Petak, 3. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

ART DESIGN

Važno je da naši mladi upoznaju neke od najbitnijih dijelova zadarske umjetničke scene

Autor: Đurđa Baljak

23.04.2024. 21:03
Važno je da naši mladi upoznaju neke od najbitnijih dijelova zadarske umjetničke scene

Foto: Arif Sitnica



Jučer je na Odjelu za mlade u Gradskoj knjižnici Zadar svečano otvorena 23. Županijska smotra pod nazivom »Art Design«. Izložba se može razgledati do 5. svibnja, a tema koja obilježava ovogodišnju smotru je »Veliki čovjek u malom svijetu« ili »Iz Liliputa«. Ova tema posebno je odabrana povodom obilježavanja 70. godišnjice od nastanka fotografije »Iz Liliputa«, legendarnog djela zadarskog fotografa Zvonimira Brkana.


Prema toj fotografiji, poznatoj po prikazu očeve figure u uskoj gradskoj ulici, povjerenstvo za Art Design nije imalo nikakvih dvojbi prilikom odabira teme.


Dramatičnost Kovačke ulice


Kako je istaknuto u katalogu izložbe, Zvonimir Brkan je majstorski postigao impresivan efekt snimajući kadar iz donjeg rakursa, što je stvorilo dojam da je osoba, odnosno njegov otac, viša od krovova kuća. Neuobičajeni perspektivni prikaz dodatno je naglasio i dramatičnost same zadarske Kovačke ulice.




Dodatno, kako bi naglasio dramatičnost kadra, Brkan se odlučio i za neuobičajeni uski vertikalni format fotografije. Kombinirajući sve te elemente nesumnjivo je stvorio napetost unutar kompozicije. Uz to, naslovom rada »Iz Liliputa« sugerira da promatrač figuru na fotografiji doživi kao Gulivera, poznatog lika iz fiktivnog satiričnog putopisa, dok se fotograf, ili bolje rečeno, promatrač, nalazi u ulozi Liliputanca.



– Smatrajući kako je važno da naši mladi upoznaju neke od najbitnijih dijelova zadarske umjetničke scene, pozvali smo srednjoškolce na promatranje spomenute fotografije kao na inspiraciju za njihove vlastite ideje, koje nastaju propitkivanjem o dimenzijama čovjeka u današnjem svijetu i promišljanje o tome kako jedan »obični« čovjek može svojim radom i zalaganjem ostaviti veliki trag u društvu i zajednici.


Pitali smo ih što zapravo znači biti »veliki čovjek« i kako možemo ostvariti utjecaj na napredak u današnjem svijetu, istaknula je predsjednica prosudbenog povjerenstva Lidia Biočić, uz Bojana Vukojevića i Zrinku Brkan Klarin.


Ravnateljica Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn, Marjana Bakmaz, kazala je kako im je na ovogodišnju smotru pristiglo 89 radova iz devet srednjih škola, a od toga su odabrali četrdeset radova.


– Sudjelovali su učenici iz Gimnazije Jurja Barakovića, Prirodoslovno-grafičke škole Zadar, Medicinske škole Ante Kuzmanića Zadar, Privatne gimnazije Nova, Tehničke škole Zadar, Ekonomsko–birotehničke i trgovačke škole Zadar, Srednje škole Biograd na Moru, Strukovne škole Vice Vlatkovića i Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar.


Upućujemo pohvale svim autorima i njihovim mentorima, a posebno onima čiji su radovi na nas ostavili poseban utisak zbog promišljenosti teme i složenosti izvedbe. Nadamo se da će vas umjetnost nastaviti inspirirati i ubuduće, poručila je ravnateljica Bakmaz u svom prigodnom obraćanju.



»Veliki umjetnik u malom svijetu«


Nekoliko radova je pohvaljeno, dok je onaj najuspješniji i nagrađen. Riječ je o poliptihu pod nazivom »Veliki umjetnik u malom svijetu« kojeg su izradili učenici Strukovne škole Vice Vlatkovića Zadar – Josip Horak, Mate Čavlović, Karlo Tomić, Vladyslav Brechko, Bohdan Maksiuta, Ivan Dražina, Roko Šimunić, Nino Golem i Ivan Pedišić, uz pomoć mentorice Luce Bašić koja je kazala nešto više o tome.


– Tijekom praktične nastave spontano smo razvili radnu ideju, a inspiracija su mi bili sami učenici jer su me potaknuli da promijenim početnu koncepciju. Naime, pojasnila sam im koncept fotografije »Iz Liliputa« i potaknula ih da pokušaju stilizirati tu kompoziciju slijedeći pristup Kazimira Maljeviča. Međutim, svatko od njih je zadržao svoj jedinstveni stil.


Tako me svaki njihov rad podsjećao na nekog drugog umjetnika, što me na koncu potaknulo na ideju predstavimo velike umjetnike različitih razdoblja kroz njihove reinterpretacije Brkanovog rada.


Učenici su međusobno izražavali svoje ideje, a ja sam ih usmjeravala i objašnjavala im tko su ti umjetnici i zašto su njihovi radovi važni, s obzirom na to da kao učenici strukovnih škola obično nemaju priliku učiti o povijesti umjetnosti kao što bi to imali u općem obrazovnom sustavu, pojasnila je mentorica Bašić, dodajući kako su uspješno iskombinirali kreativnost i znanje, što je na koncu prepoznalo i prosudbeno povjerenstvo.


Na otvorenju izložbe, učenici su unijeli dodatan šarm svojim pjevanjem, sviranjem, čitanjem i performansom, nakon čega je uslijedio prigodni domjenak u unutrašnjem dvorištu Gradske knjižnice Zadar.