Foto: Luka Jeličić
Već tradicionalna manifestacija koja tjera zimsku monotoniju, Đir po gradu, ove godine donosi djelić života znanstvenika. U akciju se pravi put uključilo i Sveučilište u Zadru koje u sklopu projekta Blue Connect 2.0., otvara vrata svojih laboratorija kako bi zainteresiralo javnost, a ponajviše djecu za ono što zapravo znanstvenici rade.
Geoprostorne tehnologije
Centar za geoprostorne tehnologije, Enološko – pedološki laboratorij, Laboratorij za istraživanje mora i akvakulturu, Laboratorij za interaktivne sustave i korisničko iskustvo, Međunarodni centar za podvodnu arheologiju, Zbirka Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru i Nautički i brodostrojarski Transas simulator, ovim povodom u periodu od 9 do 13 sat ugostili su znatiželjne sugrađane i najmlađe željne znanja.
Također, i mi smo iskoristili ovu lijepu priliku za zaviritii u svijet znanstvenika te smo se uputili u Centar za geoprostorne tehnologije gdje su nas dočekali profesori, ali i stolovi ispunjeni vrhunskom opremom koju koriste u svom radu. Malo više o ovoj najmlađoj sastavnici Sveučilišta u Zadru, otkrio je Ivan Marić, voditelj Centra za geoprostorne tehnologije.
– Kroz provedbu znanstveno stručnih i istraživačkih projekta u posljednje četiri godine uspjeli smo nabaviti geoprostorne tehnologije, dakle bespilotne letjelice, laserske senzore, skenere i slično u ukupnoj vrijednosti od 440 tisuća eura. Opremu koristimo za provođenje znanstvenih istraživanja, provođenje stručnih projekata, izvođenje nastave, a osobito terenske na Odjelu za geografiju. Našim studentima nastojimo, uz teorijska, dati i praktična znanja koja im mogu biti korisna za tržište rada, kazao je Marić kojeg smo upitali što je studentima najzanimljivije od priložene opreme.
– Vizualno je možda najzanimljivija Trinity F 90+, dakle hibridna bespilotna letjelica, ili Matrice 600 koji je i najbučniji i ima najveću nosivost. A tu su još i laserski skeneri i multispektralne kamere zato što omogućavaju da prikupite podatke izvan naše vizualne percepcije, kazao je Marić i pokazao nam neke od navedenih.
Suvremeni simulatori
Zatim smo upoznali simulatore Pomorskog odjela Sveučilišta, gdje studenti imaju priliku učiti uz nautički i brodostrojarski simulator.
– Simulatore koristimo u redovnom obrazovanju naših studenata, kao i cjeloživotnom obrazovanju svih pomoraca i onih koji to žele postati. Oprema koju imamo često se koristi, redovito osvježava i zapravo je jedna od suvremenijih koja se može koristiti pri obrazovanju pomoraca. Ovdje imamo takoreći repliku zapovjedničkog mosta na brodu, s vizualizacijom do 180 stupnjeva. U drugoj prostoriji su dodatne stanice za obrazovanje, za elektroničke karte i sustave komunikacije, a u učionici pokraj se trenutačno održava jedan cjeloživotni tečaj i simulator brodske strojarnice s dodatnim stanicama kao što su sustavi za ukrcaj i iskrcaj tereta, tekućih tereta i slično, kazao je zamjenik pročelnika Pomorskog odjela, Mate Barić, dodavši kako je ova oprema i obvezna prema međunarodnim i europskim standardima u obrazovanju pomoraca, a što je oprema bolja to je i atraktivnija studentima koji su odrasli uz tehnologiju.
Navigacija i arheologija
Vinko Pavić, zapovjednik broda s dvadesetogodišnjom karijerom na tankerima i trenutačni asistant na Odjelu, ovom prilikom pokazao nam je simulator na kojem se može učiti uz nekoliko modela brodova i nekoliko svjetskih luka.
– Educiramo pomorce da idu na jedan viši nivo, što se tiče timskog rada, upotrebe simulatora, a konstruiraju se razne simulacije da se njihov nivo znanja poveća, da se pripreme za neke situacije i pripreme da budu dobri zapovjednici jednog dana, kazao nam je Pavić i pokrenuo simulator za nas gdje su postavili situaciju u našem kanalu s gustim pomorskim prometom, najprije na mirnom, a kasnije na olujnom moru. Nakon uspješne misije na moru, zaputili smo se u posjet Zbirci Odjela za arheologiju koja je otvorena 2020. godine, koja je također javnosti predstavila dio svog rada, a učenici 5. razreda OŠ Šime Budinić imali su puno pitanja za voditeljicu Zbirke Filipu Jurković Pešić.
– Zbirka je kronološki postavljena, od najstarijih razdoblja do Novog vijeka. U načelu ona je tu prvenstveno radi naših studenata, a kako bi oni mogli imati doticaj s materijalom i vidjeti o čemu uče. Međutim, volimo i ove prilike kad je otvorena za javnost., kazala je Jurković Pešić.
najnovije
najčitanije
Nogomet
liga prvaka
Dinamu minimalne šanse za plasman u daljnju fazu
Svijet
novi napad
Izrael ne prestaje raketirati Gazu, poginulo najmanje sedmoro Palestinaca
Hrvatska
manje nego lani
U blokadi 200 tisuća ljudi, duguju gotovo četiri milijarde eura
Zadar
odbijeno kreditno jamstvo
Ništa od novih kioska, tržnica je ionako mrtva
Moda
Savršene lokne
Mučite se sa stiliziranjem kovrčave kose? Ovo su razlozi
Crna Kronika
u tijeku očevid
STRAVIČNA NESREĆA Ralicom u Gračacu naletio na pješakinje, jedna teško ozljeđena
Zadar
hotelski lanac
Hyatt Regency Zadar u potrazi za 150 radnika, u četvrtak organiziraju Dan karijera
Županija
opasne ceste
Devetero pješaka ozlijeđeno u naletima automobila na zebri
Županija
Javna rasprava do 27.12.
Nezadovoljstvo s Prostornim planom u Jasenicama. Baričević: ‘Izmjenama se napravilo pet koraka unazad’
Zadar & Županija
Više sreće drugi put