Četvrtak, 2. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

Primarna zdravstvena zaštita

TRIBINA Dvije trećine Zadrana iznad 60 godina nije zadovoljno razinom zdravstvenih usluga

Autor: Antonia Vodan

13.03.2024. 14:49
TRIBINA Dvije trećine Zadrana iznad 60 godina nije zadovoljno razinom zdravstvenih usluga

Foto: SDP Zadar



U Gradskoj knjižnici Zadar održana je tribina pod naslovom Primarna zdravstvena zaštita u Zadarskoj županiji – iskustva, izazovi i rješenja, u organizaciji SDP-a Zadarske županije. Na tribini se raspravljalo o ulozi i izazovima primarne zdravstvene zaštite te se predstavio SDP-ov program primarne zdravstvene zaštite za Zadarsku županiju.


U raspravi su sudjelovali prof. dr. Joško Markić, pedijatar na Zavodu za intenzivnu pedijatriju KBC-a Split; dr. Sara Medved, specijalist psihijatrije; dr. Stanka Kujundžić, čuvena zadarska pedijatrica te Dušan Herenda, član paškog SDP-a.


– Ono što je poražavajuće jest da više od dvije trećine naših sugrađana u dobi iznad 60 godina nije zadovoljno razinom zdravstvenih usluga koje mogu zadovoljiti njihove potrebe. Dakle, otići se pregledati, stići u jednom razumnom roku na neki pregled.




Ono što se dešava često je da ili zanemare svoje zdravlje ili se samo prepuste ili moraju iz svojih ionako bijednih mirovina izdvajati da bi odradili neki od pregleda u privatnom sustavu. Tu govorimo o toj puzajućoj privatizaciji zdravstva.


Sve to ruši naše dostojanstvo i našu percepciju toga da je zdravstvo jedna osnovna ljudska potreba koja je lako dostupna i svima jednako dostupna, kritizirao ja stanje u zdravstvenom sustavu Joško Markić.


Razgovor je potom nastavljen u smjeru prikazivanja uloge primarne zdravstvene zaštite kao temelja zdravstvenog sustava čiji se problemi, domino efektom, prenose na sve ostale razine javnog zdravstva.


Požar u zdravstvenom sustavu


– Mi imamo najveću moguću smrtnost od kardiovaskularnih bolesti, od različitih vrsta karcinoma… Dakle, svega onoga što je preventabilno i što bi se ranom detekcijom i poduzimanjem mjera moglo prevenirati i u začetku rješavati. To je ono što ja smatram najvećom vrijednosti i ulogom primarne zdravstven zaštite.


To mora biti mjesto gdje će ljudi rješavati neka svoja pitaja, kronična stanja, gdje će moći razgovarati o prehrani, dobiti savjet, pregledati se, djelovati na našu zdravstvenu pismenost i naučiti kako si sami pomoći. Primarna zdravstvena zaštita mora biti čuvar zdravstvenog sustava koji će riješiti 80 % vaših problema ili poteškoća koje imate.


Tek onda možemo razmišljati o sekundarnoj i tercijarnoj razini. Zbot toga što je loše organizirana često smo upućeni prije nego što je potrebno na različite specijalističke preglede, što onda produžuje liste čekanja i cijelu situaciju dodatno komplicira. Situacija u Zadarskoj županiji je, što se tiče obiteljske medicine iznimno loša.


Vi imate otprilike 45 posto liječnika koji su stariji od 60 godina. Otprilike 45 liječnika će kroz idućih pet godina otići u mirovinu. Gledajući te brojke, zaključujemo da trećina timova u Zadarskoj županiji neće biti popunjena. Ne možemo gasiti požar u onom trenutku kad se on rasplamsa.


Mi moramo strateški planirati, pogotovo kadrovski. Mi možemo raditi savršene zgrade, ali ako nema tko u njima raditi uzalud nam sve te zgrade., osvrnuo se na izazove u sektoru primarne zdravstvene zaštite pedijatar Markić.


Moguća rješenja


Panelisti su ponudili neka od rješenja za koja smatraju da bi mogla donijeti pozitivan pomak u preopterećenom zdravstvenom sustavu.


– Zdravstveni sustav ima užasno puno dionika. Dakle, jako je tu puno institucija koji su za neke segmente odgovorni i zato je on kompliciran i teško se mijenja. Imamo jako puno donosioca odluka koji sudjeluju u tom jednom procesu.


Moramo problemu pristupiti na više načina. Moramo proširiti mrežu. Mora HZZO revidirati svoje cijene. Cijene su ostale iste u zadnjih deset godina, a trošak se značajno povećao. To znači da su zdravstvene usluge stalno u gubitku.


Također, mora županija učiniti radna mjesta atraktivnima da uopće imamo interes za neke timove. Primjerice, moramo moći dovesti psihologa u Dom zdravlja koji može zaraditi dvostruko više u privatnom sektoru, HR-u, uz puno manju odgovornost.


Županija mora osposobiti kako djelatnike, tako i ordinacije, tako da vi u domu zdravlja imate EKG, da možete napraviti ultrazvuk, ergometriju, snimiti rendgen isti dan. Dom zdravlja značajno je jeftiniji od bolnica. Premda poanta zdravstvenog sustava nije da bude profitabilan, poanta je da bude ekonomski održiv.


U zadnjih desetak godina na razini države tri puta se povećalo izdvajanje za zdravstvo. Je li je vama usluga tri puta bolja? Mislim da je usluga sada tri puta lošija, ponudila je neka rješenja psihijatrica Sara Medved.


Neka od ostalih ponuđenih rješenja su uvođenje administratora u timove koji bi olakšali posao liječnicima i medicinskim sestrama kojima velik dio vremena odlazi na administrativne poslove.


– 30 % mailova i telefonskih poziva može riješiti administrator, govori Medved.


Nadalje, pedijatrica Kujundžić založila se za valorizaciju kvalitete usluge koje liječnici pružaju prema kojoj bi najbolji i najsavjesniji bili nagrađeni za svoj trud. Predložila je osnivanje tijela koje bi pratilo kvalitetu rada. U istom tonu nastavila je i psihijatrica Medved koja je ukazala na važnost praćenja indikatora kvalitete i ishoda liječenja.


Multidimenzionalna problematika


Prisutni su se osvrnuli i na višedimenzionalnu prirodu očuvanja zdravstva koje leži u svim aspektima nacionalne politike, s obzirom na to da generalna kvaliteta života uvelike utječe na zdravstveno stanje građana.


– Naše zdravlje uopće ne ovisi o zdravstvenom sustavu, nego zdravlje leži u drugim sustavima. Zdravlje leži u tome kako se hranite, kakva je kvaliteta voda, kakva je kvaliteta zraka, u prometnoj povezanosti. Zdravlje ne leži u Ministarstvu zdravstva. Tamo leži liječenje bolesti.


Očuvanje i unapređenje zdravlja leži u svim drugim ministarstvima i u svim drugim zakonima. Kada donosimo bilo koji zakon moramo razmišljati o njegovom učinku na zdravlje. U prevenciji je ključ. Jedan dolar u prevenciji višestruko se vrati. Moramo potpuno promijeniti paradigmu te ići na prevenciju i ranu detekciju, zaključila je Medved.