Nedjelja, 27. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

projekt europskog parlamenta

Mladi itekako razumiju povijesni trenutak u kojem se nalazimo

Autor: Nikolina Lucić

14.02.2025. 16:36
Mladi itekako razumiju povijesni trenutak u kojem se nalazimo

Foto: Andrej Brašnjić



Više od 130 nastavnika i učenika iz gotovo 70 srednjih škola okupilo se u Zadru na višednevnom nacionalnom seminaru Škola ambasadora Europskog parlamenta kojeg organizira Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj.


Riječ je o godišnjem okupljanju na kojem polaznici programa Škola ambasador Europskog parlamenta imaju priliku sudjelovati u brojnim interaktivnim radionicama, panelima, edukativnom i zabavnom sadržaju.


Europsko, a lokalno


Marko Boko iz Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj kazao nam je kako je cilj ovog seminara, koji se po drugi put održava u Zadru, teme sa seminara prenijeti u učionice škola diljem Hrvatske.




A govorilo se o dezinformacijama, lažnim vijestima, te, kroz razgovore sa zastupnicima u europskom parlamentu detalje o legislativnom radu europskih institucija prenijelo drugim učenicima.


– Program je ovo kroz koji već devet godina osnažujemo mlade. Sedam tisuća učenika kroz ovih je devet godina organiziralo isto toliko aktivnosti kojima su promovirali Europsku uniju, rad Europskog parlamenta i značaj europskih institucija, pojasnio je Boko, a voditeljica medija i zamjenica voditeljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Andrea Čović Vidović, koja je govorila o novim prioritetima Komisije od 2024. do 2029. i europskim zakonima kojima se na europskom tržištu reguliraju društvene mreže i umjetna inteligencija, naglasila kako je Europska komisija izvršno tijelu EU, a ovim partnerstvom dokazuju koliko su institucije međusobno povezane.



– Zato sam i govorila o novim prioritetima Europske komisije koji reflektiraju globalnu dinamiku, koju naši juniori već prepoznaju. Pitanja obrane, digitalne i tehnološke sigurnosti, te demokracije njima su danas najvažniji.


Mladi itekako razumiju povijesni trenutak u kojem se nalazimo, te afirmiraju naše ciljeve, jer želimo biti na pravom tragu o temama koje se trebaju rješavati na europskoj razini, dodala je Čović Vidović, poručivši kako sve europske teme zapravo kreću od lokalne razine.


– Prilika je ovo da sve osvijestimo kako smo svi mi građani EU, neovisno o adresi stanovanja. U kontekstu mladih i njihove budućnosti to je posebice važno, jer se od njih očekuje da se na svojoj razini aktivnije uključe u djelovanje društvene zajednice, te svojim idejom i radom, a možda i uključivanjem u ovakve programe svoju sredinu predstave na europskoj razini, rezimirala je Čović Vidović.


Europske politike mladih


Škola ambasador koja već devet godina sudjeluje u ovom programu splitska je IV. Gimnazija “Marka Marulića”.


– Iz osobnog iskustva znam da ova inicijativa ima odjeka kod djece, jer već više od devet godina na izbornoj nastavi Politike i gospodarstva upravo o ovim temama razgovaram s učenicima. Ponajprije su to naravno oni koji žele znati više o funkcioniranju europskih institucija.



Među županijska sam voditeljica za grupu društvenih predmeta za tri dalmatinske županije, tako da će se ove informacije itekako dijeliti među nastavnicima na stručnim vijećima, dok će naši učenici isto raditi sa svojim kolegama, istaknula je profesorica Natalija Palčić.


Program Škola ambasador Europskog parlamenta (EPAS) provodi se u svim državama članicama EU – a od 2016. s ciljem podizanja razine informiranosti mladih o Europskoj uniji, kao i svijesti o zajedničkim europskim vrijednostima i pravima.


Uz zabavne nastavne materijale Europskog parlamenta sudionici programa uče o Europskoj uniji, međusobno surađuju kroz interaktivne projekte i radionice te se povezuju sa svojom lokalnom zajednicom, ali i sa zastupnicima u Europskom parlamentu.


Požežanka Anna Kuzmanović, učenica trećeg razreda Gimnazije u Požegi istaknula je kako njezine kolege prije uključivanja u platformu EPAS nisu baš bili zainteresirani za rad i funkcioniranje europskih institucija.


– Međutim, nakon što smo bili u Zadru prošle godine, formirala se veća grupa za programe EPAS – a, te se sada na redovitoj razini sastajemo i govorimo o EU, njezinim institucijama i osobitostima, osobito maturantima. U školi se o ovoj temi ne govori dovoljno.


Nas je osmero prošle godine započelo s projektom u školi, a danas nas je već 20, poručila je Kuzmanović, dodavši kako se brojni gimnazijalci, prirodno društveno nastrojeni, itekako zanimaju za politiku, a škola je rijetko mjesto gdje o tome mogu razgovarati.



Putovanja i razmjene


Okupljenima su se već obratili Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, koji je govorio o problematici migracija, te strahu od umjetne inteligencije.


“Big tech, mediji i budućnost demokracije” bili su temom panela na kojemu su sudjelovali zadarski novinar i urednik Ante Kolanović, rukovoditelj zadarskog centra HRT – a, profesorica Odjela za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru Katarina Alvir, te TV producent i kreator sadržaja Andro Anić.


Osim toga, na današnjem su rasporedu razgovori sa zastupnicima u Europskom parlamentu, te dodjela nagradi pobjedničkom timu na Forumu.


Ravnateljica Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA Marina Dujmović Vuković govorila je pak o informiranju o europskim temama na lokalnoj i regionalnoj razini. ZADRA NOVA je sjedište zadarskog centra Europe Direct, jednog od 11 lokalnih partnera Europske komisije u Hrvatskoj.


– Nama kao agenciji za razvoj ove regije, koja u svojim okvirima ima i Europa Direct, koji se bavi upravo i radom s mladima, predstavljanje ovih tema predstavlja važan dio posla. Mi smo


ladima dostupni za sve savjete i upute u sklopu njihovih potreba, koje su najčešće orijentirane na putovanja, razmjene i besplatna putovanja. Radimo s njima i na indirektan način kroz brojne projekte u kojima participiramo, zaključila je Dujomvić Vuković.