Nedjelja, 6. listopada 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

KONFERENCIJA

[FOTO] Održana konferencija Zagrli Zadar: 'Zadarski plan je specifičan u odnosu na dubrovački i splitski...'

Autor: Antonia Vodan

08.07.2024. 15:31
[FOTO] Održana konferencija Zagrli Zadar: 'Zadarski plan je specifičan u odnosu na dubrovački i splitski...'

Foto: MISLAV KLANAC



Povodom događanja Zagrli Zadar kojim se obilježava sedma obljetnica upisa Obrambenog sustava Zadra na UNESCO-ovu Listu svjetske baštine održana je konferencija na kojoj su o zadarskom obrambenom sustavu zidina govorili konzervator Miljenko Domijan, načelnica Sektora za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija Mirna Sabljak, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i šport Grada Zadra Dina Bušić, direktorica istraživačke organizacije u području održivog urbanog razvoja na EU razini Urbanex Ivana Katurić te viša stručna suradnica Upravnog odjela za kulturu i šport Grada Zadra Zrinka Brkan Klarin. 


Na konferenciji su prikazane obaveze koje je Zadar kao komponenta serijskog dobra te predsjedavajući partner transnacionalnog upisa Venecijanski obrambeni sustavi 16. i 17. stoljeća: Stato da Terra – zapadni Stato da Mar ostvario unutar zadnjih godinu dana, a predstavljen je i program događanja u sklopu manifestacije Zagrli Zadar. 


– Dovršetkom obnove Muraja kroz projekt Zadar baštini je započela i ova manifestacija pod nazivom Zagrli Zadar. Cilj nam je različitim programima za našu publiku skrenuti pozornost na ovaj dio naše, ali i svjetske, spomeničke baštine. Na taj način priključili smo se različitim manifestacijama i događanjima vezanim uz UNESCO, ali i onim koji tematiziraju utvrde, poput Noći tvrđave. Naravno, zadarski dio baštine UNESCO-a promoviramo kroz naše ustanove u kulturi i kroz našu Turističku zajednicu, kako bi podigli svijest o važnosti našeg upisa. S upisom na popis UNESCO-a, Grad Zadar je prihvatio i trajne obveze očuvanja, skrbi i promidžbe. U tom smislu najznačajniji projekt koji smo proveli je izrada plana upravljanja zidinama s jasnim smjernicama što, kako i na koji način raditi i djelovati u nadolazećem razdoblju. Pritom razvijamo suradnju s kolegama iz Palmanove, Bergama, Peschiera del Garda, Šibenika i Kotora, posebice u ove tri godine koliko presjedamo zajedničkom radnom skupinom. U partnerstvu s Ministarstvom kulture i medija te Konzervatorskim odjelom u Zadru definirali smo prioritete u provedbi ciljanih programa i projekata sanacije i obnove dijelova zidina. Od prošle godine do danas imamo čitav niz novih aktivnosti. Pozivam Zadranke i Zadrane, posjetitelje i goste da nam se pridruže danas i sutra na svim događanjima koja smo pripremili u sklopu manifestacije Zagrli Zadar, izjavio je zadarski gradonačelnik Branko Dukić. 




Na iscrpnom planu upravljanja zadarskim zidinama kojeg je Grad prihvatio radila je tvrtka Urbanex, a izrađen je u suradnji s civilnim društvom, privatnim i javnim sektorom. Plan upravljanja obuhvaća jasan akcijski plan kojim je definirano kako te s kojim ustanovama i tvrtkama će Grad sa svojim odjelima tretirati zidine. Lokalni plan upravljanja obrambenim sustavom Zadra prezentirala je direktorica Urbanexa Ivana Katurić te istaknula kako je zadarski plan trebao slijediti precizno definiranu strukturu koje se moraju pridržavati svi gradovi u mreži UNESCO-m zaštićenih fortifikacijskih sustava nekadašnje Republike Venecije. 


“Specifičan Zadarski plan”


– Zadarski plan je specifičan u odnosu na dubrovački i splitski, zato što je Zadar dio serijskog dobra pa smo tu bili ograničeni vezano za samu strukturu jer smo se trebali uskladiti sa strukturom koju će imati svi drugi gradovi. Plan je strukturiran kroz četiri osnovna cilja: prvi cilj je ponovno izgraditi i poboljšati povijesne veze između dobara uključenih u mrežu, zatim uokviriti razumijevanje i znanje o svjetskom dobru, uspostaviti strategije za očuvanje i implementirati strategije za valorizaciju i korištenje obrambene baštine.  To je u startu bilo svima zajedničko. Zatim, imamo viziju koja odražava ono što su rekli stanovnici i korisnici jezgre, a to je da je potrebno tražiti balans između različitih aktivnosti koje se tu dešavaju. Znači, nemoguće je u potpunosti napustiti turističke djelatnosti, ali potrebno je pronaći balans između kvalitete života stalnih stanovnika, vraćanja onih vitalnih funkcija koje su trenutno potrebne jezgri i daljnjeg rada na razvoju održivih i zelenih procesa. Dakle, prva je tema život u povijesnoj jezgri, zatim gospodarstvo, potom tema zaštite i očuvanja svjetskog dobra i, u konačnici, upravljanje svjetskim dobrima i kulturno-povijesnom cjelinom, rekla je Katurić te se osvrnula na važnu kategoriju u planu upravljanja koja se odnosi na upravljanje rizicima. 


– Svi smo svjesni da rizici postaju jako skupi. Ono što se događa u gradovima danas:  zbog povećanog broja urbanih poplava i toplinskih otoka koje je posebno teško likvidirati na području povijesnih jezgri, svi trošimo značajnija sredstva na saniranje tih posljedica. Ideja je samog plana osigurati strukturu koja će spriječiti da do takvih situacija s takvim posljedicama dolazi, izjavila je Katurić. 


Što se tiče kulturnog i zabavnog programa Zagrli Zadar, istaknut je edukativni program UNESCO Experience in Zadar koji uključuje obilazak zadarskog lokaliteta svjetske baštine s licenciranim vodičima iz udruge turističkih vodiča Donat. Po završetku konferencije na Bedemima zadarskih pobuna otvorena je izložba zadarskog fotografa Aleksandra Bonačića pod nazivom Zadarska riva u zagrljaju mora. Svojim fotografijama autor prikazuje zadarsku rivu te površinu mora gledanu sa zadarske rive. Nije slučajno riva izabrana kao motiv, budući da je taj prostor nekada pripadao obrambenom sustavu. Rušenjem u 19. st., zidine na južnoj i zapadnoj strani su izgubljene, no u strukturi nastale promenade krije se građa nekadašnjih gradskih zidina.


Uz spomenuta događanja, bogat program obuhvaća i prigodni kviz, nekoliko koncerata, dvije predstave te posjet izložbama uz stručno vodstvo. Konačno, prigodna izložba Obrambeni sustavi Republike Venecije od 16. do 17. stoljeća, autora Miljenka Domijana i Bruna Diklića postavljena je u Starigradu, budući da NP Paklenica ove godine slavi obljetnicu upisa u UNESCO. Naime, u srpnju 2017.g. bukove šume na području NP Paklenica uvrštene su na Popis svjetske baštine UNESCO-a.