
Foto: Mislav Klanac
Odbor za javna priznanja Gradskog vijeća Grada Zadra donio je odluku kako za uzorne uspjehe i rezultate postignute u području zdravstva, te za djela humanosti i požrtvovnosti Grb Grada Zadra ide u ruke dr. Tatjani Vukelić-Baturić. Dr. Vukelić-Baturić, sad umirovljena liječnica, svoj put je započela u Gimnaziji Vladimira Nazora, nakon čega je upisala Medicinski fakultet u Zagrebu i postdiplomski studij pulmologije u Ljubljani.
Nakon završetka studija, vraća se na Odjel za pulmologiju u Općoj bolnici Zadar gdje je i provela svoj radni vijek.
Europa Donna
Tijekom svog rada u bolnici dr. Vukelić-Baturić doprinijela je napretku pulmologije. Sudjelovala je u brojnim kliničkim istraživanjima i vodila školu disanja u sklopu Poliklinike za bolesti dišnog sustava. Autorica je brojnih stručnih i znanstvenih radova, te je sudjelovala na znanstvenim skupovima.
Između ostalog, od 2001. do 2021. godine, bila je i glavna urednica časopisa Medica Jadertina kojeg objavljuje Opća bolnica Zadar. Nakon umirovljenja 2001. godine dr. Vukelić-Baturić ostaje aktivna na području zdravstva, osobito radi podizanja svijesti o važnosti zdravog načina života, prevencije, samopregleda i očuvanja zdravlja, pa je tako i predsjednica udruge Europa Donna Zadar.
Europa Donna je nevladina, neprofitabilna, neovisna udruga osnovana s ciljem pomaganja ženama koje su oboljele od raka dojke. Udrugu su 1993. pokrenule europske žene, na inicijativu talijanskog kirurga, prof.dr. Umberto Veronesija.
– Veronesi je 1991. svjedočio događaju kad su u američki kongres pristizale razglednice žena koje su se pobunile na svotu novca koji odlazi u Pentagon. Žene se slale razglednice s porukom da se ne slažu s takvom raspodjelom novca i na kraju im je kongres popustio, te se dio novca za Pentagon odvajao za istraživanja raka dojke, kazala je dr. Vukelić-Baturić dodajući kako se u Europi osnovala udruga i da broji 47 zemalja članica.
Zadarska udruga Europa Donna, aktivna je od 2003. godine, a od 2012. godine ima vlastiti prostor u Zadru, u Veslačkoj ulici 12/I kat, koji je dobila zahvaljujući razumijevanju Grada Zadra. Udruga svake godine ima dvije velike akcije – u proljeće Dan narcisa, te Dan ružičaste vrpce u jesen. Tijekom godine se održavaju predavanja, radio i TV emisije posvećene problemima raka dojke.
Skupa oprema
– U udruzi imamo 33 članice, većinom su to zdrave žene koje svojim volonterskim radom pomažu oboljelima. Aktivne smo u medijima, tiskamo brošure, radimo predavanja i surađujemo s Ligom protiv raka. Naša je vizija, da žene svih dobi u Hrvatskoj znaju kakav im je rizik, dijagnostika, liječenje i rehabilitacija, kako bi poboljšale rano otkrivanje i preživljavanje od raka dojke.
Snalazimo se kako znamo, ali moram naglasiti da sam jako sretna i ponosna na rad udruge, naglasila je dr. Vukelić-Baturić dodavši kako su pomogli skupljanjem donacija i kupovinom raznih uređaja za OB Zadar, a već duže vrijeme rade na tome da se kupi linearni akcelerator.
– Mislim da je bolnica relativno blizu cilju, te se ja toplo nadam će to možda u sljedećih godinu dana možda biti realizirano. Važno je da imamo u Zadru Centar za dojku, imamo izvrsno obrazovani kadar, ali oprema je preskupa. Oboljeli trenutno moraju ići u druge gradove na zračenja, što je stres za tijelo, za cijelu obitelj, emocionalno i financijski. Bit će veliko olakšanje kad jednom ne budu morali putovati na zračenja, kazala je dr. Vukelić-Baturić.
Tijekom godine se prikupljena sredstva od sponzora, pojedinaca i tvrtki, te građana u akciji Dana narcisa, namjenjuju za potrebe nabave medicinske opreme za dijagnostiku i liječenje raka dojke. Donacije su dobile zadarska Opća bolnica i Specijalna ortopedska bolnica u Biogradu na Moru.
Također se radilo na tome da se organiziraju pregledi žena koje nisu imale prilike odlaziti na preglede, pa je organizirana i prva mobilna mamografija kad su pregledane žene iz Vira i Nina, a pružala se i psihološka pomoć oboljelim ženama i njihovim obiteljima.
Pomoć ženama
– Žene trebaju redovito odlaziti na kontrole preglede dojki, a važan je i samopregled. Žena najbolje poznaje svoje tijelo, može primijetiti i najmanje kvržice ili zadebljanja. Rak se može izliječiti ako se otkrije na vrijeme.
I sama sam preboljela rak dojke i zbog toga mogu sa svojim savjetima pomoći ženama koje se susreću s tom bolešću, a koja, nažalost, odnosi živote. 1981. godine sam preboljela rak, a sad je 2023. Prema tome, ako na vrijeme otkrijete bolest može se nakon liječenja još kvalitetno i dugo živjeti, kazala je dr. Vukelić-Baturić.
U udruzi žele održati kontinuitet rada, međutim, žele proširiti dijapazon aktivnosti i pomagati ženama kojima rak možda nije otkriven na vrijeme, pa im je klinička slika kompliciranija.
– Danas vidimo kako jako puno žena uz rak dojke ima i metastatsku bolest, točnije da se bolest širi i ne izliječi u potpunosti, ali da i te žene mogu kvalitetno živjeti. O njima se nije puno vodilo računa, ali danas znamo da i one mogu kvalitetno i dugo živjeti, uz pravu skrb, pa želimo i na njih staviti fokus, ističe dr. Vukelić- Baturić.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
analiza
U 95 posto medijskih tvrtki manje od 15 zaposlenih
Košarka
nba liga
Denver izjednačio protiv Clippersa, Golden State poveo protiv Rocketsa
Svijet
sveta marija velika
Rimska bazilika otvorena za obilazak groba pape Franje
Hrvatska
upozorenje udruge
Snimke otkrile stvarne razmjere toksičnog otpada u Gospiću. Takav se nalazi i kod Benkovca
Tenis
wta madrid
Vekić bolja od Navarro
Crna Kronika
TRAGEDIJA U LEPURIMA
[FOTO] Ovo je kuća u kojoj se dogodilo ubojstvo i samoubojstvo. Doznajemo detalje
Crna Kronika
pronađena dva tijela
TRAGEDIJA U LEPURIMA Vatrenim oružje ubio ženu, a zatim i sebe
Zadar
SVETI SAKRAMENT
Restorani za pričesti i krizme rasprodaju se za dvije minute! Provjerili smo kako se kreću cijene
Županija
GRADSKA KNJIŽNICA BIOGRAD
Tihana Jurišić o rastu knjižnice i važnosti timskog rada: “Našu kvalitetu prepoznaju i brojni turisti”
Županija
FAZNA NADOGRADNJA