Foto: Arhiva ZL
Domovi za starije i nemoćne pružaju potrebnu njegu, sigurnost i društvenu podršku našim sugrađanima u trećoj životnoj dobi, a uzimajući u obzir sve stariju populaciju u Lijepoj Našoj i negativne demografske trendove, bit će ih potrebno sve više i više, a zbog prilično niskih iznosa mirovina, cijena smještaja igrat će sve veću ulogu u mogućnostima za primjerenu skrb za naše starije i socijalnu jednakost.
Premda su u Domu za starije i nemoćne Zadar, popularno zvanom Dom na Sfingi, svjesni niže platežne moći dijela korisnika, bili su, nažalost, prisiljeni od 15. kolovoza podignuti cijene smještaja.
Naime, od 1. ožujka Vlada je povećala plaće zaposlenika u državnoj i javnim službama, što obuhvaća i djelatnike ovog doma, stoga su im, u odnosu na prethodno razdoblje, potrebna dodatna sredstva.
– Upravno vijeće donijelo je odluku o poskupljenju zbog nedostatka sredstava za isplatu plaća djelatnicima. Plaće su povećane za 20-30 % svima, a naši jedini prihodi za plaće su prihodi koje dobivamo od korisnika, jednostavno ne možemo to pokriti. Do sada smo od korisnika dobivali 230.000 eura, a nama za plaće, kao i za darove za djecu, regrese, božićnice i jubilarne nagrade treba minimalno 270.000 eura mjesečno s obzirom na broj zaposlenih. To je jedini razlog poskupljenja, meni je stvarno žao, ali ovo je jedini mogući način da ljudima isplatimo plaće, objašnjava Marko Buljat, ravnatelj Doma na Sfingi.
Smještaj u jednokrevetnim sobama i dvokrevetnim apartmanima poskupljuje za 20 %, saznajemo od ravnatelja, dok cijena smještaja u drugim sobama raste za 15 %. Najskuplje sobe su jednokrevetni stacionari, gdje su smještene nemoćne osobe ovisne o tuđoj pomoći, a smještaj u njima sad će iznositi otprilike 900 eura. S druge strane, najpovoljniji je smještaj u trokrevetnoj sobi, za pokretne osobe, te iznosi između 500 i 600 eura mjesečno.
– Provjerio sam cijene u, primjerice, Šibeniku i Đakovu, naše su, čak i s ovim poskupljenjem, niže, a o privatnim domovima da i ne govorimo. Ravnatelj sam osam godina, plaće djelatnicima uvijek smo isplaćivali prvog u mjesecu, a sad smo ih isplatili osmog što stvara probleme djelatnicima koji imaju kredite, a i generalno dolazi do nezadovoljstva djelatnika. Nama Zadarska županija izađe u susret kada je nužda, ali riječ je o vrlo malim sredstvima, dok od države dobivamo namjenska sredstva za kapitalne projekte u iznosu od 950.000 eura, a isti iznos dobivamo od 2001. godine, ni centa više. Ponavljam, žao mi je, znam da nekim korisnicima to ne predstavlja problem, ali ima i onih koji nemaju novca, govori Buljat i dodaje da nije bilo žalbi te da korisnici, kao i njihove obitelji, razumiju situaciju.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE