ponedjeljak, 29. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

24 C°

GLAZBENI DRAGULJ ZADRA

115. obljetnica Hrvatskog pjevačkog glazbenog društva "Zoranić"

Autor: Đurđa Baljak

03.05.2023. 14:00
115. obljetnica Hrvatskog pjevačkog glazbenog društva

Foto: Mate Komina



Hrvatsko pjevačko glazbeno društvo “Zoranić” djeluje od davne 1908. godine, ali svoje korijene vuče iz 19. stoljeća jer se njegova pjevačka sekcija izdvojila iz Hrvatskog društva Sokol« osnovanog 1885. godine. Društvo je nazvano po autoru prvog hrvatskog romana, Petru Zoraniću, u čast 400. obljetnice njegovog rođenja.


Tijekom svoje iznimno bogate povijesti “Zoranić” je djelovao kroz različite vokalne i instrumentalne sastave, a već u prvoj godini postojanja pokrenuo je i vlastitu “pjevačku i glazbenu školu”, i to prvu u Dalmaciji.


Preživjeli i ratove


Iako je djelatnost bila usporena tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata, nakon 1945. širi svoju djelatnost na glazbenu, diletantsku i baletnu sekciju. Tako intenzivna aktivnost splasnula je tijekom 1950-ih, ali “Zoranić” nikada nije prestao biti sudionik društvenih, političkih i kulturnih manifestacija u Zadru i njegovoj široj okolici.




U jednom razdoblju su u “Zoraniću” djelovali dječji te omladinski zbor, a više godina je s uspjehom radila i dramska sekcija. Pored toga, uz mješoviti zbor, aktivno djeluje i klapa Zadranke koja je u njemu i osnovana, ali i klapa Intrade te klapa Petar Zoranić.


Pjesma nije zamirala ni u najtežim danima Domovinskog rata. Kada je razorena Kneževa palača gdje je i “Zoranić” imao prostorije, prešlo se u Providurovu palaču, a kad su granate padale preblizu i prečesto, pjevalo se u skloništu. Uloga ovog Društva u glazbenom i kulturnom životu Zadra i šire zadarske regije je nezamjenjiva.



Svojom pjesmom desetljećima obilježava sve značajne događaje, sudionik je i nositelj niza programa, te svoj grad i Županiju predstavlja u inozemstvu. Povodom toga porazgovarali smo s Silvijom Romić, predsjednicom Hrvatskog pjevačkog glazbenog društva “Zoranić”.


Po čemu se Društvo “Zoranić” najviše izdvaja među hrvatskim pjevačkim društvima?


– Povijest Društva “Zoranić” iznimno je bogata s obzirom na to da je iza nas čak 115 godina djelovanja. Već sama činjenica da smo opstali sve ove godine, kroz ratove i druge nedaće, značajna je stvar. Naš je, inače, moto da smo “glazbeni dragulj Zadra”, čime smo ukratko saželi značenje našeg Društva za kulturni i glazbeni život našeg grada. Iz proteklog vremena teško je izdvojiti neke detalje jer je tu bilo puno značajnih događanja, premijera, praizvedbi, humanitarnih koncerata, nagrada na domaćim i inozemnim natjecanjima.


Ono što je svakako važno kod “Zoranića” i ono što nas činim zajednicom jesu ljudi, naši članovi, dobrovoljci i amateri koji, dakle, već desetljećima, kroz smjenu generacija, redovito dolaze na probe, pjevaju s guštom i stvaraju prekrasnu glazbu.


Svi u “Zoraniću”


Ovo je glazbeno društvo osvojilo niz nagrada i priznanja. Što biste posebno istaknuli?


– “Zoranić” ima u svojoj kolekciji uistinu pregršt priznanja i nagrada s domaćih i inozemnih natjecanja. Svakako kao jedno od značajnijih izdvojila bih ono iz 1995. godine na natjecanju u njemačkom gradu Zwickau.


Naime, pored srebrne plakete, Zoranićev zbor pod ravnanjem maestra Antuna Doličkog, koji nas je, nažalost, napustio u prosincu prošle godine, osvaja i posebnu nagradu za najbolju izvedbu skladbe 20. stoljeća – “Zora puca” svog, od veljače 2009. godine, počasnog člana Igora Kuljerića.


Iste godine na natjecanju pjevačkih zborova Hrvatske u Zadru Zbor osvaja “Zlatni križić opatice Čike”, a kroz godine uslijedile su brojne druge jednako vrijedne nagrade…


Nagrade se donose i s drugih natjecanja, zbor redovito sudjeluje na natjecanju hrvatskih pjevačkih zborova (Zadar, Rovinj, Pula, Rijeka, Zagreb, Novi Vinodolski, Novigrad Istarski), na inozemnima (Beč, Budimpešta, Veszprem, Bratislava) kao i na Danima duhovne glazbe Cro Patria u Splitu..



Iste godine na natjecanju pjevačkih zborova Hrvatske u Zadru Zbor osvaja “Zlatni križić opatice Čike”, a kroz godine uslijedile su brojne druge jednako vrijedne nagrade. “Zoranić” je dobitnik i javnih priznanja Grada Zadra i Zadarske županije.


Kažu kako nema zadarske obitelji koja nije imala člana u “Zoraniću”. Koliko je ljudi zaista prošlo kroz njegovu dugu povijest?


– Da, zaista nema obitelji koja nema bar jednog člana koji je pjevao u “Zoraniću”. To je stvarno veličanstven podatak i rado ga ističemo.


Kad me pitate o kojem se broju točno radi, teško je to procijeniti jer je ovo zbor u kojem članovi fluktuiraju, dolazi do smjena generacija, neki članovi odu u pjevačku mirovinu, dođu novi. No, svakako se radi o iznimno velikom broju ljudi.


Koliko je članova i članica trenutno? Kako vam se mogu priključiti zainteresirani?


– Danas brojimo oko četrdeset članova, čime smo izuzetno zadovoljni. Naime, raduje nas zanimanje među mlađim generacijama za zborsko pjevanje jer, uostalom, “Zoranić” i jest pokretač zborskog života u Zadru. Uvijek imamo audiciju početkom rujna kada nam se potencijalni novi članovi javljaju.


Ono što i jest karakteristika našeg zbora je da imamo članove od dvadesetak do 70 godina i svi se međusobno druže i odlično funkcioniraju.


Godina jubileja


Kako bi ste opisali vaš glazbeni repertoar?


– Glazbeni repertoar zbora je vrlo raznolik. Često je ovisio o raznim čimbenicima, poput zadanih skladbi ili glazbenog razdoblja za pojedino natjecanje, te uobičajenih ograničenja kao što je prigoda, odnosno prostor.


Najčešće se nastupa u crkvama (jer mala mjesta i neki gradovi nemaju adekvatnu glazbenu dvoranu), pa se repertoar mora prilagoditi takvom prostoru, a ako na raspolaganju nema pratećeg instrumenta, nužno se izvodi a capella repertoar.



Mi često volimo reći za sebe da smo poput profesionalnog zbora jer često izvodimo velika zborska djela velikih majstora, a jedno takvo pripremamo i za svečani obljetnički koncert koji će se održati u studenom. Detalje još nećemo otkrivati…


Od 2016. godine zborom dirigira Tomislav Košta, vrhunski glazbeni stručnjak koji je iznimno predan dirigentskoj poziciji i jako ga cijenimo. Postoji odlična sinergija između njega i pjevača i svi s jednakom strašću pripremamo naše koncerte i savladavamo sve izazove koji su pred nama.


Ovaj mjesec obilježavate 115. obljetnicu postojanja. Što pripremate povodom toga?


– U četvrtak, 4. svibnja u crkvi sv. Krševana u 20 sati imamo prvi koncert kojim ćemo obilježiti ovu obljetnicu, a koju ćemo obilježavati kroz cijelu godinu. Ovaj smo koncert nazvali »Zoranić pjeva zadarsko« s razlogom.


Ideja koncerta se može iščitati iz samog naziva, a na koncertu će biti izvedena djela zadarskih skladatelja kao i onih koji su svojim životom i djelovanjem bili vezani uz HPGD »Zoranić« i uz grad Zadar.


U prvom redu tu su bivši dirigenti zbora koji su se bavili skladanjem: Franjo Lederer, Šime Dešpalj, Nikola Jerolimov i Antun Dolički. U ovoj prigodi zbor se prisjeća i počasnih članova društva pa će tako na koncertu biti izvedena djela Jakova Gotovca i Igora Kuljerića.


Ostali skladatelji čije se djelovanje veže uz Zadar, a njihova djela će biti na programu koncerta su Francesco Sabalich, Ernesto Perich i Blagoje Bersa. Dakle, ovo će svakako biti jedinstven koncert. Moram dodati i da je ulaz slobodan.


Koji su vam planovi za dalje?


– U ovoj smo godini posvećeni proslavi naše obljetnice, ali nećemo zaobići ni natjecanja. Naime, nismo sudjelovali na njima tijekom pandemije tako da se tome baš radujemo. Da najavim, “Zoranić” će sudjelovati na Međunarodnom natjecanju pjevačkih zborova koje uskoro počinje u Zadru.


Pripremamo se za to jako dugo i uzbuđeni smo, kako zbog koncerta tako i zbog natjecanja jer uvijek je izazov pjevati pred domaćom publikom.