Srijeda, 13. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

Svestrana domaća spisateljica

MARIJANA PERINIĆ: Muško-ženski odnosi vječno su podneblje za tragikomediju

Autor: Nikolina Lucić

24.07.2024. 18:20
MARIJANA PERINIĆ: Muško-ženski odnosi vječno su podneblje za tragikomediju

Foto: LUKA JELIČIĆ



Svestrana domaća spisateljica, komičarka i kolumnistica, da istaknemo samo neke od njezinih interesa – Marijana Perinić, nastavlja oduševljavati svojim osebujnim stilom pisanja, ovog puta pretočenog u svojevrsni vodič o muško-ženskim odnosima “Sve što su mi prešutjeli o muškarcima i ženama”, u kojem u tančine secira i objašnjava ponašanje, razmišljanja i postupke žena i muškaraca u različitim životnim i ljubavnim zavrzlamama, naravno sve sa svojim komičarskim potpisom. Peta je to njezina knjiga, nakon prvijenca u kojem je objedinila šaljive priče sa svojih stand-up nastupa “Gore ne može”, te tri romana “Šaka suza, vrića smija”, “Jesi online?” i “Raskrižje”. Nakon zamijećenih uspjeha u stand-up comedy nastupima i imitaciji bivše predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović te četiri rasprodane knjige, Marijana Perinić, spisateljica, voditeljica i komičarka objavila je novu, petu knjigu, introspektivan, lako čitljiv i duhovit vodič kroz partnerske odnose “Sve što su mi prešutjeli o muškarcima i ženama”.


Kako naslov knjige sugerira, Marijana je pišući knjigu o muškarcima, ženama, vezama, prijateljstvima ali i o nama, Hrvatima, pisala o vlastitim iskustvima, te o iskustvima svojih prijatelja, poznanika, kolega, roditelja, baka i djedova, o iskustvima generacija onih prije nas koja su utkana u nesvjesno tkivo partnerskih odnosa i prijateljstava koje stvaramo u vlastitim životima.


Sve što niste znali


– Poglavlja su podijeljena na žene i probleme žena, pa muškaraca, a potom i muško-ženskih odnosa. Ubacila sam tu na kraju i malo komedije i samokritike za one koji su voljni razmišljati sami o sebi, o nama Hrvatima i svim našim dobrim i lošim navikama ali, sukus cijele knjige u tome je kako da zapravo žene budu mudre, a muškarci “supermeni”. Ovo je peta knjiga, koju sam napokon izdala u vlastitoj produkciji. Također sam ponovno izdala i druga izdanja svih naslova, jer su bili rasprodani, kazala nam je ova uspješna autorica, čije naslove od sada možete naručiti i preko njezine personalizirane web stranice.




– Svi se moji radovi na kraju dana više-manje svedu na muško-ženske odnose. To je ono što najbolje znam i o čemu pričam i govorim kroz sve pore svog rada. Moja stand-up komedija također se temeljila na istoj temi, tako da muško-ženske odnose smatram skoro fokusom i životnom zadaćom. Vječno je to podneblje za tragikomediju, tako da sam svoje misli i ono čime bi se inače šalila jednostavno ukoričila, rezimirala je Perinić.


“Kada su točno žene počele nositi hlače, a muškarci suknje? Elementarna nepogoda gora od globalnog zatopljenja”. Potaknuta velikim uspjesima hrvatskih reality showova u kojima žene po novom besramno naganjaju muškarce, dok se oni nećkaju, važu, biraju ih ili odbijaju, nastao je ovaj tekst, koji će, vjeruje, ponukati muškarce da se više ne sramote, ali i žene da se ušima poklope.”, samo je jedan primjer Periničina britkog i jednostavnog izričaja usmjerenog ka oba spola istovremeno.


Zanimljiva tema


– Knjiga je koncipirana kroz nekoliko dijelova. Koliko god znala da žene dominiraju u nekim zanimanjima i životnim poljima, i dalje smatram da nismo ravnopravne muškarcima. Prvo ide dio posvećen muškarcima, od kojeg svi kreću s predrasudama, da bi kasnije shvatili da je sve napisano istina. Puno je tu savjeta o tome kako se udvarati ženama, što nas živcira, a što potajno želimo. Ne zagovaram ni jednu ni drugu stranu. Jednako uzdižem i kritiziram. S druge strane, u dijelu posvećenom ženskoj tematici, isto se tako pitam tko je na raspolaganju ženama iznad 40-e. Najčešće su to rastavljeni muškarci i mlađi, koji su slađi. Nije to nikakva knjiga prosvjetljujućih savjeta ili vodič za život, već šaljiva knjiga temeljena na mojim iskustvima i onima meni bliskih osoba, rezimirala je Perinić.


Poglavlje “O radu za sebe i radu na sebi” u principu je, kaže Perinić, intermezzo kako bi presjekli temu muško-ženskih odnosa, temeljen na samoostvarivanju i profesionalnom uspjehu. Isto je tako, kako bi unijela dozu humora u samu knjigu, na kraju priredila i rječnik dalmatinskih izraza za kontinentalce.


– Savjeti su tu i o tome kako zavesti i zadržati Dalmatinca. Prvo ga treba ignorirati, pa i igrati toplo-hladno, nikako se ne čuditi ako živi s mamom, što su mu balun i bevanda prvi na listi i što ne govori kada se ujutro probudi. Dalmatinci su navikli da ih se “časti”. Mi žene smo grintave, a muškarci su na to nažalost navikli. Sve probleme koje sami ne možemo riješiti i sve mane koje prepoznajemo najlakše je shvatiti kroz šalu, stava je Perinić, rekavši kako je kroz godine stand-upa, smijući se i slušajući kako se drugi smiju na njezin račun, premostila brojne probleme.



Šala na vlastiti račun


– To je na kraju dana i zdravo, znati se nasmijati sam na svoj račun i prepoznati vlastite mane i probleme. Dalmatinke su grintave na glas, Dalmatinci grintaju u sebi, dok kontinentalci komuniciraju “u rukavicama”. Ne mora svaka knjiga biti roman, niti se autori moraju uvijek baviti teškim temama. Kratke priče u tom su smislu, naročito ljeti, jako zahvalne. Od brutalnijih stand-up tekstova, s grubljim govorom, ovo je djelo nastajalo oko godinu i pol dana. Lakše je za probaviti, pitko je i poučno. Romane pišem puno duže. Sve kreće od ideje, od one od koje se čovjek naježi da bi nas ona u potpunosti obuzela. Ova je knjiga po tom sušta suprotnost. Nisam se ograničavala niti sama sebi zadavala vrijeme i okvir u danu koji mora biti posvećen pisanju. Lako je prekinuti tok misli i sutradan mu se ponovno vratiti, naglasila je Perinić.


Nakon tri romana i zbirke kratkih priča sa stand-up comedy nastupa, Marijana Perinić u knjizi “Sve što su mi prešutjeli o muškarcima i ženama” piše o ženama i muškarcima, nepremostivim i premostivim razlikama među njima, o njihovim sličnostima, muško-ženskim prijateljstvima, o prekidima, poslu, ljubavi prema sebi, ljubavi prema navikama nas Hrvata, začinivši svaku cjelinu većom ili manjom mjericom duhovitosti, koja joj je donijela prepoznatljivost u medijima, rasprodane knjige i nastupe.


– “Raskrižje” sam tako u pandemiji pisala 40 dana praktički bez prestanka i shvatila kako mi je pisanje psiho-emotivno pomoglo da ostanem normalna. Zbog svega mi se toga znalo dešavati da oživotvorim svoje likove, tj. počinjem ih primjećivati u drugim ljudima na ulici. Zato mi i zbog svega što se na sam roman nadovezuje najčešće i treba pauza od oko tri godine između naslova. Već imam ideju za novi roman. Zato sam i htjela da peto izdanje bude nešto lakše, pitko, zabavno i šaljivo, zaključila je Perinić.