Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

ZELENA UDRUGA

U Eko-Zadru educiraju o urbanoj poljoprivredi za održivu budućnost

Autor: Matea Guzalić

24.01.2024. 09:25
U Eko-Zadru educiraju o urbanoj poljoprivredi za održivu budućnost

Foto: Luka Jeličić



Udruga Eko-Zadar osnovana je na dan prije Dana planeta Zemlje 1999. od strane grupe entuzijasta s ciljem promicanja ekološke poljoprivrede, a izabrana metodologija je edukacija svih dijelova društva kroz ekološku proizvodnju hrane kao jedini način održive poljoprivrede koja koristi ljudskom zdravlju kao i okolišu.


Iza njih se nalazi niz sajmova, uspješno provedenih aktivnosti i edukativnih programa. Dio projekata orijentiran je i na energetsku efikasnost i poticanje korištenja obnovljivih izvora energije, a njihov trenutni aktualni projekt zove se Edukacija o urbanoj poljoprivredi za održivu budućnost.


Vodič


– Riječ je o projektu kojeg trenutno provodimo s partnerima, a financira ga Europska komisija kroz program Erasmus+. Nedavno smo u sklopu ovog projekta objavili online vodič čija je tema urbana poljoprivreda, a može se preuzeti na našoj mrežnoj stranici. Vodič ima za cilj pružiti sveobuhvatno razumijevanje urbane poljoprivrede, od temeljnih koncepata do primjene.




Obuhvaća širok raspon tema i praktičnih savjeta koji mogu pomoći, kako početnicima, tako i već iskusnim urbanim poljoprivrednicima da, ne samo započnu, već i uspješno održe urbanu farmu. Prva namjena vodiča je poslužiti kao edukativni materijal za trenere koji će se, nakon što prođu edukaciju u sklopu projekta, moći koristiti njime i drugim nastavnim materijalima koje će dobiti, da bi provodili daljnje edukacije na temu urbane poljoprivrede, ali nema prepreke da se ne koristi i za individualnu edukaciju i primjenu u svojem urbanom vrtu.


Edukacija za trenere planirana je za proljeće, a domaćini će biti naši partneri iz organizacije Serbia Organika, kazala je Nives Rogoznica, dopredsjednica Udruge Eko-Zadar, dodajući kako se svi zainteresirani za ovu edukaciju mogu javiti na e-mail [email protected].


S obzirom na to da se nalazimo na početku kalendarske godine, udruga se trenutno bavi ispunjavanjem različitih zakonom propisanih obveza koje kao neprofitna organizacija mora izvršiti, kao i pripremom opisnih i financijskih izvještaja davatelju financijskih sredstava za projekte regionalne razine čija je provedba završila krajem prošle godine.



– Osim toga, prioritet nam je priprema projektnih prijedloga koje ćemo podnijeti davateljima sredstava na različite natječaje kako bismo osigurali kadrovsku sposobnost i financijska sredstva za provedbu aktivnosti udruge u 2024. godini, objašnjava Rogoznica osvrnuvši se na nedavno završenu radionicu pod nazivom »Od dobre ideje do uspješne udruge«.


Zapošljavanje


– Ona je održana u sklopu projekta »Zelena transformacija – građanska participacija«. U općem dijelu radionice bilo je riječi o obvezama Udruge tijekom godine, obvezama Udruge u financijskom poslovanju, a poseban je dio posvećen obvezama udruga koje vode dvojno knjigovodstvo, a obrađena je i tema gospodarske djelatnosti udruga.


Obrađene su i teme izvještavanja Upravnom odjelu za hrvatske branitelje, udruge, demografiju i socijalnu politiku Zadarske županije za projekte u 2023., te prijave projekata UO za hrvatske branitelje, udruge, demografiju i socijalnu politiku Zadarske županije u 2024. u novom sustavu. Na radionici je sudjelovalo 38 predstavnika i predstavnica udruga, kazala je Rogoznica te se osvrnula na činjenicu nestabilnosti radnog mjesta u udruzi jer sve ovisi o odobrenim projektima i sredstvima s europske razine.


– Još uvijek čekamo adekvatne natječaje iz novog ESF-a +. Projekti lokalne i regionalne razine, tj. oni koji nam budu odobreni od strane Zadarske županije i Grada Zadra, u onim godinama kada Grad Zadar raspisuje natječaje za područje zaštite okoliša, su financijski male vrijednosti, možda između 1.000 i 2.000 eura i unutar toga nema prostora za ozbiljno zapošljavanje.


Teško je zadržati osobe s obzirom da između prijave i odobrenja velikih projekata, po našem iskustvu, prođe minimalno godina dana, a nekad i više, a naravno – nema nikakvog jamstva da će projekt biti odobren, objasnila je Rogoznica.


Otpad, zelenilo…


Što se tiče budućih projekata ili inicijativa za poticanje rješavanja konkretnih ekoloških problema na našem području, iz udruge ističu da će i dalje nastaviti s provođenjem projekta Zeleni telefon.



– Nužno je napomenuti da udruga kao dragovoljna organizacija građana nema ingerenciju rješavati konkretne okolišne probleme, a ono što može je – zagovarati njihovo rješavanje prema donositeljima odluka. Udruga će nastaviti i dalje provoditi projekt Zeleni telefon čija je svrha zaprimanje prijava građana o ekološkim akcidentima, a koje zatim kolegica koja radi na ovom projektu prosljeđuje nadležnima za postupanje.


Nema nikakve prepreke da građani sami obavijeste nadležne, ali često im je to problematično jer ne znaju odakle početi ili nemaju vremena i strpljenja. Naša udruga, za razliku od velikih nacionalnih udruga, nema zaposlenog pravnika, što bi nam mnogo pomoglo kod ovoga, ali nažalost za financiranje ovog projekta nemamo mnogo izvora i on je minimalno financiran te se najvećim dijelom oslanja na volonterski rad, istaknula je Rogoznica.


Kada je riječ o Zelenom telefonu, njegovim uvođenjem u organizaciju je stigao velik broj mladih i ekološki osviještenih aktivista koji su naglasak stavili na zaštitu okoliša, a njegova voditeljica Ira Ćurković, koja je ujedno i predsjednica udruge, ispričala nam je koji su trenutno najveći ekološki problemi u Zadru i Zadarskoj županiji.


– Gledajući statistiku prijava pristiglih na naš servis Zelenog telefona, prema kategorizaciji poziva otpad bi i dalje bio goruća tema u našoj županiji. Najviše prijava odnosi se na divlja odlagališta, a nešto manji broj na informacije o mjestu i načinu prikupljanja. Nakon otpada, najviše prijava odnose se na kategorije zelenilo, vode i životinje.


Pod kategorijom zelenilo najviše prijava odnosi se na sječu stabala prilikom različitih intervencija u okolišu (proširivanje parkinga, kampova, apartmanizacije i slično). Tu smo imali najviše prijava s otoka Paga koje su se odnosile na gradnju, uzurpiranje i devastaciju javnih površina i prirodnog okoliša.


Prijave vezane uz kategorije vode i tlo najvećim dijelom se odnose na prijave ilegalnih ispuštanja otpadnih voda iz septičkih jama u more i tlo. Primijećen je trend rasta prijava pod kategorijom životinje koje se odnose na neodgovorno i nehumano postupanje sa životinjama te zbrinjavanje lešina, istaknula je Ćurković.