Subota, 29. ožujka 2025

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

PODIZANJE SVIJESTI

Na Sveučilištu održan važan skup o prevenciji i liječenju HPV-a

Autor: Đurđa Baljak

07.03.2025. 19:09
Na Sveučilištu održan važan skup o prevenciji i liječenju HPV-a

Foto: MISLAV KLANAC



U Multimedijalnoj dvorani Sveučilišta u Zadru održan je stručni skup pod nazivom »Od prevencije do terapije: HPV i RAK te druge posljedice HPV infekcije« koji je okupio stručnjake iz različitih medicinskih područja. Među sudionicima bili su epidemiolozi, mikrobiolozi, ginekolozi, urolozi, onkolozi, sanitarni inženjeri te medicinski tehničari. Skup nije bio namijenjen samo zdravstvenim djelatnicima, već i široj javnosti s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije HPV infekcije i njenih posljedica. Organizatori skupa bili su Hrvatsko društvo za ginekološku onkologiju HLZ-a i Zavod za javno zdravstvo Zadar, a ključnu ulogu u organizaciji imao je voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Zadar, izv. prof. dr. sc. Alan Medić, dr. med., uz podršku liječnika Luke Mataka, dr. med., i Marka Dragića, dr. med. Ističući važnost, Medić je naglasio je kako je HPV infekcija jedina virusna infekcija koja se može u potpunosti spriječiti, no unatoč tome, i dalje predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem.


Ključan novitet


– HPV nije samo infekcija – to je infekcija koja može uzrokovati rak kod žena, osobito rak vrata maternice. Naš cilj bio je organizirati ovaj simpozij i okupiti stručnjake iz različitih područja kako bismo što bolje približili ovu temu našim kolegama u primarnoj zdravstvenoj zaštiti – liječnicima obiteljske medicine, ginekolozima i ostalima koji se bave ovom problematikom, rekao je Medić.


Posebno je istaknuo značajan Interreg projekt financiran sredstvima europskih fondova koji je krenuo 1. rujna, a u vrijednosti od oko 1,3 milijuna eura.




– Projekt nije ograničen samo na Hrvatsku – partneri u projektu su i Crna Gora, Bosna i Hercegovina te Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Cilj je povećati dostupnost informacija o HPV-u i HPV cjepivu, ali i provesti istraživanja s naglaskom na sekundarnu prevenciju, objasnio je Medić.


Jedan od ključnih noviteta koje donosi ovaj projekt je uvođenje mogućnosti samostalnog uzorkovanja za žene u dobi od 30 do 60 godina.


– Žene će same moći uzeti uzorak svoje rodnice i poslati ga u Zavod na analizu. Mi ćemo potom molekularnom dijagnostikom detektirati prisutnost HPV-a, a one kod kojih otkrijemo virus bit će upućene na daljnje ginekološke preglede, objašnjava Medić, dodavši da će projekt trajati 30 mjeseci. Osim podizanja razine procijepljenosti, ključna komponenta je i edukacija roditelja i djece o važnosti prevencije i ranog otkrivanja HPV infekcije.



Važnost prevencije


Luka Matak, voditelj operacijskog bloka za ginekološku kirurgiju i subspecijalist ginekologije u Općoj bolnici Zadar, istaknuo je važnost kontinuiranog obrazovanja o HPV-u.


– Humani papiloma virus (HPV) najčešće povezujemo s razvojem raka vrata maternice, no njegova prisutnost može dovesti i do drugih ozbiljnih zdravstvenih problema. Cilj nam je osvijestiti građane o važnosti prevencije i potaknuti ih da se odazovu programima prevencije i cijepljenja. To je bolest koju možemo spriječiti, liječiti u ranoj fazi i izbjeći dugoročne komplikacije, naglasio je dr. Matak, dodajući da, ako se ne otkrije u ranoj fazi, može dovesti do razvoja karcinoma, koji je izrazito poguban za život.


Budući da postoji učinkovito cjepivo protiv HPV-a, dr. Matak je pojašnjava kada je optimalno cijepiti djecu i tko bi se trebao cijepiti.


– Najbolje bi bilo cijepiti djevojčice i dječake u dobi od sedmog i osmog razreda osnovne škole zato što znamo da, ako se cijepljenje provede pravodobno, može smanjiti broj oboljelih od raka vrata maternice za čak 30 posto. Također, gotovo 30 posto manje pacijentica morat će prolaziti kroz biopsije, kolposkopije ili minimalno invazivne zahvate ako su ranije cijepljene. Važno je da se cijepe i dječaci jer je riječ o spolno prenosivoj bolesti, a muškarci su prijenosnici virusa. Osim toga, i sami mogu razviti premaligne lezije i karcinome na spolnim organima. Zato je ključno cijepiti se prije prvog kontakta s virusom. No, moramo biti svjesni da dio populacije već nosi HPV, jer se može prenijeti i intrauterino, tijekom razvoja u maternici. Cjepivo nema ozbiljnih nuspojava, a najčešće su blago povišena temperatura i bol na mjestu uboda.



Niska procijepljenost


Osvrnuo se i na glavne razloge niske procijepljenosti, među kojima su, kako navodi, nedovoljna informiranost roditelja, slaba kritička analiza znanstvenih podataka i nedostatak edukacije u školama o HPV-u i cjepivu.


– Često se događa da roditelji nisu dovoljno upoznati s cjepivom pa ih odluka o cijepljenju djeteta zatekne nespremne. Kada se nađu pred gotovim činom, prirodno je da se javi strah i averzija – posebno ako im nitko nije objasnio dobrobiti cjepiva. Zato moramo poboljšati edukaciju. U Zadarskoj županiji godišnje imamo između 15 i 20 žena koje umiru od raka vrata maternice. To su porazne brojke za tako malu zajednicu. U idealnom scenariju, ne bismo trebali imati nijednu oboljelu, a kamoli preminulu ženu od ove bolesti, istaknuo je liječnik.


Stručni skup organiziran je u suradnji s Hrvatskim liječničkim sportskim društvom HLZ-a, Ligom protiv raka Zadar i Odjelom za zdravstvene studije Sveučilišta u Zadru.



VAŽAN PROJEKT


Doktor Alan Medić posebno je istaknuo značajan Interreg projekt financiran sredstvima europskih fondova koji je krenuo 1. rujna, a u vrijednosti od oko 1,3 milijuna eura koji nije ograničen samo na Hrvatsku – partneri u projektu su i Crna Gora, Bosna i Hercegovina te Hrvatski zavod za javno zdravstvo