Foto: Luka Jeličić
Hrvatske zračne luke u prva su četiri mjeseca ove godine, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), ostvarile 35,9 posto veći promet putnika nego u istom razdoblju prošle godine, pri čemu su svi aerodromi zabilježili dvoznamenkasti rast prometa, osim riječkog i zadarskog koji bilježe pad prometa. Na naš upit upravama zračnih luka Rijeka i Zadar, uprave obaju aerodroma navode kako je riječ o predsezonskom prometu koji čini manji dio ukupnog godišnjeg prometa putnika te očekuju da će, s obzirom na ugovorene linije za ovu sezonu, promet do kraja godine biti veći nego lani.
Putnici u lukama
U predsezonskom mjesecu travnju, ukupan promet putnika u hrvatskim zračnim lukama, prema podacima DZS-a, iznosio je 714 tisuća putnika, što je za 23 posto više nego u travnju 2022., kada je ostvaren promet od 580 tisuća putnika. Najveći promet putnika ostvarila je zračna luka Zagreb, s 320 tisuća putnika, što je porast od 26,2 posto, u odnosu na travanj 2022., kada je prevezeno 254 tisuće putnika.
Slijedi zračna luka Dubrovnik, sa 167 tisuća putnika, što je porast od 42,5 posto, u odnosu na travanj 2022., kada je prevezeno 117 tisuća putnika te zračna luka Split, sa 156 tisuća putnika, što je porast od 18,5 posto u odnosu na travanj 2022., kada je promet iznosio 132 tisuće putnika.
Zračna luka Rijeka u istom je mjesecu ostvarila promet od 3.135 putnika, što je 49 posto manje nego u istom mjesecu lani. Iz Zračne luke, na naš upit o razlozima pada i očekivanom prometu u ovoj godini, odgovaraju kako je, nakon dvije teške godine, uslijed pandemije, kada je promet pao za 86 posto u 2022. godini, te za 70 posto u 2021., u odnosu na rekordnu 2019. godinu, lani ostvaren promet od 164 tisuće putnika, uz rekordnu dobit od 3,6 milijuna kuna, s profitnom maržom od gotovo 17 posto.
Rekordi u Zadru
Iz zadarske zračne luke odgovaraju kako očekuju pet do sedam posto veći promet, u odnosu na prošlu godinu, kada je zadarski aerodrom imao rekordni promet od 1,1 milijuna putnika.
– U travnju smo zabilježili 52.986 putnika što je pad prometa od oko 12 posto, ali predsezonski promet nije u tolikom obimu da bi utjecao značajnije na promet na godišnjoj razini. Planirani red letenja koje su kompanije ove godine ponudile je bio takav da je u travnju planiran manji broj rotacija, pa je i ostvareni promet bio prema takvom planu.
Već je u svibnju ostvaren promet od 90.122 putnika što je na razini prošle godine, a u prvoj polovini lipnja bilježimo 25 posto veći promet putnika nego lani.
Valja naglasiti da ovu i prošlu godinu Zračna luka Zadar bilježi zaista povijesne brojke i svoje maksimume koji se mogu ostvariti u prometu putnika, čime smo naravno ponosni, ali to nas još više obvezuje u našim budućim planovima širenja zgrade terminala i operativnih površina, stoji u odgovoru koji potpisuje Nikola Barać, službenik za informiranje Zračne luke Zadar.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.