Foto: Arhiva ZL
S dolaskom turističke sezone raste i potražnja za radnom snagom. Odlučili smo provjeriti na službenoj stranici Sveučilišta u Zadru koji se poslovi studentima nude preko Studentskog servisa. Najčešće je to riječ o poslovima u uslužnom sektoru, tako da se u prvom redu najviše traže konobari i prodavači. Većina oglasa za konobarski posao navodi kao uvjet rad u osmosatnim smjenama, a rijetko kada po dogovoru, dok se satnice kreću za isto radno vrijeme od minimalnih 4,5 do 5,5 eura.
Kod prodavača, primjerice, rad u trgovini, na štandu, slična je situacija te je jedan od glavnih uvjeta rad u smjenama, dok studentska satnica u ovom slučaju varira od 4,40 eura do 6,20 eura. Uz to, nudi se i cijeli niz pomoćnih poslova u trgovini, primjerice, slaganje robe ili strojni prihvat ambalaže, a takvi poslovi se izvode uglavnom po odgovoru. Satnica se kreće od minimalne studentske satnice od 4,28 do 4,80 eura.
Ostali poslovi uslužnog sektora uključuju i rad u fast foodu na puno radno vrijeme ili povremeni rad, a studentska satnica se kreće od minimalnih 5,10 do 7,14 eura. U ponudi se ističu i poslovi unaprjeđivanja prodaje, a oni uključuju samo rad od 8 sati u tjednu po satnici od 5 do 7 eura.
Nudi se i posao čišćenja i pranja plovila, a radi se samo subotama, po visokoj satnici od 10 eura. Pored toga, nude se i još neki poslovi vezani uz turizam, primjerice, turistički informator ili turistički predstavnik, a uključuju rad u smjenama, dok se satnica kreće od 4,80 do 5,50 eura.
Uz to, nudi se i cijeli niz privremenih poslova, na određeno razdoblje, primjeriice, slaganje sjedalica za terminal po satnici od 6 eura.
Ima smisla povremeni posao
Upitali smo zadarske studente kako oni komentiraju trenutnu ponudu studentskih poslova i jesu li ti poslovi dovoljno prilagođeni studentskom životu i obavezama. Također, jesu li studentske satnice zadovoljavajuće, a da se pritom nudi fleksibilno radno vrijeme.
– Rekao bih kako nije teško pronaći studentski posao jer ljudi koje ja znam pronalaze relativno lako raznolike poslove, primjerice, radovi na brodu, prodaja, konobarenje i slične uslužne djelatnosti, ali nekako sumnjam da su ti poslovi prilagođeni studentima jer se tijekom turističke sezone, sukladno potražnji, radi na sve strane.
Tako iz osobnog iskustva mogu reći kako je neprilagođeno studentskom životu i obavezama, primjerice, pripremi ispita za rujanski rok. S druge strane, i o plaći bi se dalo diskutirati. U većini slučajeva je približna nacionalnom prosjeku, ali daleko ispod europskog. Nije lako s obzirom na odnos plaća i cijena.
Cijene su otprilike poput onih u atraktivnim europskim destinacijama, a plaće značajno niže. Većina studenata zapravo ne može funkcionirati s još jednim dodatnim poslom. Međutim, smatram da ima smisla ako je u pitanju povremen posao s ciljem dodatne zarade, kazao nam Matija Vukić koji trenutno radi kao animator.
S njim se složila i studentica Gloria Bralić koja kombinira studentske obaveze s konobarenjem.
– Studentski posao nije teško pronaći. Međutim, najčešće se nude poslovi poput rada u kafiću ili trgovinama, tako da ti poslovi nisu dovoljno prilagođeni studentskom životu. Plaće su, sukladno s minimalnom studentskom satnicom od 4,38 eura, određene od strane Student servisa.
Ali, nisu dovoljne za financiranje svih studentskih potreba zato što studenti teško mogu raditi puno radno vrijeme izvršavati sve svoje studentske obaveze. Iz toga proizlazi kako je najčešće potrebno kombinirati više studentskih poslova kako bi se postigla nekakva fleksibilnost u odnosu na faks, kazala nam je Bralić.
Traži se puno radno vrijeme
Isto misli i studentica Andrea Lauš.
– Lako je pronaći posao ako želiš raditi. Međutim, poslovi koji se nude uglavnom se tiču konobarenja ili nekog posla iz uslužnog sektora. Takvi poslovi ne odgovaraju studentima zato što poslodavci nerijetko traže puno radno vrijeme.
S druge strane, satnica je minimalna pa je teško financirati faks s honorarom i pronaći vremena za raditi kad si dužan ići redovito na predavanja. Uglavnom treba kombinirati više poslova, minimalno dva, kako bi se uskladite sve studentske obaveze, kazala nam je Lauš koja trenutno radi kao asistentica invalidnoj osobi i provodi ankete.
S druge strane, Iva Široki trenutano ne radi jer je posvećena studentskim obavezama, ali se složila da je lako pronaći posao, ali često nije prilagođen vremenu s kojim studenti raspolažu.
– Smatram kako nije teško pronaći studentski posao, ne znam što se najaviše nudi, ali mislim da ima za svakog po nešto. Ono što sam primijetila je da ima puno manje jednokratnih poslova, nego što ih je bilo recimo prije tri godine, kada sam uglavnom obavljala takve poslove jer mi je bilo najjednostavnije uskladiti s faksom jer postoje poslodavci kojima nije problem prilagoditi se studentima i olakšati im, kao što ima i onih koji to ne žele.
Što se tiče honorara, ne mogu ništa komentirati jer trenutno ne radim zato što mi financijski pomaže majka, a moji životni troškovi nisu visoki zato što sam redovita studentica i hranim se u menzi, objasnila je Široki.
najnovije
najčitanije
Nogomet
EGIPATSKA ZVIJEZDA
Salah razočaran Liverpoolom i bliže je odlasku nego ostanku
Hrvatska
BIVŠI MINISTAR
Beroš pušten iz istražnog zatvora! ‘Na nikog nisam ljut, zahvaljujem institucijama što rade svoj posao’
Zadar
10. GODIŠNJICA
Uz izložbu dječjih radova i pjesmu proslavljena 10. godišnjica rada centra EUROPE DIRECT Zadar
Košarka
U SVOM STILU
Pogledajte kako se Joško Jeličić narugao košarkašima nakon velikog debakla: ‘Pitam za strica iz Neorića’
Hrvatska
SUĐENJE
Na ponovljenom suđenju Kalmeti svjedočio vlasnik “Remorkera” Igor Premilovac
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima