Foto: MISLAV KLANAC
Fontana i mul u Arbanasima značajni su kulturno-povijesni spomenici, svjedoci bogate povijesti i tradicije ovog dijela Zadra. Fontana je izgrađena u klasičnom stilu, s jednostavnim, ali elegantnim arhitektonskim detaljima, a njezina kamena konstrukcija odražava vještinu i umijeće tadašnjih graditelja. Fontana je tijekom godina postala simbol zajednice, mjesto okupljanja i druženja, posebno je bila važna u vrijeme sušnih ljetnih mjeseci kada je postajala glavni izvor vode za mnoge obitelji o čemu svjedoče tragovi užadi na njenim plohama.
Mul je služio kao glavno pristanište za ribarske brodice i manje trgovačke brodove, omogućavao je Arbanasima lakši pristup moru i pomorskom prometu. Konstrukcija mula izrađena je od čvrstog kamena i betona, a njegovi dijelovi su nekoliko puta obnavljani kako bi se očuvala funkcionalnost i stabilnost.
Oštećene konstrukcije
O potrebi za kompletnom rekonstrukcijom i mula i fontane razgovarali smo s nekadašnjim predsjednikom MO-a Arbanasi, Zvonimirom Rogićem koji je najprije naglasio da to nisu samo simboli Arbanasa već čitavog Zadra i Zadarske županije,
– Carska fontana je nastala 1546. godine, možda još i prije, a gat ima još veće povijesno značenje, on je iz 14. stoljeća, a ovakvog nema nigdje, od Istre do Dubrovnika, jedinstven je, ističe Rogić.
U Jugoslaviji se nije brinulo dovoljno o Fontani, kako kaže Rogić, bila je održavana onoliko koliko je uspijevalo održavati lokalno stanovništvo. No, lijepo je obnovljena nakon Domovinskog rata.
– Međutim, počelo se krasti kamenje s nje što narušava statiku. Na jednom od stupova izvađen je kamen s više lokacija, zbog toga može doći do urušavanja. To je najvjerojatnije djelo lokalnih lopova koji kradu kamen s postojećih kamenih kuća i građevina, nažalost, to je postala učestala pojava, govori Rogić i dodaje kako razmišljaju o postavljanju kamera kako bi spriječili daljnju devastaciju.
Oštećen je i mul, naglašava, što uslijed jačeg nevremena može uzrokovati urušavanje kamenih blokova.
– Prema izjavama mještana, osoba koja drži svoj brod na ovoj lokaciji dovela je bager i kamion na ovaj mul kako bi produbila prolaz za svoju brodicu. I zbog tih ilegalnih radova došlo je do ulegnuća i oštećenja kamene konstrukcije mula, govori Rogić pokazujući nam oštećenja i dodaje da se u nastale rupe sad ubacuje drvo i beton.
Potrebna je, zaključuje, kompletna rekonstrukcija Fontane i mula, stoga su mještani zatražili hitnu intervenciju Grada Zadra.
Međutim, početkom lipnja uputili su Gradu i primjedbe na izgradnju tlačne stanice za odvodnju otpadnih voda (kanalizacije) neposredno uz Fontanu na Karmi.
Crpna stanica, zid i bunar
– Najprije bih zahvalio Igoru Karucu koji me upozorio na to. Odmah smo reagirali i poslali dopis Gradu Zadru, zatražili smo da se radovi zaustave i da se lokacija crpne stanice premjesti dalje od Fontane koja je kulturno-povijesni spomenik. S obzirom na to da su iskopi započeli te je otkopano zemljište uokolo Fontane, tražimo da se izgradi potporni zid i da se oslobodi prostor oko Fontane kako bi se sve zaštitilo i došlo do izražaja, objašnjava Rogić i pokazuje novootkriveni napojni bunar dubok četiri metra.
– Znali smo da ti bunari postoje, ali nismo znali gdje su, sada su nedavno arheolozi otkrili to, dodaje.
Grad Zadar, kao i Konzervatorski odjel, odmah je prihvatio primjedbe i zaustavio radove oko Fontane.
Osim toga, Mjesni odbor je također predložio, kako bi se Fontana zaštitila, da se zid produlji do kraja, do starih skalina desno od Fontane.
Na koncu, Rogić kazuje da je Ministarstvo kulture zainteresirano za rekonstrukciju, kao i Grad Zadar, ali – proračun.
– Zbog proračuna su blokirani svi projekti, nadam se da će Gradsko vijeće naći razumijevanja za ovakve stvari koje su od ogromne važnosti za Zadar. Sredstva će se pronaći, mogu to biti EU fondovi, Ministarstvo kulture, no Gradsko vijeće mora usvojiti projekt, zaključuje Rogić.
Na koncu, zaključimo da ova oba kulturno-povijesna spomenika zahtijevaju hitnu obnovu zbog oštećenja nastalih tijekom godina neadekvatnog održavanja i sve učestalijeg vandalizma. Zvonimir Rogić, bivši predsjednik MO-a Arbanasi, istaknuo je nužnost zaštite i restauracije ovih spomenika. Naime, problemi poput krađe kamena i ilegalnih građevinskih radova doveli su do strukturnih oštećenja koja prijete stabilnosti ovih objekata. Očuvanje ovih kulturnih baština od vitalnog je značaja za identitet i povijest lokalne zajednice, ali i šire.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
ŠTRAJK U ZDRAVSTVU
Sindikat Zajedno ide na sastanak s Berošem: “Želimo riješiti ovu farsu”
Zadar
DOMOVINSKI POKRET
Podignuta dvanaesta kaznena prijava za ratne zločine u zaleđu Zadra, obuhvaća 107 osoba
Kultura
IRENA BAUSOVIĆ TOMLJANOVIĆ
Iskusna glumica KLZ-a: ‘Zabluda je da je kazalište lutaka samo za djecu – dijete je u svakom čovjeku’
Ostali sportovi
ATP Lyon
Borna Ćorić pobijedio 182. igrača na svijetu i plasirao se u četvrtfinale Challengera u Lyonu
Scena
ZA TRI MJESECA
SRETNE VIJESTI! Zadranka Natali Dizdar čeka prvo dijete: “Cijeli proces kroz koji smo prošli nije bio lak”
Zadar
Snježana Köpruner
Zadarska poduzetnica uputila apel za oživljavanje proizvodnje u našem gradu: ‘Zar nam nije dosta apartmana?’
Županija
PRKOS
MISTO MOJE (4) U filmskoj kulisi idiličnog mira Prkosa: Usred mjesta je i dvorac Borne Ćorića
Zadar
NK ZADAR
Reno Sinovčić uskrsnuo NK Zadar: Ledina na Stanovima nije ničija ćaćina prčija!
Zadar
HEP JAVLJA
OPET BEZ ELEKTRIČNE ENERGIJE! Dijelovi Zadra i okolice u srijedu ostaju bez struje, evo popisa ulica
Hrvatska
DEJANIRA ŽUKLIĆ