možda za taj smjer, ispričala je Filipović te nas upoznala s tim kako izgledaju pripreme koje prethode uspjehu na natjecanju.


– Pripreme počinju već u drugom razredu kada učenici kreću s mrežama, u četvrtom razredu intenzivnije se time bave kroz laboratorijske vježbe, a nakon toga teku pripreme prema zadatku koji se objavi na stranicama Worldskills. Uvijek se među učenicima istakne netko tko je malo više zainteresiran za taj dio, otkrila je mentorica, dok je Josip objasnio izazovan zadatak koji mu je bio povjeren.


Mentor Ante Frleta, automehatroničar Ante Smolić i mentor Lovre Vulin


Put prema FER-u


– Za natjecanje smo imali simuliranu računalnu mrežu u programu Cisco Packet Tracer. Zadatak je bio scenarij u kojem Hrvatska šalje CroCube satelit u orbitu i trebali smo konfigurirati infrastrukturu za komunikaciju sa satelitom. Zadaci su bili dosta teški, s obzirom da su pokrivali dio koji još nismo obradili na nastavi po kurikulumu. Bilo je dosta zahtjevno, ali dobro sam to odradio. Što se tiče priprema, riješio sam zadatak od prošle godine. Zadatak je onda bio puno lakši, nego ove godine, ali to me je jednim dijelom pripremilo za natjecanje, govori Josip koji skromno priznaje kako se nije nadao prolasku dalje te da si još nije postavio značajnije clijeve za državnu razinu, no što se tiče osobnih i profesionalnih ciljeva za budućnost, već ima razrađen plan.


– Pored toga što već imam predmete koji me zanimaju i pripremaju me za stručan dio ovog posla, ovo mi je izvrsna priprema za upis na fakultet, tako da je ova škola i ovaj smjer nekakva dobitna kombinacija za mene. Volio bih upisati Računarstvo na FER-u u Zagrebu i, ako to uspije, nakon diplome naći neki posao u ovoj industriji, kaže maturant.


Konačno, Strukovna se škola može pohvaliti i trećašem Teom Sabljakom koji je viceprvak regionalnog natjecanja elektroinstalatera održanom u Sinju. Nažalost, razgovor s Teom nam je promaknuo, budući da je on za vrijeme našeg posjeta brusio zanat na stručnoj praksi kod obrtnika pa smo više o samom procesu natjecanja za ovu kategoriju saznali od njegovog mentora Branimira Vukića.


– Imamo četiri regionalna natjecanja i sa svakog od tih četiriju natjecanja, prolaze dalje prva dvojica. Naš učenik Teo je bio drugi, malu greškicu je napravio, ali jako je kvalitetan i profesionalan i ne bojim se za njega. On je radio dva sata zadatak montaže elektroinstalacije i dva sata spajanja. Dosta je kompleksan bio zadatak i stvarno jaka konkurencija. U Zagrebu će se zadatak raditi čak tri dana, najavio je profesor Vukić koji iz godine u godinu mentorira učenike na državnoj razini. Otkriva nam da je praksa održavanja internog školskog natjecanja pred samo međužupanijsko ono što uvijek poluči uspjeh.


Josip Sikirić i mentorica Matea FIlipović (administracija IT sustava)


Sretno na Velesajmu


– U cijelom razredu bude nekoliko zainteresiranih učenika kojima dam sličan zadatak, oni ga odrađuju u realnim uvjetima. Tko bude bolji, njega šaljemo na natjecanje. Naši elektroinstalateri imaju dosta prakse kod obrtnika i svake godine ću naći tri ili četiri zainteresirana učenika. Već imaju iskustva i nije im to strano. Volim ova natjecanja jer se fokusiraju na samu vještinu, kazao je Vukić te primijetio kako njegovi učenici nakon školovanja u pravilu redovito ostaju u struci i bez većih poteškoća se i zapošljavaju, no priznaje kako se radi o zahtjevnom poslu.


Ovladavanje vještinama koje su demonstrirali uspješni učenici Stručne škole Vice Vlatkovića samo je po sebi zahtjevan posao, stoga su njihove sposobnosti itekako vrijedne hvale. I dok se vrijedni zadarski mladići pripremaju pokazati što znaju i umiju i na zagrebačkom Velesajmu, možemo im samo poželjeti sreću, uz nadu da će osim prvaka natjecanja uskoro postati i uspješni i traženi majstori te stručni zanatlije koji svoj kruh zarađuju vlastitim vještim rukama.