Četvrtak, 24. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

20 godina "Krila Oluje"

VELIKA FEŠTA Biti pilot "Krila Oluje" znači biti više od vojnog pilota - znači biti najbolji među najboljima

Autor: Nikolina Lucić

05.04.2025. 15:41
VELIKA FEŠTA Biti pilot

Foto: Mislav Klanac



Stroga i inače staložena lica pilota vojarne “Mirko Vukušić” u Zemuniku ovog su vikenda zamijenili opuštenim osmijesima i ćakulom na svakom koraku vojarne, jer tihe i inače nepoznate zakutke i prolaze vojarne okupirale su tisuće građana koji su s pilotima i vojnim osobljem, te njihovim obiteljima u proslavili 20. rođendan akrobatske skupine “Krila Oluje” koja nas je počastila vrhunskim nastupom. Osim njih, akrobacije na nebu izveli su i piloti helikoptera, protupožarna eskadrila, a nebo su proparali i “Rafalei”. Akrobatska skupina hrvatskog ratnog zrakoplovstva već dva je desetljeća zadužena za promociju zrakoplovne kulture te prezentira ne samo vojnu profesionalnost i uvježbanost, već i vrhunsku kvalitetu obuke potkrjepljenju brojnim vratolomijama u letu koje oduzimaju dah. Građanima zato nije smetalo u dugim redovima čekati kako bi se fotografirali pokraj impozantnih letjelica koje su kasnije vidjeli u zraku.


Najbolji od najboljih


Iako inače skriveni u kabinama svojih aviona, ovog su vikenda piloti “Krila Oluje” bili prave zvijezde – i na nebu i među posjetiteljima vojarne. U sastavu “Krila Oluje” lete piloti iz sastava 93. krila Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koji su ujedno i instruktori letenja te obučavaju buduće pilote HRZ-a. Osim vođe akrobatske grupe bojnik Darka Belančića, tu su i prvi lijevi pratitelj satnik Danijel Rigo, prvi desni pratitelj satnik Krešimir Oštrić, repni pratitelj bojnik Ivan Anđić, vanjski lijevi pratitelj bojnik Nino Perović, vanjski desni pratitelj natporučnik Matija Đurašin i službeni komentator grupe poručnik Bruno Bulum.


Foto


"Krila Oluje" proslavila 20. rođendan


avatar

Snimio: Mislav Klanac


05.04.2025. 15:16


1 / 29





























Galerija

Foto: Mislav Klanac




U ovom rijetkom medijskom nastupu medijima su otkrili nepoznate detalje iz života profesionalnih pilota, detalje puta kojeg su morali proći da bi postali dijelom “Krila Oluje”, ali i kakva je budućnost akrobatskog zrakoplovstva u HRZ-u.


Bojnik Darko Belančić, vođa je “Krila Oluje” već skoro deset godina, a od 2010. godine je u timu grupe. Krenuo je kao komentator, što je obavljao čak pet godina, zatim letio do 2017. godine te potom postao vođom tima i prvim avionom u formaciji i iza njega.



– Biti pilot “Krila Oluje” znači biti više od vojnog pilota – znači biti najbolji među najboljima i zato naši kolege prije uključivanja u grupu prolaze kroz rigorozne provjere koje uključuju brojne tehničke osobitosti i određen broj sati letenja. Osim toga, kao nastavnici letenja imamo i prilike raditi sa svim mladim pilotima tijekom njihove obuke, pratiti ih u karijeri te im, kada dođe vrijeme, dati priliku da se okušaju u “Krilima Oluje”, započeo je Belančić kazavši dalje kako od pilota, osim odličnih ocjena u letenju i formaciji, traže i karakter, osobnost i timski rad jer leti se u specifičnim uvjetima.


Okrugli rođendan


Akrobatska grupa HRZ “Krila Oluje” hrvatskoj javnosti inače predstavljena 5. kolovoza 2005. godine u Kninu povodom obilježavanja 10. obljetnice Vojno-redarstvene operacije “Oluja” po kojoj je i dobila ime. Prvi let u sastavu od šest aviona grupa je izvela 25. ožujka 2009. godine, a tijekom 261 službeni nastup, od čega 68 međunarodnih u 15 zemalja diljem svijeta, ova akrobatska grupa postala je prepoznatljiv brend Hrvatske vojske u čitavom svijetu.



– Sam nalet nije pokazatelj kvalitete pilota. U poziciji smo da mlade pilote dalje usmjeravamo u druge postrojbe, tako da znamo tko je od početka karijere zainteresiran uložiti dodatan trud kako bi ga primijetili. Naš sadašnji službeni komentator poručnik Bruno Bolum prvi je sljedeći kandidat za ulazak u grupu, kazao je Belančić.


Ne brinu se, dodaje, za budućnost “Krila Oluje”, a krajnji im je cilj imati čim više naleta, u okviru svojih organizacijskih sposobnosti. Između domaćih i inozemnih nastupa na mimohodima i vojnim obljetnicama, žele posjetiti i dijelove Hrvatske koji su u njihovu programu inače manje zastupljeni. U Zemuniku su se predstavili s dobro uhodanim programom koji su uvježbavali i izvodili cijelu godinu.


– Lijepo je putovati, upoznavati nove ljude, ali domaća je publika ipak najbolja. Svoj renome zapravo želimo najviše i prezentirati kod kuće, kako bismo čim više mladih animirali za pilotsko zvanje. Biti kući, u našem aerodromu i s našim obiteljima poseban je doživljaj, poručio je Belančić, kojeg je s kolegama iz grupe ministar obrane Ivan Anušić nagradio i posebnom pohvalnicom u čast 20. obljetnice osnutka.


Pred domaćom publikom


– Lijepo je znati da smo na dobrom putu, da nas se prepoznaje i da svoj posao radimo kvalitetno. Motivacija je to da nastavimo jednako kvalitetno raditi i dalje, dodao je bojnik Belančić, dok je njegov kolega, prvi desni pratitelj satnik Krešimir Oštrić, Pridražanin koji u grupi leti već pet godina, kazao kako je poseban osjećaj letjeti pred domaćom publikom, jer rijetko kada ima prilike letjeti za svoju obitelj i prijatelje. Osim što je već 20 godina u HRZ-u, u listopadu će proslaviti i 20 godina od prve kadetske prisege.


 



– Tada sam gledao pripadnike akrobatske grupe u sastavu četiri aviona, nikad ne misleći da ću jednog dana biti na njihovu mjestu. Uz sve iskustvo koje sam skupio s oko 800 sati leta, mjeseci su potrebni da se opustimo u letjelicama, naučimo sve njihove detalje te se uskladimo jedan s drugim. Zato mi na početku karijere nije niti bilo na kraj pameti da ću ja jednog dana Hrvatsku predstavljati na ovaj način, ponosno je rekao Oštrić.


Momci zato niti ne mogu izabrati jedna poseban nastup koji bi obilježio njihove profesionalne karijere. Od službenog predstavljanja “Krila Oluje” 2005. godine do danas, članom akrobatske grupe bio je 21 pilot HRZ-a koji je letio u 15 različitih postava.


Milimetarska preciznost


Atraktivan letački program, koji je otvoren padobranskim skokovima pripadnika Zapovjedništva specijalnih snaga iz helikoptera HRZ-a, osim nastupa “Krila Oluje”, uključio je i prelete višenamjenskog borbenog aviona “Rafale”, transportnog i izvidničkog borbenog helikoptera, školskog aviona i helikoptera, te protupožarnih aviona CL-415 Canadair i protupožarnog aviona AT-802 Air Tractor.


 



– Ovo je peta godina da letim u “Krilima Oluje”, a pripadnik eskadrile sam već 21 godinu te dugogodišnji nastavnik. Zajedno smo prošli kroz sito i rešeto, uvježbavajući do u milimetar preciznost letjelica u zraku. Iza atraktivnih akrobacija koje uvijek oduševljavaju naše posjetitelje, sati su i sati leta, planiranje svih detalja svake akrobacije te mnogo truda koji započinje zapravo već kroz samo školovanje, kazao je bojnik Nino Perović.


Ovi piloti, majstori su leta, poznavatelji svakog detalja aviona u kojima lete, iskusni piloti, koji svoja znanja kontinuirano prenose na mlade pilote, koji će se jednog dana, nakon mnogo sati leta, moći izboriti za priliku da ih pokušaju zamijeniti u grupi.


– 392. eskadrila dugi niz godina obučila je gotovo sve pilote HRZ-a, bilo da lete u helikopterima, novim “Rafaleima” ili kanaderima i air – tractorima. Svi su oni prošli kroz našu edukaciju. Mi smo temelj i baza kroz koji se dalje napreduje i nadograđuju znanja u HRZ-u. To je naš poziv, ali i naša ljubav. Biti članom “Krila Oluje” zato je iznimna čast koja se ne zaboravlja, dodao je Perović, kazavši kako je svaki let s grupom kao prvi. Uzbudljiv, strašan i pun adrenalina.


– Apsolutno nisam požalio što sam se odlučio na ovu avanturu, poručio je bojnik Perović.


Zrakoplovna reprezentacija


Kandidati za akrobatsku grupu odabiru se među iskusnim dugogodišnjim nastavnicima letenja HRZ-a koji uz osnovne uvjete izvrsne tehnike pilotiranja, psihofizičkih predispozicija, sklonosti timskom radu i minimalnog ukupnog naleta od 600 sati, moraju pokazati i najbolje rezultate u grupnom akrobatskom letenju u sastavu dva aviona. Odabrani kandidati potom prolaze zahtjevnu obuku akrobatskog letenja u formacijama od dva do šest aviona, tijekom koje se piloti uvježbavaju u izvođenju specifičnih akrobatskih elemenata na minimalnoj visini iznad terena pri iznimno malim udaljenostima između aviona u formaciji, koje izvode isključivo akrobatske grupe. Za sav im je trud zato čestitao i ministar Ivan Anušić, poručivši još jednom kako su pripadnici “Krila Oluje” najbolje što hrvatsko zrakoplovstvo može ponuditi.



– Sve ove godine pokazuju svoja umijeća i zavidne letačke sposobnosti i znanja. Iako smo ih navikli gledati u sklopu službenih programa, danas smo ipak u jednoj drugoj, opuštenoj i obiteljskoj atmosferi, koja je i našim pilotima omogućila da na jedan dan s dodatnim elanom uđu u svoje letjelice znajući da ih gledaju njihovi najmiliji. Imali smo priliku građanima pokazati i druge sastavnice našeg zrakoplovstva, da iz prve ruke vide “Rafale”, helikoptere i kanadere u njihovom domu, poručio je ministar Anušić, zaključivši kako “hrvatska zrakoplovna reprezentacija” Lijepu našu promovira diljem svijeta.